Faydaları
Çörek Otu Nedir ? Çörek Otunun Sağlığa Faydaları ?

Çörek Otu Nedir ? Çörek Otunun Sağlığa Faydaları ?

Çörek Otunun Faydaları Anadolu coğrafyasını genel olarak incelediğimiz zaman birbirinden farklı şifalı bitkilere ev sahipliği yaptığını görebiliriz. Bu şifalı bitkilerden bazıları doğal olarak bulunurken bazıları ise kültüre alınmasından sonra yetiştiriciliği yapılmaktadır. Pek çok otoritenin de kabul ettiği bir gerçek vardır ki o da şifalı bitkilerin insan sağlığına faydalarıdır. Doğrudan ilaç tedavisi yerine şifalı bitkileri tüketerek […]

Çörek Otunun Faydaları
Anadolu coğrafyasını genel olarak incelediğimiz zaman birbirinden farklı şifalı bitkilere ev sahipliği yaptığını görebiliriz. Bu şifalı bitkilerden bazıları doğal olarak bulunurken bazıları ise kültüre alınmasından sonra yetiştiriciliği yapılmaktadır. Pek çok otoritenin de kabul ettiği bir gerçek vardır ki o da şifalı bitkilerin insan sağlığına faydalarıdır. Doğrudan ilaç tedavisi yerine şifalı bitkileri tüketerek sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bugün size faydalarından bahsedeceğimiz şifalı bitki Peygamber Efendimiz tarafından da faydalarından bahsedilmiş olan çörek otudur.
Çörek otu ortalama 30 cm boylarına ulaşan açık renklere sahip çiçekleri bulunan bir bitkidir. Genellikle tek senelik olan çörek otu eski zamanlarda tarlaların iç kısımlarında kendiliğinden yetişmesi ile bilinmekteydi. Faydalarının artması ile birlikte aktif olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştirildiği coğrafyaya göz attığımız zaman Afrika’dan Hindistan’a Balkanlardan Avrupa içlerine kadar yayılmış olduğunu söyleyebiliriz.
Her ne kadar şifalı bitkilerin insan sağlığını destekleyici özelliğinden dolayı kullanıldığı söylense bile aslında çörek otunu doğrudan ilaç olarak kullanan pek çok insanın da bulunduğu unutulmamalıdır. Yapılan yorumlar ve tedavi etkileri göz önüne alındığı zaman çok ciddi bir kitlenin ilaç olarak kullandığı bu şifalı bitkinin oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde pek çok araştırmanın temel yapısını oluşturan çörek otu, Avrupa’da bulunan bilim merkezlerinin de gözde araştırma konuları arasında yer almaktadır.

çörek otu bitkisi
Çörek Otunun İçeriği
Protein ve karbonhidratların yanı sıra içeriğinde bitkisel yağlarda bulunduran çörek otunun aynı zamanda A, B ve C vitamini bakımından da zengin olduğu unutulmamalıdır. Aktif uçmayan maddeler ve demir, çinko, bakır ve magnezyum bakımından da zengin olduğu bilinmektedir. Nigellon ve thymoquinon isimli uçmayan yağlardan olan etken maddeleri sayesinde pek çok anlamda destekleyici olarak kullanıldığı unutulmamalıdır.
Yeri gelmişken belirtelim istedik. Her ne kadar şifalı bitkiler destekleyici özelliği bakımından son derece ayrı bir yere sahip olsalar bile çok yoğun tüketiminde başka şikayetlerin ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Kullanılırken hem miktara, hem tazeliğe, hem de kullanma amacına dikkat etmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde sağlık sorunları sadece ve sadece doktorların yardımıyla çözülmelidir. Çörek otu benzeri şifalı bitkileri ise sağlığa destek olarak kullanırken körü körü ilaç olarak bağlanmak sağlığınızın, paranızın ve zamanınızın yok olmasından başka bir işe yaramayacaktır.
Çörek Otu Nerelerde Kullanılır
Çörek otu alerjisi olmayan insanlar dışında günlük tüketimde kullanıldığı zaman sağlığı destekleyici etkiye sahip olmaktadır. Bu sebepten aşırıya kaçmamak koşuluyla günlük yaşantınızda rahatlıkla çörek otundan yararlanabilirsiniz.
Yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve mikroplara karşı vücudun direncinin artmasına yardımcı olduğunu ön plana çıkarmıştır. Sizlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istediğiniz dönemlerde (özellikle hastalıkların sıklıkla görüldüğü mevsim geçişlerinde) çörek otunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

çörek otu yağı
Çörek Otu Kanser Türlerinde de Etkilidir!
Nefes darlığı ve solunum yolları rahatsızlıklarında vücudun rahatlamasını sağladığı bilinen çörek otu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda daha ziyade yağında prostat ve cilt kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinde hücrelerin gelişmesini yavaşlattığı bilinmektedir.
Aynı zamanda karaciğer tahribatının önüne geçer ve kolon kanserinin ortaya çıkmasını da engeller.
Görüldüğü gibi faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan çörek otunun mide rahatsızlıklarından, romatizmal hastalıklara, antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığı için ve kalp rahatsızlıklarına karşı sağlık kazanmak için kullanabilirsiniz.
Fakat bu faydalarını dile getirirken aynı zamanda sadece yardımcı olarak kullanılması gerektiğini ve buna benzer sorunlarınız olduğu zaman başvurmanız gereken tek kaynağın hekimler olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Özellikle son dönemlerde televizyon kanalları ve diğer reklam araçları sayesinde şifa bulmak isteyen insanların parasını almak için ortaya çıkan pek çok çıkarcının bitkisel şifaların ardına gizlenerek insanların zamanını ve parasını aldığı unutulmamalıdır. Bu sebepten buna benzer şifalı bitkilerden yardım almak istediğinizde öncelikle konuyu doktorunuza danışmanız ,sağlığınızı muhafaza etmeniz açısından büyük bir yardımcı olacaktır.

Peki Ama Çörek Otunu Nasıl Tüketmek Gerekir?
Öncelikle çörek otunun tüketilmesi konusunda bir fikir birliği bulunmamaktadır. Genel olarak lifli yapısından dolayı zor sindirileceği öne sürüldüğü için yağ olarak tüketilmesinin daha faydalı olacağını söyleyen insanların çoğunlukta olduğu bilinmektedir. Buna karşın lifli yapısı ile yavaş yavaş ve etkili bir sindirme yardımıyla doğrudan tüketilmesinin de faydalı olacağını savunan pek çok insan olduğu da unutulmamalıdır. İnternet sitelerinde/forumlarda yorumlar genel olarak okunduğu zaman çörek otu tüketmenin biraz da hangi rahatsızlık için kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterdiği bilinmektedir.

çörek otunun yararları
Çörek otu, pek çok faydası ispat edilen ve pek çok yararı olduğu düşünülen bir şifalı bitkidir. Bu konuda çalışmalar aktif olarak devam ettiği için gelecekte çörek otu ismini daha sık duymamız da kuvvetli bir ihtimal olarak ön plana çıkacaktır. Teknolojinin gelişmesi ve sağlıksız beslenmenin artması ile birlikte dünya üzerinde kanser miktarında çok ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Sağlıksız ve hareketsiz yaşam insanları daha çok hareket etmeye ve doğal olanı kullanmaya yönlendirmektedir.
Bu konuda yapılan araştırmalar ve çalışmalar da bu durumu desteklemektedir. Sağlığınızı çörek otuna, yeşil çaya, greyfurt da yada yaban mersinine bağlayarak yoğun olarak tüketmektense, kolesterolden, sağlıksız beslenmeden, teknolojik ürünler ve radyasyondan uzak durarak bu şifalı bitkileri günlük hayatta yeterli miktarda tükettiğiniz zaman ihtiyacınız olan sağlıklı ve huzurlu günlere daha kolay kavuşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. 1 TATLI KAŞIĞI BAL, 1 TATLI KAŞIĞI ÇÖREKOTU, 1 TATLI KAŞIĞI KETEN TOHUMU MACUN HALİNE GETİRİN..

  2. Çörek otu yağı; Grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Saçı besler dökülmesini önler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/