Faydaları
Dilde Yara Neden Çıkar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilde Yara Neden Çıkar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dil, vücudun önemli organlarından bir tanesidir. Dil sayesinde konuşulur, beslenilir. Dilin ön kısmı bağımsızdır, arka kısmı ise çeneye bağlıdır. Dilde zaman zaman yaralar çıkar.  Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Farklı sebeplerden dolayı dilde yaralar çıkabilir. Bunlar arasında ilk sırayı bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu da beslenmenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelir. […]

Dil, vücudun önemli organlarından bir tanesidir. Dil sayesinde konuşulur, beslenilir. Dilin ön kısmı bağımsızdır, arka kısmı ise çeneye bağlıdır.

Dilde zaman zaman yaralar çıkar.  Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Farklı sebeplerden dolayı dilde yaralar çıkabilir. Bunlar arasında ilk sırayı bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu da beslenmenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelir. Beslenmek sadece karın doyurmak olarak nitelendirilmemelidir. Vücudun sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Günlük alınması gereken vitaminler ve mineraller alınmalıdır. Yeterli ve sağlıklı beslenmemek vücutta bazı eksikliklerden dolayı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Dil yaraları aynı zamanda bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bunun için bu tip yaralar çıktığında ve sık tekrarladığında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılıp dil yarasına sebep olan etken mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi sebep ortaya çıkarıldıktan sonra tedavi sürecine başlanır.

Dil yaraları, vücutta bağışıklık sistemi düştüğünde de oluşabilir. Genellikle sıkıntı ve strese bağlı olarak bağışıklık sistemi düşer ve buna bağlı olarak da hastalıklara karşı vücudun direnci azalır.

Dil yarası kanser gibi ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi enfeksiyon ya da tahrişlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Dil yarası, kişinin normal yaşam akışını bozar. Çünkü dilde yarası olanlar konuşmakta ve beslenmekte zorluk çekerler. Bu da kişiyi oldukça olumsuz etkiler. Konuştukça canı acıyan kişi mümkün olduğunca az konuşmaya çalışır. Su içmek bile canı acıtır. Bu yüzden beslenme konusunda oldukça sıkıntı yaşanır. Yeterince beslenemeyen kişi halsizleşir ve kendini yorgun hisseder. Ama vücudun direncini toplaması ve hastalıkların tedavisi için beslenmek çok önemlidir. Kişi yeterince beslenemeyince yaraların iyileşme süreci de gecikir.

Dil yaraları oldukça can acıtan ve günlük yaşamı etkilediği için kişinin psikolojik durumunu da olumsuz etkiler. Daha sinirli ve sıkıntılı ruh hali ortaya çıkar.

Dil yaralarının tedavisi için öncelikle sabırlı olmak gerekir. Her ne kadar ilaç tedavisi uygulansa da bu yaralar belli bir süre ağızda kalır. Bu yaraların geçem süresi 1 haftalık bir süreci alabilir.

Dil yaralarının geçmesi için ağız ve diş temizliğine dikkat etmek ilk koşullardan bir tanesidir. Dişler yemeklerden sonra mutlaka fırçalanmalıdır.

Dil yaraları için genellikle gargara verilir. Bu gargarlar dişler fırçalandıktan sonra düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Böylece hem ağızda bir ferahlık hissedilir. Hijyen oluşur.

Dil yarasının tedavisi için en önemli olan husus bu yaraların ortaya çıkış sebebini bulmaktır. Sebep bulunduktan sonra daha kalıcı tedaviler uygulanır.

Dil yaraları herkesin başına gelebilen bir sağlık problemi olduğu için halk arasında evde uygulanabilecek yöntemlerde geliştirilmiştir. Bunlar arasında en yaygın olanı karadut şurubu ya da karadutun kendisini yemektir. Karadut dilde ya da ağızda yarası olanlar için oldukça etkilidir. Karadut yendiği, şurubu içildiği anda yarada yanma hissi ortaya çıkar ve hatta yara uyuşur. Karadut şurubu ile günde 4-5 kez gargara yapılabilir. Karadut yenebilir.

Dil yaraları ile ilgili diğer bir alternatif ise karbonatlı su ile ağzı gargara yapmaktır. Bunu doktorlar bile tavsiye eder. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay bardağı kadar suyun içine konur. Hatta bu karışıma yarım çay kaşığı kadar tuz eklenirse daha etkili bir çözüm oluşturulmuş olur. Bu karışımın suyun dibinde çökmemesine dikkat edilmelidir.

Dil yaralarına diğer doğal çözümler saf zeytinyağı sürmek, adaçayı gargarası yapmaktır.

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi öncelikle tıbbi çözümler ön plandadır. Çünkü alternatif çözümlerin kişiden kişiye yaratacağı etki farklılık gösterir. Ve yan etkileri de olabilir.

Dil yaralarından korunmak için sıkıntıdan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, yeterli uyku ve dinlenmeye dikkat etmek ve en önemlisi sigara, alkol gibi bağımlılık ve kanser yapan gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak gerekir. 

Bir önceki yazımız olan Kas Erimesi Nasıl Olur Belirtileri, İlacı Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM