Faydaları
CRP Nedir ve CRP Yüksekliği Neden Olur?

CRP Nedir ve CRP Yüksekliği Neden Olur?

CRP; diğer adıyla C-reaktif protein, vücudun bazı kesimlerinin iltihaplanması sonucundan karaciğerin faaliyet alanına üretilen proteindir. Vücudun C-reaktif protein üretimi ve artışına göre, kanser hastalığı, alzheimer ve daha birçok hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sağlıklı bir vücuttan beklenen C-reaktif protein değeri 0-0,5 ml arasındadır. Yükseklik teşhisi için bu değerlerin 5-10 ml’den yüksek olması gerekmektedir. C-reaktif proteinin […]

CRP; diğer adıyla C-reaktif protein, vücudun bazı kesimlerinin iltihaplanması sonucundan karaciğerin faaliyet alanına üretilen proteindir. Vücudun C-reaktif protein üretimi ve artışına göre, kanser hastalığı, alzheimer ve daha birçok hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sağlıklı bir vücuttan beklenen C-reaktif protein değeri 0-0,5 ml arasındadır. Yükseklik teşhisi için bu değerlerin 5-10 ml’den yüksek olması gerekmektedir. C-reaktif proteinin yüksek olmasında; çevresel faktörler, spor yapmamak, manevi baskı altında olmak, yanıklar, kanser, darbeler etkilidir. Cerrahi müdahalelerden sonra, doku ölümü ve organ naklinden sonra organın vücuda alışamaması, kalp rahatsızlıkları, damar yolu hastalıları yükselme nedenleridir. Vücudun farklı alanlarında iltihaplanma olur ya da hastalıklar baş gösterirse C-reaktif protein miktarı da ona oranla artar. Yani iltihaplar ve enfeksiyon ile CRP birbirine doğru orantılıdır. Beslenme şekline, psikolojik etmenlere ve yaşanılan çevreye göre C-reaktif protein oranını değiştirebilir. C-reaktif protein oranının artışı tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelebilmektedir. Nitekim dediğimiz gibi, enfeksiyon arttıkça C-reaktif protein oranı arttığından vücut tehlikededir demektir.Kalp ve damar rahatsızlıklarının artmasından başlıca etken olarak CPR gösterilebilir. Kolesterolün artışı ile bu rahatsızlıkların başa çıkması muhtemeldir. Ki bu durum kilo artışına da neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda kolesterolün artışı hususunda hususlar birbirini takip etmektedir.

CRP Belirtileri

Vücudun halsiz ve yorgun düşmesi dışında önemli bir belirtisi yoktur. Tabi bu durum insan yapısına göre değişebilmektedir ancak genel belirtisi bu şekildedir.

CRP Tedavi Yöntemi

C-reaktif protein yüksekliğinin tespitinde ilk adım kan testinin yapılmasıdır. Dahiliye bölümünden kan değerlerinin tespit edilmesinden sonra ilgili uzmanın bu değerleri kontrolü sonrasında bir yol izlenecektir. Yüksek kolesterole sahip olan hastalar açısından ilgili doktorun kanının değerinin normal seviyeye döndürmek için ilaçları reçete ile verebilir. İlaç yöntemi dışından doktorun tavsiyesi üzerine diyet programları, uyku düzeni planlanması yapılabilir. Özellikle kilolu ve diyabet oranı yüksek olan insanlarda doktor spor ve zayıflamaya yönelik egzersizler önerebilir. Özellikle C-reaktif protein oranının yüksek olmasında etkili iltihap oranının azaltılmasında etkili olan omega 3 tavsiyeler arasında önemli olandır. Bu proteini sağlayacak deniz canlıları olan balık, somun gibi ürünler tavsiye edilmektedir. Zeytinyağı gibi hafif ürünlerin, lifli besinleri ve narenciyelerin tüketimi C vitamini açısından oldukça faydalıdır ve tüketimi önemlidir. Manevi huzur, uyku düzeni, stresten uzak yaşamak her zamana olduğu gibi bu durumda oldukça ön plandadır.

Bir önceki yazımız olan Şeker Koması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/