Faydaları
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aslında sanıldığının tam tersi olan ve doğru kullanım ile kişilere zarar değil, yarar getiren bu doğum kontrol haplarında dikkat etmek gereken birkaç ayrıntı var elbette. Bunun için ilk ve en önemli ayrıntılı doktor kontrolünde olmanızdır. Asla oradan buradan duyduklarınız ile değil, tamamen doktorunuzun tavsiye ile belirtilen doğum kontrol hapına başlanmalı ve önerdiği şekilde kullanıma devam […]

Aslında sanıldığının tam tersi olan ve doğru kullanım ile kişilere zarar değil, yarar getiren bu doğum kontrol haplarında dikkat etmek gereken birkaç ayrıntı var elbette. Bunun için ilk ve en önemli ayrıntılı doktor kontrolünde olmanızdır. Asla oradan buradan duyduklarınız ile değil, tamamen doktorunuzun tavsiye ile belirtilen doğum kontrol hapına başlanmalı ve önerdiği şekilde kullanıma devam edilmelidir.

Doğum kontrol Hapı Ne Gibi Durumlarda Kullanılır

Doğum kontrol hapı herkesin bildiği gibi doğurganlığı önler ve kadının bu süre zarfında istenmeyen gebeliklerinin oluşmasında engel olarak görev yürütür. Bunun yanı sıra yine doktorların tavsiyesi ile bazı kadınlarda oluşan hormon bozukluğu ve adet düzensizliği gibi rahatsızlıklarda da kullanılması için önerilebilir ama bu tamamen doktor tavsiyesi ile olmalıdır

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Doğum kontrol hapını ilk kullanmaya başlamak için mutlaka regl olma tarihinizi bekleyeceksiniz. Daha sonra adet olduğunuz ilk gün kullanmaya başlayacak ve genellikle her gün aynı saat dilimlerinde içmeye özen gösteriyor olacaksınız. 21 gün boyunca kullandıktan sonra bırakacak ve zaten birkaç gün sonra tekrar regl oluyor olacaksınız. Bu bıraktığınız günün üzerinden 7 gün geçmesini bekleyerek, adet olup olmadığınızın ilgisi olmadan tekrar kullanıma başlıyor olacaksınız. Bu şekilde döngüyü devam ettireceksiniz. Çok sık unutulacağı için telefonunuza alarm kurabilir ve her gün hatırlamanıza yardımcı bulabilirsiniz. Bir gün dahi içmemeniz sizdeki korunma riskini düşürür ve hamile kalma durumlarınızı ortaya çıkarabilir.

Doğum kontrol hapının Zararları

Her ne kadar halk arasında kısır yapıyor gibi söylemler dolaşsa da bu gerçek bir bilgi değildir. Sadece bazı kadınlarda hapı bıraktıktan sonra etkiye bağlı olarak 3 ay gibi bir süre zarfında gebelik gelişmemiş olabilir. Bu sebeple bir süre sonra vücut normale dönecek ve hamile kalma riskiniz tekrar yükselecektir.

Doğrum kontrol hapını kullanırken, birçok doktor aynı zamanda sigara kullanımını engelliyor. Sigara ile alındığında daha zararlı olan bu hapı aynı zamanda kronik hastalarda doktorlarına sormadan içmemelidirler.

Bir diğer doğrum kontrol yan etkisi ise kadınlarda kilo yaptığına dair oluşan söylemlerdir. Eski doğum kontrol hapları biraz kilo yapıyor olabilir ama artık yeni nesil haplarda kilo alımı yapacak maddeler içermeden ya da dozajlarını düşerek bunları dengelemeye çalışan bir teknoloji ile karşılaşıyoruz. Bunların dışında kişiye çok az bir mide ağrısı yaşatabilir ama bu genellikle geçici olabilir. Yine kullanmaya başladığınız ilk aylarda özellikle adetlerinizde farklılık gözlemleyebilirsiniz. Az kanam ya da çok kanama gibi durumlar zamanla düzene girecektir.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Arkadaşlar ben dogum konturol hapi kullandim 1 aydir ama hergün adet oldum 21 hap bitti aradaki 6 gün hap bitince adet şimdi 2 ci ayin hapina basladim yine adet olmadim 2 ci aya baslayalı 5 gün oldu ama adet olmadım. .benim gibi olan bayan arkadaşlar varsa yazin. .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/