Faydaları
Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir

  Sağlıklı ve dengeli beslenme şeklini benimseyenler, diyet yaparken de sağlıklarını ön planda tutmaktadırlar. Sağlıklı beslenme bebeklikten itibaren yapılması gereken bir beslenme şekli ve alışkanlığı olmalıdır. Diyet listesi hazırlanırken her gıdadan eksiksiz bir şekilde alınması sağlanmalıdır. Kilo aldırır diye uzak durulan karbonhidratlara bile vücudun ihtiyacı olmakta, tamamen kesilmemesi gerekmektedir. Esmer ekmek olarak bilinen diyet ekmeklerin […]

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme şeklini benimseyenler, diyet yaparken de sağlıklarını ön planda tutmaktadırlar. Sağlıklı beslenme bebeklikten itibaren yapılması gereken bir beslenme şekli ve alışkanlığı olmalıdır.

Diyet listesi hazırlanırken her gıdadan eksiksiz bir şekilde alınması sağlanmalıdır. Kilo aldırır diye uzak durulan karbonhidratlara bile vücudun ihtiyacı olmakta, tamamen kesilmemesi gerekmektedir. Esmer ekmek olarak bilinen diyet ekmeklerin kullanılması ve vücudun ihtiyacının eksiksiz karşılanması gerekmektedir.

Sağlıklı Diyet İçin Ekmeğin Çeşidi Önemlidir

Günlük yaşamda tükettiğimiz beyaz ekmeklerin diyet sırasında kullanılması önerilmemekle birlikte esmer ekmek olarak bilinen çok farklı diyet ekmek çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en besleyici ve vücudun ihtiyacını en iyi şekilde karşılayanı tam buğday ekmeğidir.

Tam buğday ekmeğinin yanında, çavdarlı, yulaflı, kepekli esmer ekmekler diyet sırasında tüketilmesi önerilen ekmek çeşitleridir. Karbonhidrat ihtiyacını karşılarken, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlarlar.

Bir dilim kepekli ekmek ile bir dilim buğday ekmeği ile aynı kalori miktarına sahiptir. Kepekli ekmek, lifli olduğundan tok tutar ve sindirime yardımcı olur. Çavdar ekmeği mi kepek ekmeği mi diye bir seçim yaparken damak tadınıza uygun olanını tercih edin. İkisi de yüksek lif içeren sağlıklı ekmeklerdir.

Diyet Sırasında Ekmek Ne Kadar Tüketilmelidir?

Diyet listesi kişiye özel olduğu gibi tüketilecek ekmek miktarı da kişinin günlük yaşamındaki aldığı ve harcadığı enerjiye göre farklılık göstermektedir. Kişisel farklılıklar bir yana, diyet sırasından günde dört dilim kadar esmer ekmek tüketilmesi yeterli olacaktır.

Diyete destek olan ve zayıflatan ekmek olarak bilinen esmer ekmekler, sindirim sistemini harekete geçirdiğinden ve yüksek lif içerdiklerinden hem sağlığınızı korumakta hem de zayıflamanıza yardımcı olmaktadırlar. Çavdar, yulaf ve kepekli ekmek diyet sırasında tercih edilen ekmek çeşitleridir.

Bir önceki yazımız olan Hurma Diyeti İle Kilo Verme Zayıflama başlıklı makalemizde ender saraç hurma diyeti, hurma diyeti ile kilo verenler ve hurma diyeti kaç gün yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi