Faydaları
Emzirirken Anneler Ne Gibi Sorunlar Yaşar

Emzirirken Anneler Ne Gibi Sorunlar Yaşar

Emzirmek anne ile bebeğin bağını kuvvetlendiren, hem maddi, hem de manevi yönleriyle anne ve bebeğe güç veren bir süreçtir. Ancak bu süreçte anne bazı sıkıntılar yaşayabilir. Emzirirken anneler ne gibi sorunlar yaşar, bu sorunlarla nasıl baş edilir bilmek gerekir. Bu sorunlar bilinmeli ve çözüm yolları aranmalıdır. Peki; emzirirken anneler ne gibi sorunlar yaşar? Bebeğin süt […]

Emzirmek anne ile bebeğin bağını kuvvetlendiren, hem maddi, hem de manevi yönleriyle anne ve bebeğe güç veren bir süreçtir. Ancak bu süreçte anne bazı sıkıntılar yaşayabilir. Emzirirken anneler ne gibi sorunlar yaşar, bu sorunlarla nasıl baş edilir bilmek gerekir. Bu sorunlar bilinmeli ve çözüm yolları aranmalıdır. Peki; emzirirken anneler ne gibi sorunlar yaşar?

Bebeğin süt emmemesi

Yeni doğan güçsüz olduğu için memeyi çekmekte zorlanır. Bu durum en geç bir hafta içinde normale döner. Özellikle ilk süt olan kolestum sıvısının bebeğe verilmesi çok önemlidir. Bebek emmede zorlansa da bu sütü elinizle sıkarak çay kaşığı yardımıyla bebeğinize vermelisiniz.

Sütün gelmemesi

Bu durum ilk zamanlarda normaldir. Çünkü bebek memeyi emdikçe süt hormonları salgılanır ve süt oluşur. Bebek sık sık emzirilmeli, anne de iyi beslenmelidir. Ayrıca süt oluşumu için annenin stressiz bir ortamda olması ve olumsuz haberlerden kaçınması gerekir. Aile büyüklerinin: ‘ Bu çocuk aç, sütün yetmiyor’ gibi yorumlarda bulunmaması da süt oluşumunu hızlandırır.

Göğüs ucunun tahriş olması

Bu durum bebeğin yanlış teknikle emzirilmesinden kaynaklıdır. Eğer bebek sadece meme ucunu emiyorsa, her emzirmede annenin canı acır ve göğüs ucunda çatlaklar ve tahriş meydana gelir. Bebeğin göğüs ucuyla beraber, göğüs ucundaki kahverengi bölgenin (aerola) tamamını ağzına alması gerekir. Ayrıca her emzirmeden sonra bu bölgenin yıkanması, havayla kurutulması ve doktorun vereceği bir kremin meme ucuna sürülmesi zamanla bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Kanal Tıkanması

Gögüs üzerinde; kırmızılık, şişlik ve ağrı varsa bu süt kanallarının tıkandığını gösterir. O bölgeye sıcak su ile masaj yapılır. Bebeğin her iki memeden dönüşümlü olarak ve sık beslenmesi tıkanmayı önler.

Meme iltihabı

Meme iltihabının (mastit) belirtisi ateş ve halsizliktir. Doktora başvurulmalıdır. Tedavi edilmezse cerrahi müdahale gerektirir.

Ayrıca;

Emzirirken dik oturularak sırta yastık konması, bebeğin doğru bir şekilde kucağa alınması, göğüs pedi kullanılması ve doğru sütyen seçimi de bir çok sorunu önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde bebeklerde bağırsak enfeksiyon belirtileri, bebeklerde bağırsak enfeksiyonu bitkisel tedavi ve bebeklerde bağırsak enfeksiyonu bitkisel tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM