Faydaları
E Vitamini Neye İyi Gelir – Faydaları

E Vitamini Neye İyi Gelir – Faydaları

E vitamininin diğer bir ismi de tokoferoldür. E vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir ve bağışıklık sistemi açısından da çok önemli bir vitamindir. E Vitamininin Faydaları E vitamini neye iyi gelir, faydaları nelerdir? E vitamini güçlü bir antioksidandır ve hücre yapısının bozulmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra yaraların iyileşmesini hızlandırıp kansere karşı korur. Cildi güzelleştirip damar […]

E vitamininin diğer bir ismi de tokoferoldür. E vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir ve bağışıklık sistemi açısından da çok önemli bir vitamindir.

E Vitamininin Faydaları

E vitamini neye iyi gelir, faydaları nelerdir? E vitamini güçlü bir antioksidandır ve hücre yapısının bozulmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra yaraların iyileşmesini hızlandırıp kansere karşı korur. Cildi güzelleştirip damar sertliğini ve tıkanmaları önler. Göz sağlığı için çok faydalı olan bir vitamindir. Kanser riskini önlediği kadar vücuda giren zararlı ağır metalleri, zehirli bileşikleri ve radrasyon etkilerini de azaltarak vücudu korur. Bunun yanı sıra ilaç tüketiminin vücuda verdiği zararı azaltır.Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hafıza kayıplarının olduğu Alzheimer hastalığının da önlenmesine yardımcı olur.

E Vitamininin Bulunduğu Besinler

E vitamini hem sebzelerde hem de balık gibi ürünlerde bulunmaktadır. E vitamini özellikle ıspanak, lahana, kabak, marul gibi sebzelerde, balık yağı, ceviz, fındık, sardalye, ton balığı, domates, patates ve yumurta sarısında büyük miktarda bulunmaktadır. Günde bir avuç fındık tüketerek vücudunuzun E vitamini miktarını büyük ölçüde alabilirsiniz.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliği çok nadir olarak görülmektedir. Çünkü birçok besinde bulunmaktadır. E vitamini sayesinde kansızlık, göz bozuklukları gibi sorunlara çözüm olurken yaraların iyileşmesine, cinsel isteksizlik ile kısırlığa ve yorgunluğa iyi gelmektedir. E vitamini eksikliğinde kanser riski ve kalp hastalıkları artmaktadır. E vitamini eksikliğinde vücutta su toplanmasına bağlı olarak şişkinlikler bulunabilir. Ergenlik dönemlerinde cinsel gelişim hızlandığı için bu dönemde E vitamini eksikliğinin ortaya çıkmaması için vücuda yeterince E vitamini alınmalıdır.

E Vitamini Fazlalığında Ne Olur?

E vitamini neye iyi gelir, eksikliğinde ne olur? E vitamini fazla miktarda tüketildiği zaman idrar ile dışarı atılmaktadır. Bu yüzden E vitamini eksikliği çok nadir olarak görülmektedir. Ancak E vitamininin çok yüksek miktarda alınması bulantı ve ishal yapabilmektedir.

E Vitamini İhtiyacında Alınacak Miktarlar

Günlük E vitamini ihtiyacında alınacak miktarlar

Bebekler için 5-6 mg.

4- 11 yaş arasındaki çocuklar için 7 mg.

12 yaş büyükler için ise 8- 10 mg.

E Vitamini Adet Sancılarını Azaltıyor

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi