Faydaları
Diş Teli Neden Takılır ?

Diş Teli Neden Takılır ?

Dişlerin görünümünde oluşan bozukluklar, hem estetik hem de sağlık açısından hoş olmayan bir seviyeye ulaştığında, çeşitli cerrahi operasyonlara başvurmak yerine, diş teli takılması tavsiye edilmektedir. İlkokul çağında hemen her çocuğun, ileride kusursuz dişlere kavuşmaları için kullandıkları diş telleri, pek hoş olmayan bir görüntüye sahip olsalar da, çıkardıktan sonra inci gibi dizilmiş dişlere sahip olmanızı sağlar. […]

Dişlerin görünümünde oluşan bozukluklar, hem estetik hem de sağlık açısından hoş olmayan bir seviyeye ulaştığında, çeşitli cerrahi operasyonlara başvurmak yerine, diş teli takılması tavsiye edilmektedir. İlkokul çağında hemen her çocuğun, ileride kusursuz dişlere kavuşmaları için kullandıkları diş telleri, pek hoş olmayan bir görüntüye sahip olsalar da, çıkardıktan sonra inci gibi dizilmiş dişlere sahip olmanızı sağlar. Genellikle dişleri çarpık olan, üst üste çıkmış gibi görünen ya da ön dişlerinde herhangi bir problem olan kişiler için tavsiye edilen diş telinin takılması sırasında, herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir.

Diş Teli Seçimi Nasıl Yapılır ?

Etrafımızda en çok görebileceğimiz diş tellerinden biri metal diş telleridir. Geçmişteki diş tellerine göre oldukça konforlu ve daha uzun ömürlü olan metal diş telleri, artık renkli ya da çeşitli taşlarla birlikte takılarak renklendirilmektedir. Genellikle kız çocukları tarafından renkli metal diş telleri tercih edilirken, erkek çocuklar tarafından metal olanlar tercih edilmektedir. Metalin yanı sıra bir de invisalign adı verilen diş telleri bulunmaktadır. Bu diş telleri aslında tel değil, şeffaf bir yapıdan oluşmaktadır. Kullanımı da oldukça rahattır, ilk bakışta görünmemesi nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Diş teli neden takılır ?

Çarpık dişler, ayrık dişler, aralık dişler, çapraz kapanan alt ve üst dişler, örtülü kapanan dişler, alt dişlerin ön dişlerin önüne geçtiği durumlarda diş teli kullanılmalıdır. Çocuklar arasında sıkça görülen diş teli takılma nedenlerinden biri çarpık dişlerdir. Özellikle gülerken ya da konuşurken rahatsız edici bir görünüm yaratan çarpık dişler, genellikle invisalign yöntemi ile tedavi edilmektedir. Çenesinde ekstra yer olan kişilerde görülen aralık dişler de aynı şekilde diş telleri takılmasına ihtiyaç duyar. Bunların yanı sıra, “underbites” yani alt dişlerin üst dişlerin önüne geçtiği kişilerde de mutlaka diş teli kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Merhaba ben irem12 yaşındayım benim üst iki köpek dişlerin biraz önde çenemi iki dava vurdugum için çenem biraz geniş üst ön dişinin biri kirik üst ön dişim çok büyük ve geniş iki dolgun var ve dişlerim hiç eşit değil birisi birinden diğeri diğerinden küçük ve dişlerimin sıralanışı eşit değil ve normal değil acaba dolgusan sonra tel takarlarmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi