Faydaları
Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır ?

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır ?

Günlük diş bakım ve temizliğinin bir parçası olan diş ipinin kullanımı, birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Sokağa çıktığınızda, hayatında hiç diş ipi kullanmamış insanlarla karşılaşmak dahi mümkün; oysa diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak, bölgede diş taşı oluşumunu, dolayısıyla da çürük oluşumunu engellemektedir. Diş ipi hakkında yararlı ya da zararlı olduğu konusunda farklı görüşler […]

Günlük diş bakım ve temizliğinin bir parçası olan diş ipinin kullanımı, birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Sokağa çıktığınızda, hayatında hiç diş ipi kullanmamış insanlarla karşılaşmak dahi mümkün; oysa diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak, bölgede diş taşı oluşumunu, dolayısıyla da çürük oluşumunu engellemektedir. Diş ipi hakkında yararlı ya da zararlı olduğu konusunda farklı görüşler olsa da, doğru kullanıldığı sürece kesinlikle diş sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Diş ipi kullanımı

Gelişmiş toplumlarda kullanımı oldukça yaygın olan diş ipi, diş fırçalama ve sonrasında gargara yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Her dişin arası, nazikçe diş ipi ile yukarıdan-aşağıya ve aşağıdan yukarıya gidilerek temizlenir. Bu temizlik, diş aralarına ulaşamayan diş fırçasının temizleyemediği bölgelerde plak ve tartar oluşumunu önlemek için yapılmaktadır. Günde ortalama 2 kez fırçalanması gereken dişler, aynı zamanda günde 2 kez diş ipi ile de temizlenmelidir. Ancak diş ipi kullanımı, mutlaka uzman bir diş hekiminden öğrenilerek yapılmalıdır. Aksi takdirde zamanla arası açılan dişlere sahip olabilirsiniz. Bu da estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye neden olacaktır.

Diş ipi kullanımı, göründüğünden çok daha kolaydır. Eczanelerde ve kozmetik marketlerde ambalajında satın alabileceğiniz diş iplerinin ev tipi ve çantada taşıyabileceğiniz daha ufak tipleri bulunmaktadır. Dikiş dikmek için kullanılan ip ile lastik ipler arasında bir görünüme sahip olan diş ipi, bir miktar yuvasından çekildikten sonra, bir el ile ucundan tutulur ve dişler arasında nazikçe gezdirilerek, plak ve tartar temizliği yapılır. Bu işlem, gece yatmadan önce mutlaka yapılmalıdır. Böylece, gece boyunca ağzınızda oluşabilecek bakterileri mümkün olduğunca engellemiş olursunuz. Bakterilerin oluşumunu engellediğinizde de, herhangi bir diş sağlığı problemi ile karşılaşmanız hemen hemen imkansız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/