Faydaları
Endometriozis Ne Demek, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriozis Ne Demek, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplum içerisinde çikolata kisti olarak bilinen endometriozis ne demek, nasıl bir hastalık ve hastaların neler yapması gerektiği hakkında biraz detaya inmekte fayda var. Her ne kadar toplumda bilinse de gerçek anlamda en fazla 30 ve 40 lı yaşlardaki bayanları ilgilendiren bir rahatsızlıktır, kısaca rahim içi dokusunun olması gerektiği yerden farklı olarak büyümesidir. Her yaş grubundaki kadınlarda […]

Toplum içerisinde çikolata kisti olarak bilinen endometriozis ne demek, nasıl bir hastalık ve hastaların neler yapması gerektiği hakkında biraz detaya inmekte fayda var. Her ne kadar toplumda bilinse de gerçek anlamda en fazla 30 ve 40 lı yaşlardaki bayanları ilgilendiren bir rahatsızlıktır, kısaca rahim içi dokusunun olması gerektiği yerden farklı olarak büyümesidir. Her yaş grubundaki kadınlarda görülebileceği gibi genel olarak hiç doğum yapmamış bayanlarda rastlanır ayrıca genetik olarak anne veya kardeşte rastlanılması durumunda sizde de görülebilmesi söz konusu olabilmektedir. Bunların yanı sıra nedenleri tam olarak bilinmediği gibi endometriozis oluşumlarının varlığının gebeliği engelleme gibi durumları da söz konusudur. Doğurganlığı etkileyen bir faktör olduğundan kısırlığa yol açabileceğinin de bilinmesinde fayda var, ilaçla veya cerrahi operasyon ile belirli süreliğine tedavi söz konusu olabildiğinden bu dönemde gebe kalma olasılıkları da daha fazla artar.

Endometriozis tedavisi nasıl yapılır? Soruları da hastalığın öğrenilmesi ile gündeme gelen konular arasındadır, aslına bakıldığında tam anlamı ile bir iyileşme ya da tedavi söz konusu olmadığı gibi ağrı ve diğer şikâyetlerin azaltılması ve özellikle gebe kalınmasının istenilmesi durumunda ilaçla ve cerrahi operasyonlar ile müdahale edilebilmesi mümkündür. İlaç kullanımındaki temel amaç tedavi olsa da yumurtalıklardaki östrojenlerin etkilerinin azaltılması amacı güdülerek ağrıların önüne geçilebilmesi düşünülür. Ameliyat seçeneği aslında hem hekimin hem de hastanın ortak olarak yürütebileceği bir karardır, özellikle çocuk sahibi olmak isteyen hastalar operasyon sonrasında eğer kısırlık söz konusu değilse 6 ay kadar süre içerisinde gebe kalabilmektedir. Ancak kısırlık söz konusu olduğunda ise endometriozis operasyonundan sonra üreme tedavi süreci izlenmektedir, bunun içinde vücut yapınıza uygun metotlar izlenebilir.

Endometriozis hastalığı tedavisi cerrahi müdahale ile bile neden tam anlamı ile iyileşmemektedir, aslında en sık sorulan sorulardan biri de budur. Bunun nedeni de her ne kadar gözle görülebilen boyutlardaki kistlerin ameliyat ile alınarak temizlense de diğer dokulara yapışık durumdaki mikroskobik boyutlardaki çikolata kistlerinin salgılanan östrojenler ve progesteronlar sayesinde tekrar olarak büyümesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum elbette hastaların fiziki yapılarına göre değişkenlik göstermektedir yani her bir hastada tekrarlayacak ya da hiç olmayacak gibi durumların kestirilmesi pek mümkün olmamaktadır. Çikolata kistlerinin oluşumları genel olarak rahim içerisinde olsa da yumurtalık, tüpler, kalın bağırsak, rahmin arka boşluğu, idrar torbası veya rektum gibi farklı organlarda da gözlemlenebilmesi mümkündür. Bu bölgeleri genellemek gerekirse alt karın yapısı olarak belirtebiliriz, en belirgin belirtileri arasında şiddetli kasık ağrısı ve adet düzensizliğidir. Ancak buda demek değil ki her dönem bu şikayetleri yaşayan kişilerde mutlaka vardır, emin olabilmek için özellikle 30 yaş üzeri gruplarda düzenli olarak test ve benzeri tetkikler yaptırılarak kontrollerin sağlanmasıdır. Ayrıca geçmiş öyküsünde anne veya başka yakın kişilerde rastlanılması durumunda emin olmak için test yaptırılmasında fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Dolama Neden Olur, Nasıl Tedavi Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi