Faydaları
Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Genellikle ilkokul ve ergenlik çağındaki çocuklarda daha sık görülen diş telleri, ortalama 1 sene süreyle kullanılmaktadır. İster metal ya da şeffaf olsun, her iki türlü de mutlaka diş teli temizliği yapılmalıdır. Peki, diş teli temizliği nasıl yapılmalıdır? Diş teli takılan kişilerde, diş bakımı ve temizliği daha büyük önem kazanır, çünkü diş teli kullanan kişilerin dişlerinin […]

Genellikle ilkokul ve ergenlik çağındaki çocuklarda daha sık görülen diş telleri, ortalama 1 sene süreyle kullanılmaktadır. İster metal ya da şeffaf olsun, her iki türlü de mutlaka diş teli temizliği yapılmalıdır. Peki, diş teli temizliği nasıl yapılmalıdır?

Diş teli takılan kişilerde, diş bakımı ve temizliği daha büyük önem kazanır, çünkü diş teli kullanan kişilerin dişlerinin arasında daha çok kalıntı birikmektedir. Bu da, diş çürümelerine davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle, ilk olarak diş bakımı ve temizliği elden bırakılmamalıdır. Dişlerde ve diş tellerindeki plaklar temizlenmezse tartar oluşur ve bu tartarlar, diş hassasiyetinden diş dökülmelerine kadar birçok probleme yol açabilir. Oysa diş telleri, daha sağlıklı ve estetik açıdan göze hitap eden dişlere sahip olmak için takılmaktadır. Bu nedenle, diş teli kullanırken hem tellerin hem de dişlerin bakımına özen gösterilmelidir.

Düzenli olarak temizlenmeyen diş ve diş telleri, plak oluşumuna neden olur. Biriken plak oluşumları da asit üretir ve ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Özellikle metal diş tellerinde bu koku daha yoğun olarak hissedilmektedir. Bu noktada, dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Böylece, ortalama 1 yıl boyunca kullanılan diş tellerini çıkardığınızda, çıkan dişler çok daha sağlıklı ve güzel görünür.

Diş teli kullanırken, mutlaka yumuşak uçlu diş fırçaları kullanmanız gerekiyor. Yumuşak uçlu diş fırçaları dişlerinizin daha iyi temizlenmesini sağlarken, diş etlerinizin de rahatsız olmasını engeller. Birçok markanın diş teli kullananlar için özel olarak ürettikleri özel diş fırçalarından da satın alabilirsiniz. Diş teli kullanımı süresince, diş fırçalama ve gargara işlemlerini ihmal etmeyin ve mutlaka düzenli olarak yapın. Ayrıca diş teli kullananlar için özel olarak üretilen diş iplerini kullanmayı da unutmayın.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi