Faydaları
Çoçuklarda Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir ?

Çoçuklarda Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir ?

Çocuğumuz planlı olarak tuvalete gidemez. Ama bunu takip etmenin bir yolu vardır. Yeni doğan bebeğin 4 aylık süre içerisinde 1 günde dört defa, 2 günde bir defa seyreklikte dışkılama yapası söz konusu. 1 yaşına gelen bebek ise, 1 günde iki defa dışkı yapabilir. 3-4 yaşına gelmiş olan bir çocuk ise, bir hafta içerisinde üç defa […]

Çocuğumuz planlı olarak tuvalete gidemez. Ama bunu takip etmenin bir yolu vardır. Yeni doğan bebeğin 4 aylık süre içerisinde 1 günde dört defa, 2 günde bir defa seyreklikte dışkılama yapası söz konusu. 1 yaşına gelen bebek ise, 1 günde iki defa dışkı yapabilir. 3-4 yaşına gelmiş olan bir çocuk ise, bir hafta içerisinde üç defa dışkılama yapabilir. Bu değerler ortalama değerlerdir. Çocuklarımız haftada iki defa ya da daha az dışkı yapıyorsa bilmeliyiz ki çocuğumuz kabızlık sorunu yaşıyor olabilir. Belirtileri çok basittir, gözlemleyerek anlayabiliriz, dışkısını yaparken acı çekiyor ve zorlanıyorsa, karın ağrısı varsa, tuvalete gitmekten korkuyorsa, topak halinde kuru ve küçük sert dışkılama yapıyorsa ne yazık ki çocuğumuz da kabızlık problemi var.

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir

Çocuklarda kabızlık genellikle bir iki gün sonra kendiliğinden geçer, bu sırada herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak bir iki gün içerisin de atlatılamayan Kabızlıklar da söz konusu olabiliyor bu durumda mutlaka doktora götürmeniz de fayda vardır.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Lif oranının yüksek olduğu besinleri tercih etmeniz fayda sunacak size, Lif’ ler bağırsakların daha iyi çalışmasına ve karın ağrılarına son verecektir.

Sıvı tüketim miktarını bol miktarda arttırmamız da fayda vardır. Günlük 2-3 litre sıvı yeterli olacaktır. Bebek’ lerin de aynı şekilde bolca emzirilmesi lazım. Anne sütü her şeyden önemlidir.

Bakkaldan aldığımız her sabah sofraya kattığımız meyve suyunun yerine meyvenin kendini vermemiz daha mantıklı olacaktır.

Kahverengi pirinç, makarna ya da tam tahıl ekmeği yemeli, havuç’un içerisin de bol miktarda bulunan lif, oldukça faydalı olacaktır.

Çoçuklarda kabızlık evde çözümleri

Bunlara ek olarak doktorlarımız tarafından birkaç davranış da söz konusu, erken tedavi edildiği takdirde çabucak iyileşir çocuklar, sizlerin yapması gereken,

Tuvaleti gelen çocuğa beklemek yerine koşa koşa tuvalete gitmesini sağmalısınız.

Sıvı tüketimini iyi gözlemleyin ve hareketli oyunlar oynamasını sağlayın.

Eğer yaptığı dışkı ona acı veriyorsa şimdi bırakıp sonra tekrar yapması gerektiğini söyleyin,

Mümkünse yemeklerden sona tuvalete oturtarak 5 dakika kadar zaman geçirmesini sağlamalıyız.Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/