Faydaları
Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? (Alopesi Nedir?) 

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? (Alopesi Nedir?) 

Çocuklarda saç dökülmesinin görülmesinin nedenleri genel olarak yetişkinlerde saç dökülmesinin görülme nedenleri ile benzerlik göstermektedir. Ancak çocukluk çağlarında olanların saç dökülmesine özellikle alopesi areate adı verilmektedir. Diğer yandan büyük çoğunlukla beş yaşından daha küçük yaştaki çocuklarda meydana gelen bu saç dökülmeleri birkaç santimetrelik yuvarlak para şekillerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda ani olarak dökülme ile beraber saçın büyük çoğunluğu yok olabilmektedir. Çocuklarda saç dökülmeleri genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. […]

Çocuklarda saç dökülmesinin görülmesinin nedenleri genel olarak yetişkinlerde saç dökülmesinin görülme nedenleri ile benzerlik göstermektedir. Ancak çocukluk çağlarında olanların saç dökülmesine özellikle alopesi areate adı verilmektedir. Diğer yandan büyük çoğunlukla beş yaşından daha küçük yaştaki çocuklarda meydana gelen bu saç dökülmeleri birkaç santimetrelik yuvarlak para şekillerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda ani olarak dökülme ile beraber saçın büyük çoğunluğu yok olabilmektedir.

Çocuklarda saç dökülmeleri genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra diğer nedenler yetişkinler ile aynı özellikleri göstermekte olup, enfeksiyonel özellik ile çocuklarda mantar enfeksiyonu olan saçlı deriyi tutar. Saçların siyah minik noktalar şeklinde kırılma görünümünü ortaya çıkarır ve bunun belirtisi olarak saç derilerinde mantar enfeksiyonu meydana gelebilir.

Bu tipteki saç dökülmeleri çocuklarda en çok görülen saç dökülmesi şeklidir. Diğer yandan çocukluk çağında oluşan saç dökülmelerine neden olan genetik bozukluklar diğer hastalıklara da sebep olabilmektedir. Çocukların sahip oldukları genetik özellikler sebebiyle ortaya çıkan diğer hastalıklar; tırnak bozukluğu, saç derisi bozukluğu ya da içi su dolu olan deri döküntüleri gibi hastalıklardır.

Çocukluk çağında saç dökülmelerinin pek çok farklı nedeni bulunabilmektedir. Saç dökülmeleri mineral veya kan eksikliğinden kaynaklanmıyor ise ya da kan hastalıkları saçın dökülmesine neden olmuyor ise bu durumda saç dökülmeleri psikolojik veya saç derisi mantarı hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra saç dökülmeleri ateşli hastalık geçirilmesi sonucu meydana gelebilmektedir. Çocuğun saç dökülmesi yaşadığı bölgede doğuştan gelen bir tümör bulunması da lokal olarak saçın dökülmesine neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra çocuklarda psikolojik tirikotillomani şeklinde adlandırılan sorun sebebiyle çocuklar kendi saçlarını çekerek bölgesel dökülmeye de sebep olabilmektedir. Çocuklarda görülen psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelen saç ve kaş kopartma davranışı genelde 1-2 yaşındaki kız çocuklarında görülmektedir. Bu, çocukların sahip olduğu stresi yenmek adına yaptıkları bir harekettir. Anne ile duygusal bağ kurulamaması nedeni ise bu durumu en çok ortaya çıkaran sebeptir. Duygularını ifade etmede zorlanan ve baskı altında yetişen kız çocuklarında saç ve kaş koparma, yolma davranışı daha sık görülmektedir.

Çocuklarda ortaya çıkan saç dökülme tipleri birbirinden farlılık göstermektedir. İz bırakan yani skaylı saç dökülmesi yaşanabildiği gibi iz bırakmayan yani skaysız saç dökülmeleri de yaşanabilmektedir. Diğer yandan bölgesel olarak saçların dökülmesi ya da saçlı derinin direkt dökülmesi şeklinde de görülebilmektedir. Bazı çocuk hastalarda saçların yanı sıra kaşlar, kirpikler hatta bütün vücuttaki tüylerin dökülmesi de yaşanabilmektedir.

Çocuklardaki saç dökülmelerinde önce dökülmenin nedeni psikolojik ise yani alopesi areate pelat simi verilen rahatsızlıktan kaynaklanıyor ise bunun psikolojik olarak tedavi edilmesi gerekir. Diğer yandan dökülmenin nedeni besinler ile ilgiliyse çinko ve demir eksikliği için tedavi uygulanır. Ateşli hastalık, saç derisi mantarı gibi nedenler ile saç dökülmesi yaşanıyor ise de ağızdan alınan tablet ve saç derisine direkt olarak uygulanan kremlerle tedavi gerçekleştirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Rota Virüs Aşısı Yaptırmalı mıyım, Önemi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi