Faydaları
Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Birçok fiziksel bağımlılık kadar ciddi bir bağımlılık olan televizyon bağımlılığı, ister yetişkin olsun ister çocuk, kişinin yaşamında önemli bir yer tuttuğunda önemli bir rahatsızlıktır. Avrupa genelinde, gün içerisinde, televizyon başında en çok vakit geçiren ülkelerin başına gelen Türkiye’de, ortalama televizyon izleme süresi 4-5 saat. İşten ya da okuldan geldiğiniz saatlerde 1-2 saat kafanızı boşaltmak için […]

Birçok fiziksel bağımlılık kadar ciddi bir bağımlılık olan televizyon bağımlılığı, ister yetişkin olsun ister çocuk, kişinin yaşamında önemli bir yer tuttuğunda önemli bir rahatsızlıktır. Avrupa genelinde, gün içerisinde, televizyon başında en çok vakit geçiren ülkelerin başına gelen Türkiye’de, ortalama televizyon izleme süresi 4-5 saat.

İşten ya da okuldan geldiğiniz saatlerde 1-2 saat kafanızı boşaltmak için televizyon izlemenizde herhangi bir sakınca olmasa da, gün boyu evde olan çocuklar için bu durum sakıncalı olabilir. Beyni uyuşturduğu ve gözleri yorduğu gerçeklerinin yanı sıra, daha birçok tehlikesi bulunan televizyonun, çocuklar üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kafanızı dinlemek için çocuğunuzu gün boyu televizyon başında oturtuyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz.

Boş vakitlerini televizyon karşısında geçiren çocuklarda, çeşitli yeme bozuklukları, psikolojik bozukluklar, kötü beslenme ya da günlük hayattaki aktiviteleri yerine getirememe gibi çeşitli problemlere yol açan televizyon bağımlılığı, çeşitli uyuşturucu maddeler ve kumar, internet bağımlılıkları ile benzer bir seyir izlemektedir. Bu da, çocuklarda televizyon bağımlılığının ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını ve ne kadar riskli olduğunu göstermektedir.

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obezitenin, çocuklarda görülme sayısı da giderek artmaktadır. Obezitenin en önemli nedenleri arasında yer alan televizyon, kişinin yeme bozuklukları yaşamasındaki en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Kişi, özellikle çocuklar, televizyonun karşısında ne yediklerini farkına varmadan, doysalar bile yemeğe devam ederler. Bu nedenle televizyonu çocuğunuz yemek yerken açık tutmayın.

Eğer günde 3-4 saat ve daha fazla televizyon başında vakit geçiren bir çocuğunuz varsa, bu bağımlığın önüne geçmek için, mutlaka çözüm için uzman bir psikoloğa başvurun.

Bir önceki yazımız olan Yürüteç Kullanımı Zararlı mı? başlıklı makalemizde bebek örümcekleri, bebek sağlığı ve bebek yürüteç kaç aylık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Televizyon bağımlılığı ne kadar da göz önünde olmasa da, çağımızın ciddi sorunlarından biri. Ailelerin çocuklarının televizyon izleme süresini ve televizyonu ne kadar yakınlıktan izlediğine dikkat etmeli, yoksa ileride ciddi göz bozuklularına sebep olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/