Faydaları
Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Her çocuğun duygu yapısı birbirlerinden farklı olmaktadır. Çocuklar en ufak şeyi hissedebilir ve ondan etkilenebilmektedir. Okul çağına gelmiş fakat okula gitmekten, evinden ayrılmaktan korkan çocukların bunu yapmaktaki sebebi geriye dönük olan korkularından, endişelerinden kaynaklanmaktadır. Bir çocuk eğer okuldan korkuyorsa o çocuk ya korkutulmuş ya da okulu evinden ayrılmak, ailesini bırakmak gibi düşünceler kapılmış olabilmektedir. Peki, […]

Her çocuğun duygu yapısı birbirlerinden farklı olmaktadır. Çocuklar en ufak şeyi hissedebilir ve ondan etkilenebilmektedir. Okul çağına gelmiş fakat okula gitmekten, evinden ayrılmaktan korkan çocukların bunu yapmaktaki sebebi geriye dönük olan korkularından, endişelerinden kaynaklanmaktadır. Bir çocuk eğer okuldan korkuyorsa o çocuk ya korkutulmuş ya da okulu evinden ayrılmak, ailesini bırakmak gibi düşünceler kapılmış olabilmektedir. Peki, çocuklarda okul korkusu nasıl atlatılır? Diye anneler soracak olursa yazımızın devamında çocuklarının sağlıklı bir psikolojide yetişmesi için birçok bilgiye sahip olacaklardır.

Okul korkusu, okul çağındaki çocuğun okula gitmek istememesi, arkadaşlarını kabul etmemesi ve ağlamak gibi tepkiler göstermesi olarak tanımlanabilmektedir. Okul korkusu, çocuğun eğitim alacağı ortama uyum sağlamasını engellemektedir. Çocuklar için korku, yaşama adapte olabilmenin, kaygı veren durumlarla baş edebilmenin yöntemlerinden olmaktadır. Bu korku, hızlı ele alınıp gerekli müdahaleler yapıldığı takdirde çabuk atlatılabilmektedir. Yeni okula başlayacak çocukların bu duruma hemen uyum sağlayamaması gayet normal bir durum olmaktadır. Bu dönemde çocuklar okula gitmekte zorlanır ve tedirgin olmaktadırlar. Bu korkuyu yaşayan çocukların bu döneme girmeden önce arkadaş edinmeleri çocuğu bu korkudan az da olsa uzak tutmaya yarayabilmektedir. Yine bu dönemde anneye çok büyük bir rol düşmektedir. Anne, bu süreç içerisinde çocuğu kendine çok bağlamamalıdır. Çocuğu biraz kendi haline bırakmak ve ona büyüdüğünü hissettirmek gerekmektedir. Çocuğa her zaman gerçekçi bilgi verilmelidir. Okul içerisinde yapacakları her şeyi çocuğa anlatmalı ve okulu sevdirecek şeylerden bahsedilmelidir.

Anne ve babalar çocuklarının büyüdüğünü ve artık okula gitmelerinin gerektiğini onlara uygun bir dille anlatmalılardır. Bu fobi içerisinde olan çocuğunuzun göstereceği saldırganlık reaksiyonları karşısında sizin sakin bir şekilde ona durumu anlatmanız ve gösterdiği asabiyetin boşa olduğunu söylemeniz, çocuğunuzu sakinleştirmek için en uygun davranış şekillerinden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/