Faydaları
En Çok C Vitamini İçeren Besinler

En Çok C Vitamini İçeren Besinler

Suda çözünen vitaminler arasında olan C vitamini, vücut tarafından depolanmamakta ve fazla olanı ise ter, idrar ya da dışkılar ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle rutin olarak alımı önemli olmaktadır. Genel olarak C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kolajen üretimi sağlar, deri, tendon, kıkırdak, bağ ve kan damarlarında yenilenmeleri sağlayan önemli bir madde olmaktadır. Genel olarak C […]

Suda çözünen vitaminler arasında olan C vitamini, vücut tarafından depolanmamakta ve fazla olanı ise ter, idrar ya da dışkılar ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle rutin olarak alımı önemli olmaktadır.

Genel olarak C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kolajen üretimi sağlar, deri, tendon, kıkırdak, bağ ve kan damarlarında yenilenmeleri sağlayan önemli bir madde olmaktadır. Genel olarak C vitamini eksikliği durumunda ise işiler kalp krizi geçirme riski, kanser ve artrit gibi ciddi hastalıklar ile karşılaşma durumu gösterebilmektedirler. Yine C vitamini eksikliğinden dolayı yaralar daha geç iyileşme göstermek, diş, diş eti, saçlar ve cilt olumsuz olarak etkilenmektedir.

C Vitamini İçeren Besinler

Uzmanlar tarafından C vitamini alımı vitamin destekleri tarafından değil doğal besinler ile alınması önerilmektedir. Bu durumun ana nedeni olarak C vitamini içeren gıdaların sadece bu vitamini kapsamakla kalmayıp diğer vücut için gerekli olan maddeleri de kapsadığı görülmektedir.

Genel olarak C vitamini bulunan besinler olarak aşağıdaki liste oluşturulabilir;

  • Çilek, 1 adet orta boy çilek içerisinde 7 gram C vitamini olmakta ve günlük ihtiyacın yüzde yedisini karşılamaktadır.
  • Papaya, ülkemizde pek bulunmayan bu meyve günlük C vitamini ihtiyacının bir buçuk katını barındırmaktadır.
  • Kırmızı Acı Biber ve Yeşil Biber, 100 gramında günlük C vitamini ihtiyacının 4 katı kadarı vardır.
  • Taze Baharatlar, kurutulmamış olan baharat türleri yine C vitamini içermekte ve bir çay kaşığında günlük ihtiyacın yüzde ikisi vardır.
  • Kivi, 1 adet kivi günlük C vitaminine olan ihtiyacın tam olarak %140 oranında içerisinde bulundurmaktadır.
  • Portakal, Bir tane orta boy portakal yemek günlük C vitamini ihtiyacının karşılandığı anlamına gelmektedir.
  • Greyfurt, 1 adet greyfurt tüketerek insan yine günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitamini oranını sağlamış olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM