Faydaları
Çocuklarda Hepatit A Sarılık Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavisi Nasıldır

Çocuklarda Hepatit A Sarılık Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavisi Nasıldır

Çocuklarda Hepatit A Sarılık Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavisi Nasıldır ? Hepatit A Nedir ? Son derece bulaşıcı bir hastalık olan hepatit A, halk arasında ise sarılık adıyla bilinmektedir.Sarılık hastalığı karaciğeri tutarak hastalığa sebep olur. Hepatit A virüsü vücuda girmesiyle beraber 2 ile 6 hafta arasında bir kuluçka süresi vardır. Dünyada her yıl 1.4 milyon […]

Çocuklarda Hepatit A Sarılık Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavisi Nasıldır ?
Hepatit A Nedir ?
Son derece bulaşıcı bir hastalık olan hepatit A, halk arasında ise sarılık adıyla bilinmektedir.Sarılık hastalığı karaciğeri tutarak hastalığa sebep olur. Hepatit A virüsü vücuda girmesiyle beraber 2 ile 6 hafta arasında bir kuluçka süresi vardır.
Dünyada her yıl 1.4 milyon kişi Hepatit A hastalığına yakalanmaktadır.Hepatit A hastalığı, tifodan ve koleradan daha sık görülmektedir. Bazı zamanlarda ise salgına neden olarak çok sayıda insana bulaşmaktadır.
Hepatit A nasıl Nasıl Bulaşır?
Hepatit A virüsü, oral yol ile, kişiler arasındaki temas ile, su ile ve bu suda yıkanmış meyve sebzelerden bulaşmaktadır. Çiğ yemeklerden veya az pişmiş yemeklerden de bulaşmaktadır.
Hepatit A Belirtileri
Virüsün kişiye bulaşmasından kısa bir süre sonra belirtiler meydana çıkmaya başlamaktadır.
Hastada kusma, bulantı, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, karın ağrısı ve ateş yükselmesi meydana gelmektedir.
Beraberinde karaciğer ve dalakta şişmeler meydana gelmektedir. Bu belirtiler 4 ile 5 arası devam eder. Sonrasında ateşin derecesi düşmeye başlar.
Bu arada idrar rengi koyulaşarak, dışkı renginde ise açılma meydana gelir. Cilt renginde ve gözlerde sararma meydana gelmektedir.
Dikkate alınmadığı takdirde karaciğerde yetmezlik meydana gelebilir.
Hepatit A virüsü olan hastalar hastane ortamında özel bakım altında tedavi olmaları daha sağlıklı olacaktır. Böylece diğer insanlara da virüsün bulaşması engellenecektir.
Hepatit A virüsü Tedavisi
Genellikle hastalık kendiliğinden geçicektir. Çocuklarda meydana gelen hepatit A virüsünün belirtilerini azaltmak için kontrol altına alınması gerekir. Bu hastalıkta istirahat edilmesi çok önemlidir. Eğer hastada kronik karaciğer hastalığı varsa, hepatit A hastalığı daha zor geçecektir.

Hepatit A Hastalığından Nasıl Korunur?
Hijyen bakımından emin olunmayan suları tüketmemek gerekir. Bu sulardan oluşan buzu kullanmamak gerekir. Bu su ile diş fırçalamamak gerekir.
Dış kabuğu soyulmayan meyvve ve sebzeleri tüketmemek gerekir. Sebze ve meyveleri yıkanmadan tüketilmemesi gerekmektedir.
İstiridye ve midye gibi çiğ deniz mahsüllerini tüketmemek gerekir. Temizliğinden emin olmadığınız dışarıda açık satılan yiyecekleri tüketmemek gerekir.
En önemli korunma yolu ise Hepatit A aşısı yaptırmaktır.

Bir önceki yazımız olan 32 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor başlıklı makalemizde Gebelikte 32. Hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/