Faydaları
En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Kadınlar erkeklerden daha farklı bir vücut yapısına sahiptirler. Bünyelerinde barındırdıkları doğurganlık özelliği ve farklı hormonsal özellikler ile erkeklerden farklı olarak bazı hastalıklara yakalanabilmektedir. Özellikle bazı kadın hastalıkları kadınlarda çok daha sık görülebilmektedir. Vajinal Akıntı Vajinal akıntı fizyolojik nedenlere veya enfeksiyona bağlı nedenlerden dolayı olabilen bir hastalıktır. Kadınlarda en çok görülen rahatsızlıkların başında gelen bu rahatsızlık […]

Kadınlar erkeklerden daha farklı bir vücut yapısına sahiptirler. Bünyelerinde barındırdıkları doğurganlık özelliği ve farklı hormonsal özellikler ile erkeklerden farklı olarak bazı hastalıklara yakalanabilmektedir. Özellikle bazı kadın hastalıkları kadınlarda çok daha sık görülebilmektedir.

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı fizyolojik nedenlere veya enfeksiyona bağlı nedenlerden dolayı olabilen bir hastalıktır. Kadınlarda en çok görülen rahatsızlıkların başında gelen bu rahatsızlık kadınların cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Fizyolojik nedenlere bağlı akıntılarda rahim ağzındaki tıkaç spermlerin rahime daha rahat girebilmesi için sıvı hale gelmesiyle oluşur. Bu akıntılarda herhangi bir tedavi gereksinimi olmasa da bazı kadınlar bu durumdan rahatsız olduğunda anti bakteriyel sabun vs. gibi temizlik maddeleriyle vajina bölgesini temizleyerek bunun önüne geçebilirler.Bir enfeksiyona bağlı oluşan akıntılarda ise antibiyotik yardımıyla akıntıya neden olan enfeksiyonun ortadan kaldırılması akıntının önüne geçecektir.

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği sık görülen kadın hastalıkları arasında en başlarda bulunmaktadır. Hormonsal nedenlere bağlı adet düzensizlikleri kişinin yaşamı normale bindiğinde düzelmektedir ancak uzun süren adet düzensizlikleri rahim kanseri, miyom, polip gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceği için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Toplumumuzda cinsellik hala bir tabu olarak görüldüğünden bu tür bozukluğa sahip kadınlar bunu gizlemeyi tercih edebilmektedir. Vajinada yara, miyoma bağlı ağrı gibi fizyolojik sebeplere dayanan bozukluklar olduğu gibi vajinismus gibi psikolojik nedenlere bağlı bozukluklar da olabilmektedir.

İdrar Kaçırma

Özellikle 35 yaşın üstündeki kadınların %20’sinde görülen bu rahatsızlık, kişinin sosyal yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Karın basıncını arttıran bağırma, gülme hapşırma gibi durumlarda daha çok ortaya çıkan bu durum kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir.

Pelvik Ağrılar

Karın bölgesinde uzun süre devam eden ağrılar şeklinde kendini gösteren pelvik ağrılar, üreme organlarında kendine yer eden iyi huylu tümörler nedeniyle olabileceği gibi idrar yolları, kas ve iskelet sistemi veya nörolojik sebeplerle de olabilmektedir.

Kadınların daha kaliteli bir yaşam sürebilmeleri ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için kadın hastalıkları tedavisi üzerinde durulması gereken önemli bir noktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/