Faydaları
Enteropatik Artrit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enteropatik Artrit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yakın çevremizde ya da bizzat kendimizde rastlamadan ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz hastalıklar arasında yer alan enteropatik artrit nedir daha yakından bakalım. Temelde iltihaplı bağırsak hastalıkları ile birlikte görülen eklem iltihabı hastalığıdır, crohn ve ülseratif kolit hastalığı olan kişilerin yüzde 20’ye kadar olan oranlarında bu hastalığa rastlanılması da yüksek ihtimaller arasındadır. Bu hastalıkta en sık rastlanılan şikâyetler […]

Yakın çevremizde ya da bizzat kendimizde rastlamadan ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz hastalıklar arasında yer alan enteropatik artrit nedir daha yakından bakalım. Temelde iltihaplı bağırsak hastalıkları ile birlikte görülen eklem iltihabı hastalığıdır, crohn ve ülseratif kolit hastalığı olan kişilerin yüzde 20’ye kadar olan oranlarında bu hastalığa rastlanılması da yüksek ihtimaller arasındadır. Bu hastalıkta en sık rastlanılan şikâyetler diz ve ayak bileklerinin eklemlerinde tutukluk durumudur, her iki hastalık grubunda yer alan kişilerin kendi şikâyetleri ile birlikte enteropatik artrit hastalığının da görülmesi aslında bu hastalığın tetikleyicileri konumunda olmalarından kaynaklıdır. Bağırsak şikâyetleri, bağışıklık sistemindeki bozukluklar ve genetik etkenlerinde bir araya gelmesi ile hastalığın belirginleşmesi veya ortaya çıkması yüksek ihtimaller arasında değerlendirilir. Ayrıca bilinmesi gereken risk grubunda yer alan diğer hasta özellikleri de 15 ila 25 yaş aralığında bulunan erkeklerdir. Kadınlara nazaran eklem tutulma şikâyetleri bu yaş gruplarındaki erkeklerde daha sık görülmektedir.

Enteropatik hastalığı belirtileri arasında yer alan unsurlarında bilinmesi yarar vardır, genel olarak bakılırsa;

– Eklem ağrısı,

– Eklem şişliği,

– Eklem bölgelerindeki vücut ısısında artış,

– Eklemlerdeki şikâyetlerin olduğu kısımlarda kızarıkların görülmesidir.

Hastalık yaygın olarak diz, ayak parmakları ve ayak bileği gibi kısımlarda seyreder, ilerleyen ve diğer hastalıklarında desteklediği durumlarda bazen sorunlu bölgenin cerrahi operasyon ile temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Eklemlerin tutulması sıkça el ve ayak bölgelerinde görülür bunun dışında kalça ya da omuz gibi daha temel kısımlarda rastlanmaz ve tutulmalar asla dinlenme ile yatışıp geçmez. Belirgin belirtilerinin dışında hastalarda ishal, ağız yarası, karın ağrısı, cilt ağrıları, ciltte şişlikler ya da görme kusurlarına da rastlanılabilmektedir. Bunlarla birlikte tanının konulabilmesi için doktorunuza yaşadığınız şikayetleri ve hastalık geçmişinizi eksiksiz olarak anlatmanız gereklidir akabinde ise uygun görüntüleme tetkikleri ile kesin tanı evresi gerçekleşir.

Enteropatik tedavisi nasıl yapılır? Diye merak edenler için, öncelikli olarak tutulmaların ve eklem ağrıların önüne geçilebilmesi adına ağrı kesici grubunda yer alan ilaçların kullanımı uygun görülür. Ancak bu ilaçların kullanımı hastalığın ilerlemesini durdurma ya da iyileştirme gibi amaçlar gütmez, tedavi amacı ile tıp literatüründe yeni sayılan biyolojik ajanlar kullanılmaktadır. Bu yeni tedavi yönteminin bağırsak ve eklem hastalıklarının pek çok çeşidinde etkili rol oynadığı tartışma götürmez gerçekler arasında yer alır. Hastalığın seyri kişilere ve yayılma durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir, buda aslında beraberinde getirdiği farklı şikayet veya var olan hastalıkları ile birlikte mevcut durumunun kötüleşmesidir. Ayrıca erken tanı ve tedavi olanağı da yine diğer önemli ve büyük hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önem taşır, tedavinin söz konusu olmadığı durumlarda eklemlerde ciddi hasarlar gözlemlenebilirken yaşanılan hasarlar sonucunda da hastanın yaşam kalitesi ile birlikte pek çok standardının da azalması söz konusu olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Egzama Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi