Faydaları
Dil Sararması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Dil Sararması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla görülebilen hafif dereceli sağlık sorunlarından biri de dil sararması sorunudur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen dil sararması rahatsızlığı genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Fakat uzmanlar dil sararması rahatsızlığının nadiren de olsa bazı hastalıkların habercisi olabildiğini belirterek bu sebeple dil sararması rahatsızlığının hafife alınmaması gerektiğinin altını çizmektedirler. Hemen her yaş grubunda yer […]

Günümüzde sıklıkla görülebilen hafif dereceli sağlık sorunlarından biri de dil sararması sorunudur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen dil sararması rahatsızlığı genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Fakat uzmanlar dil sararması rahatsızlığının nadiren de olsa bazı hastalıkların habercisi olabildiğini belirterek bu sebeple dil sararması rahatsızlığının hafife alınmaması gerektiğinin altını çizmektedirler. Hemen her yaş grubunda yer alan bireylerde görülebilen dil sararması rahatsızlığı etkilerini uzun süreli olarak devam ettirdiği takdirde hemen ilgili doktora başvurulması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunabildiği dil sararması ayrıca beraberinde kötü ağız kokusunun da meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu niteliği sayesinde ise bireyin oldukça rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmeyen dil sararması durumlarında oldukça basit ve kısa süreli bir tedavi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Fakat ciddi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebilen dil sararması durumunda ise daha farklı tedavi seçeneklerine başvurulabilmektedir. Peki dil sararması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak dil sararması rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Dil Sararması Rahatsızlığı Nedir?

Dilin orjinal renginin kırmızı olduğu bilinmektedir. Fakat çeşitli olumsuz faktörlere bağlı olarak dilin kırmızı renkteki orjinal renginin sarımtırak bir renge dönüştüğü uzmanlarca belirtilmektedir. Özetle dil sararması rahatsızlığı dilin kırmızı renginin sarı renge dönüşmesi durumu olarak tanımlanmaktadır.

Dil Sararması Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Dil sararması rahatsızlığının ilk ve temel belirtisi dilin sarı bir renge dönüşmesi durumudur. Bu ana belirtiye ek olarak şu gibi belirtiler de dil sararması rahatsızlığının belirtilerindendir;

 • Dil yüzeyinde hafif ölçekli çatlakların oluşması
 • Dil üzerinde hafif ölçekli renkli noktaların oluşması
 • Dil üzerinde hafif ölçekli kızarıklıkların oluşması gibi belirtiler dil sararması rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Dil Sararması Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Dil sararması rahatsızlığının meydana gelmesinde birçok faktörler rol alabilmektedir. Dil sararması rahatsızlığının meydana gelmesine neden olan faktörler ise şunlardır;

 • Vitamin eksikliği
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Susuzluk
 • Folik asit eksikliği
 • Bazı sağlık sorunları
 • Bazı ilaçlar
 • Yaş faktörü
 • Soğuk algınlığı gibi olumsuz faktörler dil sararması rahatsızlığının en belirgin nedenleridir.

Dil Sararması Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dil sararması rahatsızlığının herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmemesi durumunda çoğu zaman herhangi bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü dil sararması rahatsızlığının herhangi bir sağlık sorununa bağlı olarak meydana gelmemesi durumunda etkilerini en fazla 24 saat içerisinde veya sonrasında kendiliğinden kaybedebildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Dil sararması rahatsızlığının devam etmesi durumunda ise doğrudan ağız yolu ile uygulanan bazı ilaçlara başvurulabilmektedir. İlaçlar sayesinde dil sararması rahatsızlığı çok kısa süreler içerisinde etkilerini tamamen kaybetmektedir.

Dil Sararması Rahatsızlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Tedavi Yöntemi Nedir?

Dil sararması rahatsızlığında yapılması gereken ilk şeyin ilgili doktora başvurulmasıdır. Tıbbi tedaviye ek olarak şu harika doğal tedavi seçeneğine başvurulabilir,

 • 3-4 damla susam yağının gün içerisinde gargara yapılarak sararmış olan dil ile temas ettirilmesi oldukça fayda sağlamaktadır. Bu harika doğal tedavi seçeneği aynı zamanda uzmanlar tarafından da tavsiye ediilmektedir.

Dil sararması rahatsızlığında uygulanmasında fayda bulunan doğal tedavi uygulaması hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra dil sararması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Bir önceki yazımız olan Mide Tembelliği Rahatsızlığı Nedir? Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi