Faydaları
Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Çağımızın hastalıkları arasında yer alan divertikül nedir biraz daha yakından bakalım, çoğu kişi hastalık olarak bilse de aslında tek başına divertikül bir rahatsızlık sebebi olarak sayılmaz ancak sert dışkıların divertikül oluşumlarına takılıp iltihabik sorunlara yol açması ile dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasına girebilir. Divertikül oluşumları bağırsaklardaki hava kabarcıkları demektir bazen tekli oluşumları olabilirken bazen de yüzlercesi bir […]

Çağımızın hastalıkları arasında yer alan divertikül nedir biraz daha yakından bakalım, çoğu kişi hastalık olarak bilse de aslında tek başına divertikül bir rahatsızlık sebebi olarak sayılmaz ancak sert dışkıların divertikül oluşumlarına takılıp iltihabik sorunlara yol açması ile dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasına girebilir. Divertikül oluşumları bağırsaklardaki hava kabarcıkları demektir bazen tekli oluşumları olabilirken bazen de yüzlercesi bir arada olabilir. Bu sıkıntılar zamanla ve yanlış beslenme ile ilişkilendirilebilir, çünkü genel olarak 40 yaşlardan sonra rastlanılmaktadır. Ayrıca dışkılama konusunda sıkıntı yaşanması özellikle sürekli olan kabızlık durumu oluşumları tetikleyiciler arasında yer alır. Bilinen divertiküllerin 2 çeşidi bulunmaktadır birincisi gerçek divertikül ikincisi de yalancı divertikülüdür. İlkinde bağırsağın bütün dokuları ile birlikte oluşan kabarcıklar söz konusu iken ikincisinde kabarcığa neden olan sadece bağırsaktaki mukoza sıvısıdır ki bu durum diğerine göre daha az tehlike arz eder.

Divertikül nasıl tedavi edilir konusunda önce tanısı ve belirtileri konusuna da değinmekte fayda vardır, belirtileri arasında şişkinlik, çok şiddetli olmayan kramp benzeri ağrılar, kabızlık, ishal veya makat bölgesinde kanama durumlarıdır. Bu tür belirtilerin görülmesi üzerine uzman bir hekime veya sağlık kuruluşuna başvurulması ve gerekli tetkiklerin yapıldıktan sonra tanılarının konulması gerekmektedir. Tanı konulabilmesi için uygulanabilecek kan tahlilleri ve batın tomografileri ile birlikte rahatlıkla yapılabilir ancak iltihabik durumlar tedavi edildiği takdirde tahribatın boyutunun anlaşılabilmesi için kolonoskopi ya da endoskopi gibi detaylı tomografik incelemeler yapılmaktadır. Bu sayede de hastalığın nedenlerinin divertiküller ile bağlantılı olup olmadığı kanısına varılarak daha farklı şekilde tedavi süreçleri takip edilebilir.

Divertikül tedavisi derecelendirilebilen bir hastalık grubunda değerlendirilir hafif seyirli olarak görülen hastalıklarda tedavi süreci antibiyotik grubu ilaçlar kullanılarak ve ağız yolu ile beslenme durumlarını azaltılarak sürebilir ancak ağır derecede ki hastalar için damar yolu ile antibiyotik kullanımı yapılmalı ve beslenmede mutlaka damar yolu ile sağlanmalıdır. Tüm bu metotlarda ağız yolu ile beslenmenin durdurulması amacı öncelikli olarak bağırsakların tam anlamı ile temizlenmesidir. Ancak bazı durumlarda iltihaplı oluşumlar bağırsakların delinmesine neden olabilmektedir bu durumlarda da elbette cerrahi müdahaleler söz konusudur. Her ne kadar tedavi söz konusu olsa da divertikül oluşumları bir kere oluştuysa geri dönüşümü mümkün değildir ancak tedavi ile rahatsızlığın ve şikayetlerin önüne geçilebilir. Öncelikli olarak uyulması gereken özel bir beslenme programı uygulanır, bunun sayesinde çoğul divertikül oluşumlarının ve kanama risklerinin önüne geçilir ve ağrılar azaltılır bu sayede de korkulan cerrahi operasyonların da engellenebilmesi söz konusu olacaktır. Beslenme programı aslında bu tür bağırsak hastalıklarında tedavi ve iyileşme süreçlerinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır, hem bağırsakların çalışmasında hem de kendi kendilerini temizlemelerinde büyük katkı sağlar. Aslına bakıldığında bütün hastalıkların temelinde tam ve dengeli beslenmenin rolü oldukça büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Rahim Tersliği Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi