Faydaları
D Vitamini Eksikliğinin Sonuçları

D Vitamini Eksikliğinin Sonuçları

Vitaminler canlılar için son derece önemli bir besin çeşididir. Hücreden sindirilmeden geçebilirler. Her vitaminin kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. D vitamini bireyde güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturma, hücre büyümesinde aktif rol oynama, iltihaplı hastalıklara karşı direnç oluşturma ve kemik gelişiminde rol oynama gibi çeşitli faydalar sağlamaktadır. D vitamini diğer vitaminler kadar kolay tüketilmemektedir. Bunun […]

Vitaminler canlılar için son derece önemli bir besin çeşididir. Hücreden sindirilmeden geçebilirler. Her vitaminin kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. D vitamini bireyde güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturma, hücre büyümesinde aktif rol oynama, iltihaplı hastalıklara karşı direnç oluşturma ve kemik gelişiminde rol oynama gibi çeşitli faydalar sağlamaktadır. D vitamini diğer vitaminler kadar kolay tüketilmemektedir. Bunun sebebi çok fazla besinde bulunmamasıdır. Fakat diğer yollarla d vitamini vücuda alınmalıdır. D vitamini eksikliğinin sonuçları son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.

                D vitamini denince akla şüphesiz ilk olarak güneş enerjisi gelecektir. Güneş d vitamininin en büyük, en önemli kaynağıdır. Besinler yolu ile pek fazla elde edilemeyen d vitamini güneş yolu ile son derce doğal yoldan elde edilebilir. En az haftada 2 kere güneşe çıkmak doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Güneşe çıkamayan bir birey yüksek bir ihtimalle d vitamini eksikliği ile karşılaşacaktır. Peki, d vitamini eksikliğinin sonuçları nelerdir? Yeteri kadar d vitamini almayan bir bireyde kas ve kemik zayıflaması, zayıf bir bağışıklık sistemi, kansere yakalanma riskinin artması, sağlıksız ve seyrek saçlar gibi problemler, rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Eksikliğinde son derece büyük rahatsızlıklara yol açan d vitamini için sık sık güneşe çıkmalısınız. Ayrıca faktörleri yüksek olan güneş kremlerinden de sakınınız. 70 Faktör ve üzeri kremler d vitamininin emilimini zorlaştıracaktır.

           D vitamini eksikliğine yakalanabilecek muhtemel kişiler güneşe yeterli olarak çıkmayanlar, koyu tenli, esmer kişiler, yaşlılar ve çok sayıda ilaç kullananlar olarak belirtilebilir. D vitamini eksikliğinin sonuçlarının son derece önemli bir rahatsızlık çeşidi olduğunu gördük. Peki, d vitamini tüketimi için neler yapılmalıdır? Güneşe yeterli derece çıkılmanın yanında balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar gibi içerisinde d vitamini bulunan besinler tüketilmelidir. Ayrıca şu da belirtilmelidir ki aşırı d vitamini tüketimi de böbrek taşı oluşumuna yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/