Faydaları
Emziren Anne Diyeti

Emziren Anne Diyeti

Her anne sağlıklı bir doğumun ardından bebeğini emzirme ve fazla kilolarını atma endişesini ayni anda yaşar. Bir an önce kilo vermek niyetiyle diyetlere başlamak bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye sokabilir. Çünkü emziren anne için diyet özellikle dikkat gerektirir. Dolayısıyla uzman görüşlerini dikkate almakta fayda var. Uzmanlara göre ilk 3 ay emziren anne diyet yapmamalı fakat […]

Her anne sağlıklı bir doğumun ardından bebeğini emzirme ve fazla kilolarını atma endişesini ayni anda yaşar. Bir an önce kilo vermek niyetiyle diyetlere başlamak bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye sokabilir. Çünkü emziren anne için diyet özellikle dikkat gerektirir. Dolayısıyla uzman görüşlerini dikkate almakta fayda var.

Uzmanlara göre ilk 3 ay emziren anne diyet yapmamalı fakat yediklerine özen göstermeli. Emzirdiğimiz süreçte günde 2000 kalori almamız gerekiyor. Protein özellikle atlanmamalı, hayvansal proteinle beraber bitkisel proteinde unutulmamalı. Kalsiyum depoları olan süt, yoğurt, peynir önerilen miktarda kullanılmalı.

Emziren anne diyeti  kilo vermekten çok sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedeflemeli. İstediğimiz beden ölçüsünü yakalamaya çalışırken sütümüzün kalitesini de korumalıyız.   Bunun için bol bol kuru yemiş ve kuru meyve yiyerek enerji depolayabiliriz. Bu tip gıdalar hem emzirirken kaybettiğimiz enerjiyi vücuda geri döndürür hem de yağ yakmamıza yardımcı olur.
Yemek yaparken ve sofrada kullandığımız tuz iyotlu olursa kilo kaybetmemizi hızlandıracaktır. Ayrıca bebeğin ihtiyacı olan iyottu alması konusunda birebir.

Sütün azalmaması adına sıvı tüketimini atlamamak çok önemli.  Günde yaklaşık 3 litre sıvı tüketimi öneriliyor.

Emziren Anne Diyeti

Kahve, çay gibi sütümüzü kesecek alışkanlıkların yerini bitki çaylarına bırakmak gerek. Bu çaylar sıvı tüketimimize  yardımcı olacağı gibi uykumuza da destek verecek.

Emziren anne diyeti

Sütümüzü arttıracak ve gerekli minareleri bebeğimize geçirmemize destek olacak.Söylemeye gerek bile yok ama doktorlar tabi ki sigara ve benzeri zararlı alışkanlıklardan uzak durmamızı sürekli hatırlatıyor.

Bebeğimizi ne kadar düzenli ve sağlıklı emzirirsek o kadar hızlı ve doğru biçimde kilo vereceğimiz kesin.
Sadece emziren anne diyetleri için değil tüm diyetler için geçerli bazı kuralları atlamamak lazım. C vitamini içeren sebze ve meyveleri bolca tüketip hazır gıdalardan kaçıyoruz.
Gazlı içecekler, hazır meyve suları sakıncalı ama komposto, limonata, ayran gibi ev yapımı içeceklerin fazlasıyla faydasını göreceğimiz  kesin.

Kilo vermeyi ve süt kalitesini yükseltmeyi hedeflediğimiz bu dönemde bir yardımcımız da spor unutmayın. Periyodik yapılan küçük hareketler büyük ve keyifli sonuçlar doğuracaktır.

Emziren anne diyeti üzerinde çok düşünülmesi gereken, doktor kontrolünde daha sağlıklı gerçekleştirilen bir diyet. Doktorlara göre hiçbir diyeti rastgele yapamayacağımız gibi emzirirken ekstra dikkatli olmalıyız.

Fazla kilolardan kurtulma savaşında önceliğiniz bebeğinizin ve sizin sağlığınız olsun. Emziren anne diyeti için hepinize bol şans.

Bir önceki yazımız olan Kan Pıhtılaşması Nedeniyle Düşük başlıklı makalemizde düşüğe neden olurmu, hamilelikte kan pıhtılaşması ve kan pıhtılaşması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/