Faydaları
Depresyondan Çıkmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Depresyondan Çıkmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Herkes zaman zaman bazı nedenlerden dolayı kendini yalnız, çaresiz ve savunmasız hissedebilir. Bu bazen ailesel nedenlerden olduğu gibi, bazen okuldan kaynaklı sıkıntılardan bile olabilir. Ne zaman nerede ve neden dolayı geliştiği belli kalıplara bağlı olmayan depresyon için aslında çözüm yine sizde bitiyor. Peki depresyondan çıkmak için neler yapmalıyız? Doktora gitmekten çekinmeyiniz Depresyon çarelerinin en başında, […]

Herkes zaman zaman bazı nedenlerden dolayı kendini yalnız, çaresiz ve savunmasız hissedebilir. Bu bazen ailesel nedenlerden olduğu gibi, bazen okuldan kaynaklı sıkıntılardan bile olabilir. Ne zaman nerede ve neden dolayı geliştiği belli kalıplara bağlı olmayan depresyon için aslında çözüm yine sizde bitiyor. Peki depresyondan çıkmak için neler yapmalıyız?

Doktora gitmekten çekinmeyiniz

Depresyon çarelerinin en başında, elbette sizi anlayacak ve yönlendirecek olan bir uzman olacaktır. Gerek bire bir terapiler, gerekse toplu terapiler ile sizlerde kendi dünyanızı yeniden keşfedebilirsiniz. Ben deli miyim? de gideceğim diye düşünerek değil, bu bir gereklilik ve farkındalık yaratmak adına yapılan tedavi olduğunu kabul ederek kendinize yeni bir başlangıç yapmalısınız

Bilmediğiniz ilaçlar kullanmayınız

Genellikle sizi bu durumda gören birçok kişi, ben çok iyi bir ilaç kullanıyorum sende denemelisin gibi fikirler vermeye çalışabilir. Bu durumdan olabildiğince uzak durmalı ve asla kendi kafanıza göre ilaç kullanımı yapmamalısınız.  Hatta ve hatta depresyon için doktorlarınız bile ilacı en son çare olarak görecekler ve olabildiğince zorda kalmadan size ilaç önerisi yapmayacaklardır.

Sosyalleşin

Depresyonun en önemli tedavi olma sonuçlarından biri durumu kabullenmek ve bu gibi durumları sizlerin de yaşayacak olabileceğinize inanmaktır. Bu sıkıntılı anlarda boş boş oturmak ya da içinize kapanmak yerine kendinize hoş hobiler edinin ve mutlaka yalnız kalmamaya çalışınız.

Artılar ve eksiler

Bir kâğıt kalem alın ve sizi mutlu edenler ile etmeyenleri bir kenara yazınız. Sonra bunların hayatınızdaki önemlerini belirleyin ve artı eksi olarak puanlar veriniz. Eksi olarak verdiğiniz her şeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışınız. Depresyonun en büyük ilacı mutlu olmak isteyişinize karar vermeniz ve sizi üzen şeylerden kaçmanız olacaktır. Kısaca depresyonun en önemli ilacı yine sizsiniz unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi