Faydaları
Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır ?

Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır ?

Emdr terapisi nedir diye baktığımızda bir çeşit psikiyatrist tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. Göz hareketleri ile karşısında ki kişiye verilen güçlü iletişimler kişinin iyileşmesi için doneler vermiş oluyor ve başarılı bir terapi ile tedavi başarıya ulaşıyor. Özellikle travma tedavilerinde kullanılır ve göz hareketleri ile kişileri yeniden işleme olarak 80 li yılların sonu ile ortaya çıkmış ve […]

Emdr terapisi nedir diye baktığımızda bir çeşit psikiyatrist tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. Göz hareketleri ile karşısında ki kişiye verilen güçlü iletişimler kişinin iyileşmesi için doneler vermiş oluyor ve başarılı bir terapi ile tedavi başarıya ulaşıyor. Özellikle travma tedavilerinde kullanılır ve göz hareketleri ile kişileri yeniden işleme olarak 80 li yılların sonu ile ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

Emdr terapisine örnek vermek gerekirse, size yaşadığınız üzüntü ve sarsıcı olayları daha basit bir konuma çekerek daha az yara almanızı ev daha fazla hatırlamanızı önleyen bir tedavi sistemi diyebiliriz. Örneğin daha önceki hafta yaşadığınız bir olay bir hafta sonra size daha makul ve normal gelebilir. Bu sizin beyninizde bu durumun işlenmesi ile ortaya çıkan sonucu gösterir: yani beyin bu durumu kabul eder ve size yansıtırken geçen haftaki kadar üzüntü duymanızı engelleyerek daha sakin bir yaşam sunar.

[reklam1]

Emdr tedavisi olmadığında kişi bu yaşadığı üzüntü verici olayları gerek bir süre sonra, hatta yıllar sonra bile hatırlayabiliyor ve acısı her daim taze kalarak kişiyi zorlu bir psikolojinin içine sokmuş oluyor. Buradaki Emdr terapisinin amacı bu bilgileri ve yaşanmışlıkları beyninize kabul ettirerek daha kolay üstesinden gelmeye çalışmanız ve kabul etmeniz sağlanır.

Bu Emdr terapisi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak göz teması kullanılır. Hatsa gözleri ile elleri takip eder ve beyne bu yaşananların işlenmesi sağlatılır. Bunun farklı yöntemleri de var elbette. Dizlere sistemli vurarak ya da faklı bir ses çıkartarak da bu kişilerin Emdr tedavisinde başarı almasını sağlayabilirler.

Emdr tedavisi bugün birçok alanda daha kullanılıyor. Kilo kontrolü, odaklanma sorunları, depresyon, kronik baş ağrıları gibi daha birçok konuda yardım alabilirsiniz.

[reklam1]

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi