Faydaları
Ensefalit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ensefalit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu kişinin hala çekinceli olarak baktığı ve hatta korktuğu bir hastalık olan ensefalit nedir? Neden bu derece kişileri korkutmayı başarmıştır. Biraz daha yakinen inceleyelim, öncelikli olarak hastalık vücudumuzun en temel organlarından beyin dokusunda oluşan iltihaplanma durumudur. En belirgin nedenleri arasında virüs bağlantılı mikroplar yatmaktadır, diğer hastalıklara nazaran bu hastalığın keskin olarak gözlemlenebilecek belirtileri olmadığı gibi gribal enfeksiyonlar […]

Çoğu kişinin hala çekinceli olarak baktığı ve hatta korktuğu bir hastalık olan ensefalit nedir? Neden bu derece kişileri korkutmayı başarmıştır. Biraz daha yakinen inceleyelim, öncelikli olarak hastalık vücudumuzun en temel organlarından beyin dokusunda oluşan iltihaplanma durumudur. En belirgin nedenleri arasında virüs bağlantılı mikroplar yatmaktadır, diğer hastalıklara nazaran bu hastalığın keskin olarak gözlemlenebilecek belirtileri olmadığı gibi gribal enfeksiyonlar ile benzer belirtiler gösterir örneğin yüksek ateş ya da şiddetli baş ağrısı gibi. Bu bakımdan da hastalık adına erken teşhis ve tedavi yaşamsal değerlerde algılanır, hastalığın ilk evresindeki belirtiler grip benzeri olsa da ileri seviyelerinde bilinç kaybı, zihinsel bulanıklık, kişilik bozuklukları, nöbet geçirme durumları, kaslarda zayıflama veya vücudun çeşitli bölgelerinde his kayıpları gibi şikayetler gözlemlenir. Bu bahsi geçen belirtiler yetişkinler için söz konusu olabilirken bebek ve çocuklarda farklı belirtiler gözlemlenebilir örneğin bıngıldak kısımlarında farklı boyutlarda şişkinlikler, iştah kayıpları veya bulantılara bağlı kusmalar şeklinde görülebilir.

Ensefalit hastalığı nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte en sık görülenler virüs ve bakteri benzeri dışsal kökenlerdir, bunların dışında vücudun diğer bölgelerinde yer alan enfeksiyonlara karşı oluşabilecek tepkime şeklinde de rastlanılabilmektedir. Hastalığa karşı risk altında olan gruplar ise bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi oldukça zayıf olanlar olarak sıralayabiliriz ancak herpes virüsüne karşı gelişen hastalık grubuna ise 20 ila 40 lı yaşlar arasında yer alan kişileri dâhil edebilmemiz mümkündür. Hastalığın beyin dokusunda görülmesi bazı yaşamsal riskleri de beraberinde getirir şöyle ki hafif seyreden hastalıklarda kendiliğinden iyileşme görülebilmekteyken şiddetli hastalarda koma, solunum durması ya da ani ölüm gibi oldukça tehlikeli durumlar söz konusu olabilmektedir. Tüm bunlar aslında hastalığın beyne ne kadar zarar verdiği konusu ile alakalı olup erken tanı ve tedavi şansının önemini bizlere bir kere daha ispatlamış olmaktadır.

Ensefalit tedavisi nasıl yapılır ya da özel olarak yapılması gerekenler nedir diye düşünülürse de hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ve hekiminizin uygun gördüğü şekilde tedavi süreci izlenebilir. Öncelikli olarak hastanın gözetim altında olabilmesi için hastaneye yatırılması uygundur akabinde ise şikâyetlerin azaltılması açısından uygun şekilde ilaçlar ile destekleyici tedavi uygulanır. Hastalarda görülebilecek sıvı elektrolit durumlarının normale döndürülebilmesi için uygun bir diyet ve beslenme programı izlenir, ayrıca hastada solunum problemleri ile alakalı şikâyetler söz konusu ise solunum destekleyici cihazlar yardımı ile rahatlatılmalıdır. Bunların dışında bakteri kökenli hastalıklarda antibiyotik tedavisi de bağlantılı olarak uygulanmalıdır, olası bir beyin ödemi durumunda ise kortikosteroid ilaçlar ile tedavi uygulanmalıdır. Görüldüğü üzere oldukça ciddi bir derecedeki hastalıktan bahsedilmektedir ve belirtilerinin de diğer hastalıklara benzerlik görüldüğü de dikkate alınırsa ihmal edilmemesi gereken önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Elbette her baş ağrısı ya da yüksek ateş bu hastalık ile bağdaştırılmamalıdır ancak yine de basit tetkikler ile emin olunması sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Endometriozis Ne Demek, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi