Faydaları
En Popüler Şifalı Bitki Isırgan Otu

En Popüler Şifalı Bitki Isırgan Otu

En Popüler Şifalı Bitki Isırgan Otu Isırgan oldukça zengin kimyasal içeriğe sahiptir. Bu bitkinin, C, B grubu, K, E gibi vitaminler, karotinler (vücutta A vitaminine dönüşür), demir, potasyum, bakır, çinko, magnezyum, kükürt vb. gibi mineraller, organik asitler, fitonsidler vb. faydalı maddeler içerir. Isırgan vücuda çok geniş tedavi edici etkiler – genel takviye, idrar ve safra-kovucu […]

En Popüler Şifalı Bitki Isırgan Otu

Isırgan oldukça zengin kimyasal içeriğe sahiptir. Bu bitkinin, C, B grubu, K, E gibi vitaminler, karotinler (vücutta A vitaminine dönüşür), demir, potasyum, bakır, çinko, magnezyum, kükürt vb. gibi mineraller, organik asitler, fitonsidler vb. faydalı maddeler içerir.

Isırgan vücuda çok geniş tedavi edici etkiler – genel takviye, idrar ve safra-kovucu vb. Isırgan kansere karşı etkisine sahiptir.

Isırgan kanın pıhtılaşmasını artırır ve dolayısıyla yaralar, ülserler, kesikler, iç kanamalar sırasında hayırlıdır. Fakat ısırganın bu özelliğini dikkate alarak kanı çok katı olan, varis ve tromboflebit gibi hastalıklarda muzdarip insanlar ısırganı kabul etmemelidir – bu damarlarda da trombların oluşmasına neden olabilir.

Isırgan kanın terkibine olumlu etkiler, kanı temizler. Geçmişte ısırgan kansızlık zamanı tedavi aracı olarak geniş kullanıyorlardı. Modern bilim adamları da bu tecrübeyi onaylar – ısırganın düzenli alımı kanda hemoglobinin seviyesini yükseltir ve eritrosit sayısını arttırıyor.

Isırgan kalbin faaliyetine olumlu etkiler, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara ve işlemlerden sonra daha çabuk iyileşmeye yardımcı olur.

Isırgan kanda şekerin düzeyini normalleştirir ve dolayısıyla şekerli diyabetten çeken insanlar bu bitkiyi sık sık kabul etmelidir. 1/2 bardak yoğurda 1 yemek kaşığı ince doğranmış ısırgan ekleyin ve bu karışımı her gıda alımından önce için.

Radikulit, romatizma, podakra, kas ağrıları sırasında da ısırgan tedavi edici etki gösterir.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır

Isırgan güçlü ilaç etkine sahiptir ve bu nedenle vücutta çeşitli iltihapları tedavi eder. Öyle ki, ısırgan demlemesi (2 çorba kaşığı ince doğranmış taze ısırgan + 1 bardak kaynar su) idrar kesesi ve idrar yolları iltihapları sırasında iltihap ve diüretik araç olarak kullanılır. Boğaz, damak, ağız boşluğu iltihapları sırasında ısırgan demlemesi ile gargaralar çok iyi tedavi edici etkisi verir. Isırgan ayrıca damakları güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkilerin Faydaları başlıklı makalemizde şifalı bitkiler faydaları, şifalı bitkiler makale ve şifalı bitkiler nereden gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/