Faydaları
Diş Çürümesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı ?

Diş Çürümesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı ?

Vücudun her bölgesinde olduğu gibi, ağız ve diş sağlığında da bazı deformasyonlar ve dökülmeler meydana gelebilir. Gün boyunca bir şeyler yiyip içtiğiniz düşünüldüğünde, en çok bakıma ve özene ihtiyaç duyan bölgenin ağız bölgesi olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Yediğiniz ve içtiğiniz her şey, özellikle sağlıklı olmayan ve diş sağlığını tehdit eden her şey, diş sararmalarına, diş […]

Vücudun her bölgesinde olduğu gibi, ağız ve diş sağlığında da bazı deformasyonlar ve dökülmeler meydana gelebilir. Gün boyunca bir şeyler yiyip içtiğiniz düşünüldüğünde, en çok bakıma ve özene ihtiyaç duyan bölgenin ağız bölgesi olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Yediğiniz ve içtiğiniz her şey, özellikle sağlıklı olmayan ve diş sağlığını tehdit eden her şey, diş sararmalarına, diş çürümelerine ve diş dökülmelerine neden olmaktadır. Özellikle sigara ve alkol tüketimi, asitli içecekler, şeker ve çikolata, fast food gibi alışkanlıklar, diş sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir. Özellikle sigara, diş mineleri ve dişler için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Sigara tiryakileri için kaçınılmaz son, diş çürümeleri olacaktır.

Diş Çürümesi Nasıl Meydana Gelir ?

Diş çürümesi, aslında küçük birer çocukken karşılaştığımız bir durumdur. Bebekken çıkardığımız süt dişleri, belli bir yaşa gelince dökülür ve yerini normal dişlere bırakırlar. Ancak bu çürüme ve dökülmeler, organik madde açısından normal dişlere oranla daha zengin olan süt dişleri için normal ve beklenen bir durumdur. Ancak çürüyen normal dişler, hiç de iç açıcı olmayan problemlerle karşılaşmanıza neden olur. Diş çürümesi, hem sağlık hem de görsel açıdan büyük rahatsızlık yaratmaktadır. Çürüyen dişler, apse ve ağrı yapar. Bu nedenle mutlaka çekilmeli ve yerine protez dişler takılmalıdır. Ancak dişlerin çürümesini engellemek de mümkündür.

Diş çürümesinin engellenmesinde rol oynayan en önemli etmenlerden biri bağımlılıklar ve beslenme düzenidir. Ayrıca günlük diş temizliği en büyük paylardan birini kapsamaktadır. Düzenli diş bakımı, dişçi ziyareti ve diş temizletme uygulamaları, diş çürümelerinin engellenmesini sağlar. Onun dışında sigara ve alkol tüketilmemelidir. Sigara dumanı, dişlerin aşınmasına neden olduğundan, çürüme de kaçınılmaz olacaktır. Aynı şekilde şeker ve çikolata tüketimi de fazla sık olmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi