Faydaları
Emzirme Problemi Yaşayan Anneler Neler Yapmalı

Emzirme Problemi Yaşayan Anneler Neler Yapmalı

Doğum sonrası annenin en çok sıkıntı çektiği dönem bebeğini emzirme esnasında zorluklar çekmesidir. Anne sütü almayan bebekler hem zayıf hem de bağışıklık sistemleri oldukça zayıf kalır. Bu nedenle anne bebeğini emzirmek ile yükümlüdür. Anne görevini en iyi şekilde yaptığı halde bebek anneyi ret ediyor ise anne bu konuda derin üzüntüler yaşar. Bunun için annenin bu […]

Doğum sonrası annenin en çok sıkıntı çektiği dönem bebeğini emzirme esnasında zorluklar çekmesidir. Anne sütü almayan bebekler hem zayıf hem de bağışıklık sistemleri oldukça zayıf kalır. Bu nedenle anne bebeğini emzirmek ile yükümlüdür. Anne görevini en iyi şekilde yaptığı halde bebek anneyi ret ediyor ise anne bu konuda derin üzüntüler yaşar. Bunun için annenin bu konuda savaşması hemen pes etmemesi gerekir. Çünkü bebek her ne kadar sütü kabul etmezse bile acıkınca annesine mecburen sarılacak o sütü emmek isteyecektir. Bunu uzun süreli yapıyorsa bebeğinizin ile inatlaşmak yerine bu sütü ona nasıl sevdiririm çabasına girmeniz gerekir. Peki, emzirme problemi yaşayan anneler ne yapmalı sizlere bebeğinizi daha kolay emmesini sağlayacak önerilerden bahsedeceğiz.

Emzirmeyi Kolaylaştıracak Öneriler

  • Bebeğiniz eğer sizi emmiyorsa ve sütünüzden yararlanamıyorsa eczaneden meme koruyucusu alın ve onu meme ucuna takarak süt emmesine yardımcı olun. Meme korumalarının ucu biberon ocuna benzer ve bebeğin daha çabuk onu almasına yardımcı olur.
  • Meme ucunuza bal sürün. Bebeğin ağzı bala değdiği andan itibaren bebeğin emme isteği hızlıca artacak ve bu alışkanlı sürekliliğini koruyacaktır. Bebeğiniz size alışana kadar bu taktiği kullanın. Bebek size alıştığı zaman bunu yapmayın sizin sütünüzün tadını sevmesini sağlayın.
  • Emzirme pozisyonu çok önemlidir. Bebeğin sizi istemesi için onu doğru bir şekilde tutmanız gerekir. Bebek yanlış tutulduğu sürece emmede zorluklar yaşayacak zamanla sizi istemeyecektir.
  • Eğer bebeğinizin ağzında yaralar ve ya pamukçular oluşmuş ise bebek doğal olarak sizi emmek istemeyecektir. Bunun için pamukçuk tedavisini bebeğinize sağlayın ve iyileşmesi için kısa bir süreliğine kendi sütünüzü biberona sıkarak ona bu sütü içmeyi sağlayın. Çünkü hazır mama verirseniz bebek sizi unutabilir.
  • Bebekte burun tıkanıklığı başladı ise doğal olarak rahat nefes almak için kendini sizden çekecektir. Bunu kontrol etmeli bebeğin burnunun tıkalı olup olmadığını bilerek hareket etmelisiniz. Eğer öyle bir durum söz konusu ise bebek sizi doğal olarak istemeyecektir. Emzirmeyi kolaylaştıracak öneriler bebeğinizi tanımak ve kolay yöntemleri uygulamaktır .

Bir önceki yazımız olan İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnında Tanı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde işitme engelli bebeğin, işitme engelli bebeğin eğitimi ve işitme engelli bebek ağlar mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi