Faydaları
Çocukların Televizyon Bağımlılığı Nasıl Önlenir ?

Çocukların Televizyon Bağımlılığı Nasıl Önlenir ?

Televizyon izlemek, özellikle 2 yaşın altındaki çocukların beyin gelişimine zarar veriyor. Birçok ülkede, bu konuda toplumu bilinçlendirmek adına makaleler yayımlanıyor ve organizasyonlar yapılıyor. Beyinleri uyuşturan bir cihaz olan televizyon, özellikle doğduğu ilk aylardan itibaren televizyon ile iç içe olan çocuklar için tehdit oluşturuyor. Küçük çocuklar, günümüzde, televizyona bir çok aktiviteden daha fazla zaman ayırıyor. Peki […]

Televizyon izlemek, özellikle 2 yaşın altındaki çocukların beyin gelişimine zarar veriyor. Birçok ülkede, bu konuda toplumu bilinçlendirmek adına makaleler yayımlanıyor ve organizasyonlar yapılıyor. Beyinleri uyuşturan bir cihaz olan televizyon, özellikle doğduğu ilk aylardan itibaren televizyon ile iç içe olan çocuklar için tehdit oluşturuyor. Küçük çocuklar, günümüzde, televizyona bir çok aktiviteden daha fazla zaman ayırıyor. Peki bu durumun çocuklara zararları nelerdir?

Televizyon izleme bağımlılığı

Ortalama 5 aylık bir çocuğun günde 1 saate yakın televizyon izlediği düşünüldüğünde, televizyonun ve yayınlanan programların çocuklar üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Tabi bu durum, televizyon ile de sınırlı kalmıyor. Yaşı daha büyük çocuklar, okul çağına başlama sürecinde, gün içerisinde hem televizyon hem de bilgisayar karşısında önemli oranda vakit harcıyor. Bu durum, çocukların iletişim yeteneğine büyük oranda zarar veriyor. Bu nedenle uzmanlar, özellikle 2 yaş altı çocukların televizyon karşısına geçmemesi gerektiğini öneriyor. Gelişme çağında, televizyon başında önemli derecede zaman geçiren çocukların, televizyon başında zaman geçirmeyen çocuklara oranla daha az kelime öğrendikleri vurgulanıyor.

Birçok gelişmiş ülkede, çocukların televizyon başında vakit geçirmemesi gerektiği vurgulansa da, İngiltere’de, çocukların televizyon izleme süreleri konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Bunun yanı sıra Fransa’da, televizyonda yayınlanan programlarda hedef kitlesi 2 yaş altı çocuklar olan yayınların yayınlanması yasak. Bunun nedeni, televizyon programlarının 2 yaş altı çocukların beyin hücrelerinin gelişimini olumsuz etkilemesi. Peki televizyonun, çocukların beyin gelişimine ne gibi bir zararı var?

Televizyon bağımlılığı nedenleri

Çocukların, doğdukları aydan itibaren ilgilerini çeken bir araç olan televizyon, kişide, özellikle çocuklarda bağımlılık yaratmaktadır. Bu bağımlılık, sigara ve alkol gibi fiziksel bir bağımlılık olmasa da, çocuklar için psikolojik bir bağımlılık yaratıyor. Bu psikolojik bağımlıklardan birisi, aşırı yemek düşkünlüğünün artışı. Obezitenin giderek arttığı günümüzde, çocuklarda obezite probleminin en büyük nedeni televizyon ve bilgisayar. Hareketsizlik, uyuşma ve bir şeyler yeme isteği yaratan televizyon hakkında bugüne kadar birçok araştırma yapılmıştır.

Tv bağımlılığı nasıl önlenir

Amerika’da yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğu, haftada ortalama 24 saat televizyon izliyorlar. Bu da haftada 1 gün demek. Bu da, televizyona olan düşkünlüğün ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Çocukların uyku hariç, diğer etkinliklerden daha fazla vakit ayırdıkları televizyon, duygusal zekanın gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, çocuğunuzun televizyon başında vakit geçirmesi yerine, dama satranç gibi etkinliklere yönelmesini, ya da eğitici oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz. Çünkü televizyon, sandığınız gibi bir rehber değil, zararlı bir makinedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/