Faydaları
Dissemine İntravasküler Koagülasyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Dissemine İntravasküler Koagülasyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

İsmi bir hayli zor telaffuz edilen “Dissemine intravasküler koagülasyon” hastalığı küçük ve orta çaptaki damarlarda oluşan karakterize ciddi bir sendromdur. Hemodinamik ve metabolik bozukluklar yüzünden ortaya çıkan bu ciddi sendromda, organlara kanın gidişatında ki değişikler yüzünden aksamaya uğrar ve ya engelleyebilir.Peki böylesine ağır bir sendrom neden olur dersiniz? İşte Dissemine İntravasküler Koagülasyon  nedenleri : Böylesine ciddi […]

İsmi bir hayli zor telaffuz edilen “Dissemine intravasküler koagülasyon” hastalığı küçük ve orta çaptaki damarlarda oluşan karakterize ciddi bir sendromdur. Hemodinamik ve metabolik bozukluklar yüzünden ortaya çıkan bu ciddi sendromda, organlara kanın gidişatında ki değişikler yüzünden aksamaya uğrar ve ya engelleyebilir.Peki böylesine ağır bir sendrom neden olur dersiniz?

images

İşte Dissemine İntravasküler Koagülasyon  nedenleri :

Böylesine ciddi bir hastalığı tek bir sebebe bağlamak büyük bir hata olur. Ancak başlıca sebeplere bağlanabilir.  Örneğin: şiddetli darbe, kafa darbeleri, solid tümörler, dolaşım bozuklukları, endotoksik şok vs gibi nedenler başlıca ve sık görülen nedenler için söylenebilmektedir.

Dissemine İntravasküler Koagülasyon Nasıl Anlaşılmaktadır ve Hastalık Nasıl İlerlemektedir?:

DIC hastalığı öylesine ciddi bir rahatsızlıktır ki yavaş yavaş gelip birden hızlanır ve tümüyle yıpratır. İlk başta kan damarlarının pıhtılaşması ve o basınca bağlı kanamalarla ortaya çıkan DIC hastalığı, ikiye ayrılmaktadır. Bir akut diğeri ise kronik şekilde olandır. Kronic DİC akuta göre daha ağır ilerlemektedir. Ayrıca kronik DIC’te kan pıhtıları kanamalardan sonra görünürler.Bazılarında ise hiçbir belirti görülmemektedir.

Hastalıkta öncelikle doktor hastayı dinler ve hastanın geçmişi hakkında bilgi sahibi olur. Daha sonrasında o sürece kadar yaşamış olduğu ve belirti anına kadar süreyi araştırır ve değerlendirir. Doktor bu nedenlerin altında yatan asıl sebeplere bakar ve ona göre gereken tedavi yöntemine başvurur.

Dissemine İntravasküler Koagülasyon Tedavisi:

DIC tedavisi yapılmadan önce şiddet ve altta yatan nedenler tam olarak çözümlendirilir. Bu çok önemlidir. Tedavinin asıl amacı pıhtı ve kanama sorunun ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Akut DIC olan kişilerde acil tedavi yapılması gerekir. Kronik DIC ise kanamadan çok pıhtılaşma sorunu yaşadığı için ilaçlarla zaman içinde halledebilebilmektedir.

Doktorunuzun önerdiği biçimde bir şekilde tedavi edecektir. Bunun sonucunda ise hastalık ortadan kaldırabilir.

Acil şifalar dileriz.

 

Bir önceki yazımız olan Trombositopeni Nedir ? Trombositopeni Tedavisi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde trombositopeni belirtileri, Trombositopeni nasıl tedavi edilir ve Trombositopeni nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi