Faydaları
Çocuklar Uyurken Neden Terler ?

Çocuklar Uyurken Neden Terler ?

Çocuklarımız en değer verdiğimiz varlıklardır. Onların sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilmesi için çalışıp, çabalıyoruz. Özellikle 0 – 4 yaş arasındaki çocukların anne rahminden çıkarak dış dünyaya alışma, beyin ve kas gelişim evresinde hareketlilikleri onların uykularında da terlemesine neden olmaktadır. Öyle ki, gecede 3 – 4 kez üzerlerinin değiştirilmesi bile gerekebilir. Ancak bunda korkulacak bir […]

Çocuklarımız en değer verdiğimiz varlıklardır. Onların sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilmesi için çalışıp, çabalıyoruz. Özellikle 0 – 4 yaş arasındaki çocukların anne rahminden çıkarak dış dünyaya alışma, beyin ve kas gelişim evresinde hareketlilikleri onların uykularında da terlemesine neden olmaktadır. Öyle ki, gecede 3 – 4 kez üzerlerinin değiştirilmesi bile gerekebilir. Ancak bunda korkulacak bir durum olmadığını anlamak için yapılması gerekenler var. Çocuğunuzun doğum sonrası kontrolleri ve tahlillerinde sorun olmadığı tespit edildi ise, bu terlemelerin bir tek sebebi vardır. O da bu hareketliliktir.

Çocuklarınızın beşik ve yataklarının etrafının kapalı olması, yattıkları odanın günlük olarak havalandırılmaması, birden fazla örtü ile örtünmesi ya da kundağa sarılması gibi sebepler de onların aşırı terlemesine neden olacaktır. Özellikle kış mevsiminde dikkat edilmeyen bu hususlar, çocuklarınızın uyurken terlemesine neden olmaktadır.

Tahlillerin sağlıklı çıktığı bir durumda çocuğunuzun terlemelerine dikkat etmelisiniz. Yukarıda belirtilen sebeplerden biri neden olarak görülmüyorsa, Uyku Apnesi sorununun nüksedip etmediğini kontrol etmelisiniz. Uyku Apnesinin en belirgin özelliği de çocuğunuzun nefes takibini yapmalısınız. Düzenli ve sorunsuz ise bu terlemelerin sebebi kesinlikle onun hareketliliğindendir. Ancak nefes almakta zorlanıyor ve düzensizlik varsa, kulak burun boğaz doktoruna kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Elbette sağlık sorunlarının ciddiye alınması ve konusunda uzman hekimler tarafından kontrol edilmesi de büyük önem arz etmektedir. Gözden kaçırdığınız bir küçük belirtinin nedenlerini onların bildiğini unutmamalısınız. Ancak çok fazla evham yapmaktan ve aile içi huzurunuzu kaçırmaktan da uzak durmalısınız. Dünyaya gelen ve bu yaşam şartlarına alışmak zorunda olan bir bedenin, gelişmesi ve gelişimi esnasında da hareketliliklerine bağlı olarak bu türlü belirtiler göstermesi doğaldır.

Çocuklarınız ile sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz…

Bir önceki yazımız olan Bebekler Geceleri Neden Uyumazlar ? başlıklı makalemizde 10 aylık bebek neden uyumaz, 3 aylık bebek neden uyumaz ve bebeğim gece uyumuyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/