Faydaları
CRP Nedir

CRP Nedir

Bir hastalığımız veya rutin kontrollerin akabinde kandaki CRP değeri ile alakalı olarak doktorunuzdan bir yorum duymuşsunuzdur ancak detaylı açıklamasını çoğu zaman alabilmeniz mümkün olmuyor. Bu yazıda CRP nedir ve CRP yüksekliği ne anlama gelir konusunu açıklayacağız. Vücudunuzun iltihaplanmasına karşı olarak karaciğeriniz tarafından üretilen bir maddedir CRP. Yüksek duyarlı C-reaktif protein ve ultra – duyarlı C-reaktif […]

Bir hastalığımız veya rutin kontrollerin akabinde kandaki CRP değeri ile alakalı olarak doktorunuzdan bir yorum duymuşsunuzdur ancak detaylı açıklamasını çoğu zaman alabilmeniz mümkün olmuyor. Bu yazıda CRP nedir ve CRP yüksekliği ne anlama gelir konusunu açıklayacağız. Vücudunuzun iltihaplanmasına karşı olarak karaciğeriniz tarafından üretilen bir maddedir CRP. Yüksek duyarlı C-reaktif protein ve ultra – duyarlı C-reaktif prrotein diyede adlandırılır. Kandaki yüksek CRP seviyesi üst solunum yolunuzda oluşabilecek herhangi bir çeşit enfeksiyondan tutun kanser hastalığına kadar her çeşit hastalıkta iltihaba neden olan bir durumun tezahürüdür. Yani yüksek CRP var ise eğer kalbinizin ana alterlerinde bir iltihaplanma olabilir demektir. Kalp krizi için müsait bir duurm oluşturduğu anlamına gelir bu durum.

CRP yüksekliği sınırları oldukça karmaşık bir hal almış durumda olsada genel olarak CRP yüksekliği olumlu bir durum değildir. Ülkemizde değil sadece dünyada da doktorlar CRP yüksekliği konusunda ve etkileri konusunda aynı fikirde değiller. Bazı doktorlar kalp krizi veya inme ihtimalinde arada bir korelasyon olduğunu savunuyorlar bazıları ise tam aksini ancak net olan şey CRP nin yüksek karşınıza çıkması olumlu bir durum değil. ortalama olarak 15-20 bin yetişkin rkek hasta arasında yüksek CRP düzeyinin ortalamanın 3 kat üstünde olduğu bir kalp krizi riski belirledi. 20012-2018 yılları arasında bu konu ile alakalı oldukça fazla ülkenin sağlık bakanlığı çeşitli kararlar aldı. CRP yüksekşiğinin diiyabet ile bile ilişkili olduğu öne sürülmektedir. Doktorlar eğer bir kişinin kalp veya damar hastalıkları rahatsızlığı riskini değerlendirmek için bu testi istiyorsa diğer tüm testlerle aynı anda istemesi de gayet doğal bir durum. Yani elinizde olan 3 test sonucunda da CRP değerleri olacaktır bu durum sizden nedne 3 kere CRP testi istendiği konusunda tedirgin edebilir sizi. Hiç bir kaygı yaşamayın bu çok normal bir durumdur. Tek başına yapılan CRP raporu sizin tedaviniz için referans olacaktır.

Kaynak: www.asuman.net

Bir önceki yazımız olan Estetik Yaptırmak için Yaş Sınırı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/