Faydaları
Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dukan diyeti, adını diyetin sahibi Pierre Dukan’dan almaktadır. Dukan’a gelen obezite hastası diyet yapmak istediğini ancak et yemekten kesinlikle vazgeçmek istemediğini belirtince protein ağırlıklı Dukan diyeti nedir sorusunun cevabı ortaya çıkmıştır. Hem o hasta üzerinde hem de deneyen pek çok kişide başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Protein diyeti olarak da adlandırabileceğimiz Dukan diyeti yapanlar arasında başarı […]

Dukan diyeti, adını diyetin sahibi Pierre Dukan’dan almaktadır. Dukan’a gelen obezite hastası diyet yapmak istediğini ancak et yemekten kesinlikle vazgeçmek istemediğini belirtince protein ağırlıklı Dukan diyeti nedir sorusunun cevabı ortaya çıkmıştır. Hem o hasta üzerinde hem de deneyen pek çok kişide başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Protein diyeti olarak da adlandırabileceğimiz Dukan diyeti yapanlar arasında başarı oranı oldukça yüksek olunca, günümüzde en popüler diyetler arasında yerini kısa sürede almıştır. Et ve sebzenin belli kurallar çerçevesinde tüketilmesine dayanan dukan diyeti sağlıklı ve dengeli beslenmeyi de desteklemektedir.

Dukan Diyetinde Gıda Dengesi Nasıl Sağlanmaktadır?

Dukan diyetinde protein ihtiyacı etten sağlanırken, tüketilmemesi gereken karbonhidrat ihtiyacı yulaf kepeği ile sağlanmaktadır. yulaf kepeği karbonhidrat ihtiyacını karşılamasının yanında uzun süre tokluk hissi veren bir özelliğe sahiptir.

Dukan diyeti yapmak isteyenler için dukan diyeti kitabı bile piyasada kolayca bulunur bir haldedir. Metabolizmanın dengesine bağlı olarak diyette de bazı aşamalar bulunmaktadır. Hızlı kilo verilen ilk aşamada liste farklıyken, duraklama evresinde tüketilen gıdalar farklılık göstermektedir.

Her gıdanın yerini alabilecek ve vücudun dengesini bozmadan zayıflamayı sağlayacak başka bir gıda mutlaka bulunmakta olup, Dukan diyeti bu alternatif gıdalar çerçevesinde oluşturulmaktadır.

 

Dukan Diyeti İle Sağlıklı Beslenerek Zayıflayın

Dukan diyetinde yiyeceklerin tüketilmesinde ayrıntıya önem verilmektedir. Dukan diyeti tarifleri içerisinde meyve yerine elma yazmaktadır. Yani genelleme yapılmadan hangi gıdadan ne kadar tüketilmesi gerektiği nedenleri ile birlikte yer almaktadır.

Dukan diyetine başladığınızda bilinçli bir şekilde diyet listenizi uygulayacaksınız, neyi neden yediğinizi bilerek sağlıklı kilo verdiğinizi bilerek diyet yapacaksınız. Kilo verme ve listeyi harfiyen uygulama konusunda motivasyonunuz artacaktır. Sağlıklı kilo vermek için listeyi ve aşamaları bilinçli bir şekilde eksiksiz uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/