Faydaları
Dilde Siyah Leke Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilde Siyah Leke Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tat alma organı olan dil ses çıkarmak ve konuşmak için de gereklidir. Soğuk, sıcak, acı, tatlı, ekşi birçok besinler karşılaşan dil ve ağız içi ortamına bakteri ve virüsler de bulaşabilir. Aşırı sıcak bir yemeği yerken veya çay, kahve benzeri içecekleri içerken en dışında bulunan epitel doku zedelenebilir. Bu tür zedelenme ve tahrişler ağzı ve sızılara […]

Tat alma organı olan dil ses çıkarmak ve konuşmak için de gereklidir. Soğuk, sıcak, acı, tatlı, ekşi birçok besinler karşılaşan dil ve ağız içi ortamına bakteri ve virüsler de bulaşabilir. Aşırı sıcak bir yemeği yerken veya çay, kahve benzeri içecekleri içerken en dışında bulunan epitel doku zedelenebilir. Bu tür zedelenme ve tahrişler ağzı ve sızılara neden olurken bazı sebeplerden dolayı dilde siyah leke de görülebilir. Dilin üzerine bakılarak bazı hastalıklar hakkında fikir edinilebilmektedir. Dilde oluşan siyah leke ve noktalar da bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Diline piercing taktıran birinde görülebileceği gibi ağız kanserinden ya da ilaçların yan etkisinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Dilde Siyah Leke Neden Olur?

Dilin üst yüzeyinde ya da alt kısmında görülebilen siyah noktalar ağız temizliğinin ihmal edilmesi durumlarında da oluşabilir. Temizlik önemsenir ve düzenli yapılırsa bir süre sonra siyah nokta ya da lekeler ortadan kaybolabilir. Mümkün olan diğer sebepler şunlardır:

*Dildeki siyah lekelerden asıl sorumlu olan hiper pigmentasyondur. Siyah lekeler önce dilin yan taraflarında başlayıp orta kısmına doğru ilerleyebilir. Her hastada lekelerin rengi farklı olabilir. Kiminde kahverengi, kiminde gri veya daha koyu renklidir. Dildeki siyah lekeler ağrılı olabileceği gibi hastaya hiçbir sıkıntı vermeyebilir.

*Dil veya dudağa piercing taktırılmışsa çevresinde koyulaşma oluşabilir çünkü burada metalle bir temas ve zedelenme söz konusudur.

*Ağız kanseri söz konusuysa yine dil siyahlaşabilir ancak bu çok nadir bir bulgudur. Dilde ya da ağız içinde siyahlıktan başka yumrular da varsa doktora gitmek şarttır.

*Dil kimyasal maddelerle temas etmişse geçici bir süre rengi siyaha dönüşebilir. Mide ilaçlarının içindeki bazı kimyasal maddeler de bu etkiyi yapabilir.

*Kıllı dil adı verilen bir çeşit sendrom da dili siyaha dönüştürebilmektedir. Dil üzerinde görülen siyah lekelerin sebebi alkol, antibiyotik ve sigara kullanımı olabilir. Buradaki temel sebep mantarlardır. Siyahlık dilin tamamına da yayılabilir.

*Bazı mide hastalıklarında, enfeksiyon durumlarında, safra kesesi rahatsızlıklarında, veba ve kron hastalıklarında da dilde siyah leke oluşabilmektedir.

Dilde Siyah Leke Nasıl Tedavi Edilir?

Dilinde siyah lekeler veya renk değişimi gören kişiler hemen paniklememelidir.    Birçok sebebi olabileceği için öncelikle dilde neden siyah leke oluştuğu bilinmelidir. Bazı kişilerde dil üzerinde oluşan lekelenmeler ağız kokularına da neden olabilmektedir. Dişlerini fırçalarken pek çok kişi dilini temizlemeyi ihmal eder. Oysaki her gün dişleri ve dil fırçalanarak temizlenmelidir. Ağız hijyeninden başka önemsenmesi gereken şey sigara ve alkol kullanılmamasıdır. Dengeli beslenme birçok sorunun ortaya çıkmasını engelleyecektir. Dildeki siyah lekelerin sebebi piercingler ise çıkartılmalı, lekelerle birlikte yutkunma sırasında ağrı yaşayanlar doktorlarını mutlaka görmelidir. Teşhisi doktor koymalı ve yapmanız gerekenleri söylemelidir. Siyah ya da koyu renk dil lekeleri olanların değerlendirilmesi sabah ve aç iken yapılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM