Faydaları
Dolama Neden Olur, Nasıl Tedavi Yapılır?

Dolama Neden Olur, Nasıl Tedavi Yapılır?

Çok sık olarak rastlanılan ancak pek az kişinin bildiği dolama neden olur nasıl bir hastalıktır öğrenelim. Dolama esasında el parmaklarında gözlemlenen tırnak etrafı yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanma durumudur, genel olarak tırnak veya parmaklara sivri ya da delici bir cisim batması ve mikroplarında bu alanda üremesi sonucu ortaya çıkar. İltihap sonrasında parmak şişer ve ağrıya neden olur […]

Çok sık olarak rastlanılan ancak pek az kişinin bildiği dolama neden olur nasıl bir hastalıktır öğrenelim. Dolama esasında el parmaklarında gözlemlenen tırnak etrafı yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanma durumudur, genel olarak tırnak veya parmaklara sivri ya da delici bir cisim batması ve mikroplarında bu alanda üremesi sonucu ortaya çıkar. İltihap sonrasında parmak şişer ve ağrıya neden olur hatta bazen iltihap durumu ileri dereceye ulaşır ve kemiklere kadar işler. Bu durumda antibiyotik kullanımından önce küçük bir operasyon ile irinli bölge temizlenir ve sancılı durumdan kurtulur. Genel olarak bu iltihaplanmalar basit düzeyde seyreder ve apseli kısımdaki iltihaplar kendiliğinden patlar ve temizlenir ancak bazı durumlarda daha ileri seviyelere aks eder ve kemiklere hatta kemik iliği iltihaplarına neden olabilir. İltihabik durumun geçmemesi üzerine mutlaka sağlık kuruluşundan veya uzman hekimlerden yardım alınması gerekir.

Gelelim dolama neden olur kısmına temelinde mikropların girmesine izin verilebilecek yaralanmalar sonucunda oluşsa da farklı etmenleri de mevcuttur. Örneğin ellerinizdeki hijyene dikkat etmemeniz de etkili faktörler arasında yer alır netice de iltihabı oluşturan bakteri ve mikroplar hijyensiz ortamda oluşur. Olası bir dolama probleminin önüne geçilebilmesi için ellerinizi sık sık yıkamalısınız, ayrıca ellerinizde mantar hastalığı varsa ve uzun süre nemli ortamda bulunuyorsa da parmaklarınızda dolama hastalığının görülme oranı yükselecektir. Ayrıca vücudunuzdaki açık yara ve özellikle iltihaplı yaralara dokunmanız ve ellerinizdeki parmaklarında herpes virüsünün üremesi için uygun ortamda olması sonucu da parmaklarda dolama şikâyetleri görülebilir ki bu çeşidi de görüldüğü üzere bulaşıcı özellik taşımaktadır.

Dolama hastalığı basit seviyede nitelendirilebilecek bir hastalık çeşidi olsa da tedavi edilmesi gereken ve önemsenmesi gereken bir hastalık çeşididir. Peki, dolama nasıl tedavi edilir? Bilinen ve etkili olarak kullanılan cerrahi müdahale yöntemi günlük hayatı etkileyen ve yaşam kalitenizi kötüleştiren boyutlara ulaştığında başvurulan bir yöntemdir. Genel olarak virüs kaynaklı dolama çeşitlerinde ilk müdahale olarak yapılır çünkü iltihabın kemiklere kadar ilerlenmesi engellenmiş olur, operasyon sonrasında özenli yara bakımı ve ağız yolu ile alınan antibiyotikler sayesinde tam anlamı ile bir iyileşme gözlemlenebilir. Normal şartlarda ellerinizin temizlik ve hijyeni için sabunlar yeterli olurken bakteri barındıran eller için anti bakteriyel sabunlar ve solüsyonlar kullanılmalıdır. Bu şekilde hem yeni bakterilerin gelmesi engellenirken hem de mevcut bakterilerin öldürülmesinde etkilidir. Ayrıca dolama hastalığının tedavisinde kullanılabileceğiniz doğal başka bir yöntemde epsom tuzu ya da İngiliz tuzu olarak bilinen magnezyum sülfat ta etkili olacaktır, uygulaması ise dezenfekte edilen bölgeye magnezyum sülfat uygulanır ve etrafına bir pamuk sarılarak beklenir. Alternatif olarak uygulayabileceğiniz diğer bir öneri de limondur, limonun içerisine parmağınızın göreceği şekilde bir delik açın ve parmağınızı içine sokun, yaklaşık olarak 10 dakika bekletin ve daha iyi etki alabilmek için günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Nedir Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM