Faydaları
Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı, Gluten adı verilen buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteinin alınması nedeniyle vücudun kendi kendi yaptığı iltihabi bir durum olarak açıklanabilir. Çölyak hastalığı, genellikle genetik olarak yatkın kişilerde kendisini göstermektedir. İnce bağırsakta, Gluten alındığında iltihap oluşumu başlamaktadır. Bu nedenle çölyak hastalığının ince bağırsakta meydana gelebilen bir emilim bozukluğu olduğunu ve hastaların ince bağırsaklarının Gluten adı verilen […]

Çölyak hastalığı, Gluten adı verilen buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteinin alınması nedeniyle vücudun kendi kendi yaptığı iltihabi bir durum olarak açıklanabilir. Çölyak hastalığı, genellikle genetik olarak yatkın kişilerde kendisini göstermektedir. İnce bağırsakta, Gluten alındığında iltihap oluşumu başlamaktadır. Bu nedenle çölyak hastalığının ince bağırsakta meydana gelebilen bir emilim bozukluğu olduğunu ve hastaların ince bağırsaklarının Gluten adı verilen proteine karşı alerjik bir hassasiyet gösterdiğini söyleyebiliriz.

Çölyak hastalığı ne kadar sürer? Bu sorunun cevabı, çölyak hastalığının ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Çölyak hastalığına sahip kişilerin ince bağırsaklarında gıdaların emilmesini sağlayan Villus adı verilen yapılar bozulmaktadır. Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi Gluten içeren gıdaların tüketilmesinden sonra hastalık daha da alevlenmektedir.

Çölyak hastalığının belirtileri sindirim sisteminde veya vücudun diğer bölümlerinde kendisini göstermektedir. Öyle ki farklı Çölyak hastalarından biri ishal ve karın ağrısı şikayetine sahipken bir diğeri ise rahatsız edici ve depresif tavırlar sergileyebilir. Sinirlilik özellikle çocuklarda görülen Çölyak belirtilerinin en yaygınıdır.

İnsan vücudu yapısı gereği, vücuda giren yabancı maddelere karşı kendisini korumaktadır. Özellikle genetik yatkınlığı bulunan kişilerin vücuduna Gluten girmesi sonucunda vücut bu Glutan’ı yabancı madde olarak algılayabilir. Bu durum sonucunda da antijene karşı antikor meydana gelir. Antijene karşı oluşan antikorlar, iltihabi sistemi devreye sokarak ince bağırsak yüzeyinde hasara neden olmaktadır. İnce bağırsakta besinlerin emilimini sağlayan villi yapısında da körelmeler meydana gelir. Hal böyle olunca vücuda alınan ve vücut için gerekli olan minareler ve vitaminlerin emilimi bozulmaktadır. Mineral ve vitamin eksikliğinin yaşanması da birçok hastalığa davetiyen çıkarmaktadır. Çölyak hastalığı daha çok çocuklarda görülen bir hastalık olup hemen hemen her yaş grubunda da görülen bir hastalıktır.

Çölyak Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı belirtileri ise şu şekildedir:

  • Erişkinlerde daha çok kansızlık,
  • Erken yaşlarda ortaya çıkan kemik erimeleri,
  • Karaciğer enzimlerinde bozukluklar görülebilir
  • Bazen de cilt hastalığı olarak ortaya çıkabilir
  • Çocuk yaş grubunda büyümede yavaşlama, gelişmede gerilik,
  • Karın ağrısı ve şişkinliği, ishal ve kansızlık
  • Huzursuzluk ve sinirlilik gibi belirtiler verir

Çölyak hastalığı belirtileri genel manada bu şekildedir. Bunların haricinde çölyak hastalığı belirtileri arasında halsizlik, dışkıyı tutamama, kilo kaybı ve çocuklarda geç büyüme ve geç ergenliğe girme belirtileridir. Çölyak belirtileri, bazen hafif ve yıllar boyu sürebilir. Ancak Çölyak hastalığı belirtileri çoğu zaman ortaya çıkmadığı için birçok insan bu hastalığa yakalandığını bile anlayamayabilirler.

Genetik olarak çölyak hastalığına duyarlı olan kişilerin tahıl Glutenlerini tüketmesi ile birlikte ince bağırsak hasarı meydana gelebilir. Bu hasar diyetler ile geri çevrilmesi mümkündür. Ancak diyetin terk edilmesi sonucunda hasta tekrar aynı problemler ile karşı karşıya kalabilir. Çölyak hastalığı ayrıca dermatitis herpetiformis adı verilen bir cilt hastalığı olarak da kendini gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Otizm Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi