Faydaları
En İdeal Doğum Kontrol Yöntemleri

En İdeal Doğum Kontrol Yöntemleri

İstediği zaman çocuk sahibi olmak her kadının hakkıdır. Tabi ki bu durumun sağlanabilmesi için uygun doğum kontrol yönteminin tercih edilmesi büyük bir önem taşır. Bilindiği gibi her kontrol yöntemi sağlıklı değildir. Bazıları ise yeterli derece koruma sağlamamaktadır. Bu sebepten sizler için en uygun doğum kontrol yöntemlerini mercek altına alalım istedik… Uygun doğum kontrol şekli birazda […]

İstediği zaman çocuk sahibi olmak her kadının hakkıdır. Tabi ki bu durumun sağlanabilmesi için uygun doğum kontrol yönteminin tercih edilmesi büyük bir önem taşır. Bilindiği gibi her kontrol yöntemi sağlıklı değildir. Bazıları ise yeterli derece koruma sağlamamaktadır. Bu sebepten sizler için en uygun doğum kontrol yöntemlerini mercek altına alalım istedik…
Uygun doğum kontrol şekli birazda yaş, cinsel aktivite ve ne zaman çocuk istenildiği gibi birkaç farklı basamakta incelenebilir.

Doğum Kontrol Hapları
Hormon Enjeksiyonları
Ameliyatla Kısırlaştırma
Prezervatif
Spiral

Yukarıda sayılan doğum kontrol yöntemleri en çok tercih edilenlerdir. Doğum kontrol hapları uzun vadeli olmayan önceden kullanılabilen veya ilişki sonrası alınanlar (ertesi gün hapları) olarak ikiye ayrılabilir. Ameliyatla kısırlaştırma ise daha çok çocuk istemeyen ve bu konuda sürpriz yaşamak istemeyen insanların sıklıkla kullandıkları bir yöntemdir.
Prezervatif, tüm dünyada en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemi olmasına karşın bazı sürprizlerin (yırtılma, patlama) oluşmasına neden olabilir. Spiral ise doktor tarafından takılmalı ve belirli aralıklarla muayene edilmesi gereken bir araçtır. Bunun sebebi ise alerji gibi sorunların oluşması durumunda yerinde müdahale edilmesi içindir. Çok eşli olanlar ve doğum yapmamış kişilerin spiral kullanması pek tavsiye edilmez.
Hormon enjeksiyonları her ne kadar bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılsa bile daha çok emziren kadınlar tarafından tercih edilir. Uygun doğum kontrol yöntemlerinin ötesinde bakanlık onaylı olmayan ilaçların kullanılmaması ve eski zamanlardan kalma doktorlar tarafından onaylanmayan karışımların uygulanmaması sağlığınız açısından son derece önemlidir. Bazı çıkarcılar tarafından piyasaya sürülen ve herhangi bir etkisi olmadığı gibi sağlığınızı da tehlikeye atacak ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi