Faydaları
Dere Otunun Faydaları

Dere Otunun Faydaları

Dere otunun faydaları eski tarihlerden beri bilinegelmektedir. Ülkemizin her köşesinde rahatça yetişen bu bitkinin ortalama olarak 120 cm’ye kadar uzanabilen bir sapı bulunmaktadır. Itır kokulu bir bitki olan dereotu sonbahar aylarında toplanmaktadır. Genel olarak salatalarda kullanılan bu bitki, yemeklere koku vermesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Ancak genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Çiğ olarak tüketilmesi, besin değerlerinin korunumu […]

Dere otunun faydaları eski tarihlerden beri bilinegelmektedir. Ülkemizin her köşesinde rahatça yetişen bu bitkinin ortalama olarak 120 cm’ye kadar uzanabilen bir sapı bulunmaktadır. Itır kokulu bir bitki olan dereotu sonbahar aylarında toplanmaktadır. Genel olarak salatalarda kullanılan bu bitki, yemeklere koku vermesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Ancak genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Çiğ olarak tüketilmesi, besin değerlerinin korunumu açısından oldukça önemlidir.

Dere otunun besin değerleri oldukça yüksektir. Mineral olarak fosfor bakır, magnezyum içerir. Vitamin olarak ise A ve C vitaminlerini yüksek oranda içermektedir. Çinko bakımından da oldukça zengindir. Bir tutam dere otuyla günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılayabilirsiniz.

 

Dere otunun Faydaları Nelerdir?

Dere otunun faydaları içerisinde mide bulantılarına iyi gelmekten tutun da karın ağrılarının giderilmesine kadar uzanan pek çok ayrı konu bulunmaktadır. Bu ot, ağız kokusunu gidermekle birlikte sindirim sisteminin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bebeklerini emziren kadınlar sütlerini artırmak amacı ile dereotu kullanabilirler. Bebek ve çocukların gaz sancılarını gidermede de oldukça etkindir.

 

Dere otunun bir diğer harika özelliği de tok tutmasıdır. Diyet listelerinde kendine yer bulan bu gıda, lifli yapısı ile de yağ yakımını artırmaktadır. Hazım kolaylaştırıcı etkisinin yanında, kabızlığı gidermede de oldukça işlevseldir. Müshil olarak kullanılabilir.

 

Dere otu sindirim sistemi için harika bir gıdadır. Aksaklıkların önüne geçer. Hazımsızlıktan tutun da mide ağrılarına, mide kramplarına kadar pek çok sorunun giderilmesinde etkin rol oynamaktadır. Mide ülserinin etkilerini tolere etmektedir. Gaz problemi yaşayanlar için de birebirdir.

 

Taze olarak tüketebileceğiniz gibi, kurutarak da tüketebilirsiniz. Salata ve yemeklerin içerisine konularak aromatik bir tat vermesi hazmı kolaylaştırmaktadır.

 

Dere otu uykusuzluğun giderilmesinde de oldukça etkindir. Bu ot içerisindeki uçucu yağlar, oldukça gizemli özelliklere sahiptir. Sedatif etkisi sayesinde yedikten sonra uykunuzun gelmesini garanti eder. Bu özelliği ayrıca sinirli ve gergin zamanlarınızda size ilaç gibi gelecektir. Sinirinizi ortadan kaldıracak olan dereotu ayrıca rahatlamanızı sağlayacaktır. Stres oranı yüksek olan kişiler dereotu yiyerek rahatlayabilirler.

 

Dere otundaki vitamin ve mineraller kemik sağlığını korumada da çok etkilidir. Özellikle ihtiva ettiği C ve D vitamini sayesinde kemik hastalıklarının önüne geçer, kemiği sağlamlaştırır.

Bir önceki yazımız olan Ada Çayının Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ada cayinin faydalari ibrahim saraçoğlu, adaçayı adet söktürürmü ve adaçayı faydaları ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/