Faydaları
Diyet Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nedir?

Diyet Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nedir?

Bilinçsizce yapılan diyetler, nasılsa kısa süreli diye düşünülerek pek çok kişi tarafından yapılmakta ve vücutta geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Kısa sürede çok kilo vermeye çalışmak böbrek yetmezliğinden kalp damar sorunlarına, bağırsak ve mide problemlerinden sinir sistemi bozukluklarına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir. Özellikle şok diyetler yapılması vücutta ani sıvı kaybından doğan pek […]


Bilinçsizce yapılan diyetler, nasılsa kısa süreli diye düşünülerek pek çok kişi tarafından yapılmakta ve vücutta geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Kısa sürede çok kilo vermeye çalışmak böbrek yetmezliğinden kalp damar sorunlarına, bağırsak ve mide problemlerinden sinir sistemi bozukluklarına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir. Özellikle şok diyetler yapılması vücutta ani sıvı kaybından doğan pek çok hastalığa sebep olmaktadır.

Sıvı tüketiminin azalmasına ve karbonhidratın tamamen kesilmesi ile yapılan bu diyetlerde yapılan yanlışlar nedeniyle enerji kaslardan sağlanmakta ve kaslardan kilo kaybı gerçekleşmektedir. Ayrıca alınan sızı miktarının azalması sahte kilo kaybıdır, dışarıdan belli olmaz sadece tartıda sizi kilo vermiş gibi gösterir.

Karbonhidrat ve Ekmekten Vazgeçmeyin

Karbonhidratlar diyetlerde en çok zararlı gıdalar gibi gösterilmekte ve tamamen kesilmesi ile kilo verileceği algısı oluşturulmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki diyette yapılan hatalar içerisinde en başta karbonhidratın tamamen kesilmesi gelmektedir.

Doğru bilinen diyet yanlışları içerisinde ekmek tüketmemek gelmektedir. Ekmek en az üç dört dilim olarak gün içerisinde tüketilmelidir. Beyaz ekmek ise sadece diyette değil diğer zamanlarda da tüketilmesi önerilmeyen bir ekmek türüdür.

Beyaz ekmek yerine esmer ekmek türlerini terci ederek hem lifli gıda tüketimi yaparak daha uzun süre tokluk hissedebilirsiniz hem de vücudunuzun ihtiyacını eksiksiz karşılayarak sağlıklı diyet yapabilirsiniz.

Su ve Egzersiz İle Diyetinizi Destekleyin

Günümüzdeki teknoloji kullanımı her alanda işimizi kolaylaştırırken hareket etme potansiyelimizi azaltmaktadır. Spor salonları için para ve zaman bulamıyorsanız da en azından günde bir saatinizde tempolu yürüyüş yaparak diyetinizin sağlıklı olmasına destek verebilirsiniz.

Su tüketimi sadece diyet zamanında değil, her zaman vücudumuzun sağlığı ve tabiki genel sağlığımız için elzemdir. Günde en az 2,5 litre su tüketimi vücudumuzun genel su ihtiyacını karşılayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyet Listesi İle Zayıflama Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM