Faydaları
Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Diş eti kanaması, halk arasında en sık görülen diş rahatsızlıklarından biridir. Ağız ve diş sağlığındaki bir problemin habercisi olan diş eti kanaması, diş sağlığınızın iyiye gitmediğini göstermektedir. Özellikle sert bir yiyeceğin ısırılması ya da diş fırçalaması esnasında fark edilen diş eti kanaması, genellikle ağrısızdır. Dişlerin doğru temizlenmemesi, zamanla diş ve diş eti hastalıklarının meydana gelmesine […]

Diş eti kanaması, halk arasında en sık görülen diş rahatsızlıklarından biridir. Ağız ve diş sağlığındaki bir problemin habercisi olan diş eti kanaması, diş sağlığınızın iyiye gitmediğini göstermektedir. Özellikle sert bir yiyeceğin ısırılması ya da diş fırçalaması esnasında fark edilen diş eti kanaması, genellikle ağrısızdır. Dişlerin doğru temizlenmemesi, zamanla diş ve diş eti hastalıklarının meydana gelmesine neden olur. Diş ve diş eti hastalıkları arasında da ilk belirtiler diş ağrıları, apseler ve diş eti kanamalarıdır. Bu nedenle, diş eti kanaması ile karşılaştığınızda, bu durumu es geçmemeli ve mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz.

Diş eti kanaması nasıl oluşur

Düzgün temizlenmeyen dişler ve diş aralarında zamanla bakteriler oluşur ve birikirler. Biriken bu bakteriler, diş eti kanamalarının başlıca nedenlerinden biridir. Diş eti iltihaplanmaları olarak da bilinen bu kanamalar, ağızda kötü koku, diş ağrıları ve diş eti çekilmelerine neden olabilir. Diş eti çekilmesinin habercisi de olabilen diş eti kanamaları, mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Diş eti kanamaları, yalnızca çürük dişlerde görünmemektedir. Hiç çürümemiş bir dişin kaybı ile bile sonuçlanabilen diş eti kanamaları, mutlaka tedavi edilmesi gereken iltihaplanmalardır. Dişlerin arasında biriken yemek kalıntılarının neden olduğu bakterilerin birikmesi sonucu diş etlerinde görülen bu kanamalar, bazı diş ve diş eti hastalıklarının habercisi olabilir.

Diş eti kanaması

Kolay kanayan dişler, diş etlerinin şişmesine, ağızda kötü koku oluşmasına, ağızda tuhaf bir tat hissedilmesine neden olabilir. Ancak bunlar fazla ciddiye alınması gereken durumlar değildir. Bu problemlerin yanı sıra diş eti kanamaları, vincent enfeksiyonu ya da lösemi gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Kolay kanayan dişler, diş kökündeki kemiklerin hasar gördüğüne işaret ediyor olabilir, ki bu oldukça ciddi bir durumdur. Bu nedenle, diş eti kanamaları hafife alınmamalıdır ve mutlaka bir dişçi tarafından kontrol edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi