Faydaları
Epilepsi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde yaygın olarak sara ismi ile bilinen epilepsi nedir, tedavi edilebilir mi gibi konular hastalığın yaygınlaşması ile daha fazla merak edilir hale geldi. Bu hastalık beyindeki elektrik aktivitelerinde oluşan artış veya bozulmalara bağlı gelişen ve bazen de bilinç kaybına neden olabilecek derece kriz ve atakların yaşandığı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır ve temelde nörolojik bir bozukluk […]

Ülkemizde yaygın olarak sara ismi ile bilinen epilepsi nedir, tedavi edilebilir mi gibi konular hastalığın yaygınlaşması ile daha fazla merak edilir hale geldi. Bu hastalık beyindeki elektrik aktivitelerinde oluşan artış veya bozulmalara bağlı gelişen ve bazen de bilinç kaybına neden olabilecek derece kriz ve atakların yaşandığı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır ve temelde nörolojik bir bozukluk olarak kabul edilir. Tam olarak tedavi edilebilmesi pek söz konusu olmasa da doğru belirlenen tedavi yöntemleri ile hastanın yaşantısında büyük oranda rahatlık sağlayabilmesi mümkündür. Epilepsi hastalığı hakkında yanlış bilinen bir kanı vardır ki oda bu hastalığın bir delilik veya ruh hastalığı olduğudur, bu tamamı ile yanlıştır. Ayrıca yaşanılan bu hastalıkların çevre ve toplumdan gizlenilmeye çalışılması durumu da söz konusudur, bu tür bir rahatsızlık söz konusu olduğunda çocuğunuzun yakınında olabilecek kişilerin bilinçli olarak hareket etmeleri aslında çocuğunuzun lehine sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Peki, bunların dışında epilepsi belirtileri nelerdir hangi durumlarda bu hastalık ile karşı karşıya olduğumuzu anlarız birazda bu konuda konuşalım. Başlıca belirtiler arasında;

– Kol ve bacaklarda kasılma,

– Bayılma,

İdrar kaçırma,

– Ağızdan köpük gelerek kusma,

– İstemsiz titreme,

– Kontrolsüz olacak şekilde kol ve bacak hareketleri,

– Gözlerin kilitlenerek bir yöne sabit bakması,

– Vücudun belirli bölgelerinde ya da bütününde kasılma ve titremeler,

– Aniden yere yığılma, şuur kaybı,

– Nefes alış verişlerinde sıkıntı yaşanması,

– Kriz anında dişlerinin kenetlenmesi ve buna bağlı dili ısırma,

– Nöbet durumundan sonraki belirli sürelerde uyuklama ya da şaşkınlık hali,

– Tırnak ve dudaklar gibi vücudun çeşitli yerlerinde morarma,

– Kriz sonralarında kısa süreli hafıza kayıplarının yaşanması,

– Korku- endişe gibi ağlamaya meyilli ruh haline bürünülmesi.

Gibi durumlar bu hastalığın belirgin olarak bilinen ve gözlemlenen belirtilerindendir, peki, bu hastalığın nedenleri nelerdir?

– Genetik,

– Beyin tümörü,

– Hamilelik veya doğum sırasında bebekte gerçekleşen beyin hasarları ya da doğuştan beyin yapısında bozukluk,

– Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması,

– Beyin travması,

Menenjit gibi ciddi seviyedeki hastalıkların yaşanması,

– Beyin damarlarındaki hastalıklar,

– Felç geçirme durumları ve sinir sisteminde görülen enfeksiyonlar.

Epilepsi hastalığı görüldüğü üzere hemen herkesin başına gelebilme olasılığı yüksek bir hastalık grubunda yer alır. Kesinlikle ihmal edilmemesi ve yadırganmaması gereken bir rahatsızlık olduğu da aşikardır ancak toplum olarak yetersiz bilgi sahibi olunması ve doğru sanılan yanlışların benimsenmesi üzerine pek çok epilepsi hastası kendini toplumdan dışlama gereksinimi duyar. Bu durumun temel nedenleri arasında elbette cehalet vardır ancak tekrar söylemek gerekirse herkes potansiyel birer epilepsi hastası konumunda yaşamaktadır. Hiç kimse ileride başına ne geleceğini bilmeden yaşamını sürdürürken bu tür rahatsızlıklar hakkında asla bilinmeden konuşulmaması ve yargılama yapılmaması herkesin yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dispepsi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi