Faydaları
Diş Çürümesi ve Plaklar

Diş Çürümesi ve Plaklar

Diş üzerindeki bakteriler asit üretmek için şekeri kullandığı zaman diş çürümesi olur. Anormal Diş Gelişimi Bazı faktörlerin etkisinde,bazen dişler anormal gelişebilir.Buna kalıtımsal ya da gelişimsel etkiler neden olur. Diş çıkması gecikirse doktorunuza başvurun,röntgen çekerek durumu değerlendirecektir. Diş minesinde gelişimsel bozukluk sonucu anormal diş minesi olur.Dişlerin görünümünün düzelmesi için estetik seçenekler düşünülebilir. Estetik olarak dişlerin arasındaki […]

Diş üzerindeki bakteriler asit üretmek için şekeri kullandığı zaman diş çürümesi olur.

Anormal Diş Gelişimi

Bazı faktörlerin etkisinde,bazen dişler anormal gelişebilir.Buna kalıtımsal ya da gelişimsel etkiler neden olur.

Diş çıkması gecikirse doktorunuza başvurun,röntgen çekerek durumu değerlendirecektir.

Diş minesinde gelişimsel bozukluk sonucu anormal diş minesi olur.Dişlerin görünümünün düzelmesi için estetik seçenekler düşünülebilir.

Estetik olarak dişlerin arasındaki aralıklar rahatsız edicidir.Diş doktorunuz ortodontik taç veya diş takılmasını önerecektir.

Çocuklarda ve bebeklerde biberon çürükleri olur.Bunun çözümü için ya diş çekilir ya da dolgu olur.

Diş minesinin renginin kaybolması sonucu fluoroz oluşur.Beyazlaştırma işlemiyle bundan kurtulabilirsiniz.

Hasar veya kalıtımsal oluşan anormal şekilli dişler,düzleştirme veya taç yaparak düzeltilir.

Fırçalama,iple temizleme,ağız çalkalama

Plakların oluşmasını engellemek için dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamalısınız.Sabah ve yatmadan önce,mümkünde her öğünden sonra da fırçalayınız. 3-4 ayda bir diş fırçasını değiştirin. Florürlü diş macunu kullanın.Diş taşını kontrol eden diş macunları,yoğun tartar üretenlere yardımcı olur.

Doğru biçimde diş fırçalandığı zaman diş etlerini canlandırıp diş iltihabını önler.

Dişleri temizlemek için, yumuşak kıllı diş fırça kullanın.Dişinizi en fazla 3 dakika fırçalayın.Diş fırçalamanın sonunda dilinizi de fırçalayıp ağzınızı çalkalayın.

Günde en az bir kere,mümkünse her öğün sonrası diş ipi kullanmalısınız.Diş ipi kullanmak plak miktarını azaltır ve diş eti hastalıklarının engeller.

Ağız bakım suları hem diş çürümelerini engeller hem de ağızda kötü kokuya neden olan bakterileri geçici olarak öldürür.

Dolgular ve Florür

Dolgu çocuklarda diş çürümesini engeller.Genellikle azı dişlerinin kenarlarındaki çatlak ve aşınmalarda başlar.

Florür çürümeyi engeller.Bazı bölgelerde doğal olarak suyun içinde bulunur.Bazı bölgelerde suyun içine katılır. Florür diş gelişimi sırasında alındığından çocukken florürlü sulardan içilmesi çok önemlidir.Eğer florürlü su içmiyorsa,6 aydan sonra doktorunuzdan florür tableti isteyebilirsiniz.

Yaşam Biçimi ve Diyet

Yemek alışkanlıklarınız doğrudan diş ve diş eti sağlığınızı etkiler.Ağzınızda başlayan sindirim süreci,yemekler yendikten sonra bir asit üretir.Bu yüzden her yemekten sonra dişinizi fırçalayın.

Sigara içmek dişlerin lekelenmesine ve ağız kanserine yol açabilir.

Yılda 2 kez diş doktoruna gitmek doktorunuzun,dişlerinizin çürüme durumunu,plakların gelişmesini ve tüm ağız sağlığı açısından sizi kontrol etmesini sağlar

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi