Faydaları
Erişkin Still Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Erişkin Still Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Still hastalığı 3 belirtinin aynı anda gerçekleşmesi ile gerçekleşir. Bunlar,deride hızlı gelişen döküntüler,ateşin 40 dereceye gelmesi,ve artrittir. Bu saydığımız 3 genel sağlık sorunun birleşimi sonrası still rahatsızlığı meydana gelir. Ateş yüksek seviyeye ulaşmasına rağmen sanki havale geçirecekmiş gibi endişeler oluşur. Bu hemen müdahale edildiğinde pekte korkulacak bir durum sayılmamaktadır.En çok görülen bu etkiler gece vakitleridir.Neredeyse […]

Still hastalığı 3 belirtinin aynı anda gerçekleşmesi ile gerçekleşir. Bunlar,deride hızlı gelişen döküntüler,ateşin 40 dereceye gelmesi,ve artrittir. Bu saydığımız 3 genel sağlık sorunun birleşimi sonrası still rahatsızlığı meydana gelir. Ateş yüksek seviyeye ulaşmasına rağmen sanki havale geçirecekmiş gibi endişeler oluşur. Bu hemen müdahale edildiğinde pekte korkulacak bir durum sayılmamaktadır.En çok görülen bu etkiler gece vakitleridir.Neredeyse hastaların %90’nın da bu belirtiler hızlı bir şeklide nüksetmeye başlar İltihabın artması son derce kötü bir durumdur.El bileklerinde ayak eklemlerinde zayıflamalar meydana gelir. Bu durum tedavi edilmediği sürece hastalığın yerini simetrik alır. Bu da hasta sağlığı için son derece risk taşıyan bir etkendir.

Alerjik deri döküntülerinin takibinde mevsimsel alerjiye bağlı durumlar ile karıştırılmamalıdır. Eğer bu hastalık varsa deri döküntüleri sık sık yaşanacaktır. Tedavisi zamanında yapılan bu hastalık risk faktörünün içinde yer almaz.Erişkin still hastalığında belirtiler ve ateş daha şiddetli hali alır. İltihap oluşmuş ise hemen enfeksiyon azaltılmalı ,gerekli rutin kontroller en iyi şekilde sağlanmalıdır.

Bu hastalığa kimi zaman tam olarak tanı konulmaz. Bazen hastalığın seyri farklı yerlere gider ve incelemeler onun üzerinde sürdürülür. Genel kronik grip ve kas hastalığını andıran still hastalığı ateşli ağır bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde bu hastalık farklı yerlere gelir ve diğer sağlıklı organlarda hasar görür. Özellikle iltihap sorunlarının bekletilmesi ve ihmal edilmesi,yapılan en büyük hataların arasında yer alır.Bu hastalıkta birde kronik anemi teşhisi konulabilir. Kansızlığın artması durumlarında da vücut değişikliği kabul etmeyecek ve organlara kadar bu hastalık kas ve iskelet dokusuna kadar inecektir. Böylece hasta gün içinde daha yorgun ve hayattan keyif alamamaya başlayacaktır.Kanda ferritin takibi muhakkak yapılmalı ve kan değerlerinde var olan  düzensizlikler ve buna neden olan etkenler incelemeye alınmalıdır.Gerekli karaciğer testleri izlenmeli buna takiben, ANA ve RF  istenilen sonuç değişikliğe uğrayabilir. Bu durum kandaki ferritten kaynaklanabilir. Bu nedenle seviyenin yüksek olması,karaciğer testlerinde istenilen sonuçları doğru bir şekilde sağlamayabilir. Her türlü olumsuzluk söz konusudur.

 

Erişkin Still Hastalığının Tedavisi

 

Eklem ve kas hastalığında eğer uzun süreli ankiloz gelişir ise ilk yapılması gereken tedbir kortizon ilaçlarının tüketimi olacaktır. Bunun yanında aspirinde kullanılabilir.Tedavi süreci zamanında sağlanmalı,ilaç tedavisine başlanılmışsa asla yarım kesilmemelidir.Bu hastalığın şeklini bozar ve tedavi yarım kalır,istenilen tedaviyi sağlamaz.Bazı eklemler inatçı olabilmektedir.Bu nedenle kullanılması gereken tek ilaç,immunsupresifler’dir. Kısacası still hastalığını tetikleyen uzun süreli inatçı eklemler için etkili tedavi başlatılmalı ve bu konuda uzman hekimin verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.Deri döküntüsünü çoğaltan bir diğer durumlar ise sigara kullanımı,alkol ve zararlı maddelerin kullanımının fazla olması da bu hastalığa neden olur. Erişkin still hastalığı tedavisinde kontrol sağlanmalıdır. Bu sayede kişi eski sağlığına kavuşacak bu olası risklerin içine girmeyecektir.Yüksek ateş çıkarsa hemen buzlu bir tülbent ile ateş düşürülmelidir. Yoksa hasta havale geçirebilir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi