Faydaları
Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ?

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ?

Gerekli miktarda vücudun alım yapması gereken minerallerden birisi çinkodur.  Alımını gerçekleştiren vücut çinko hangi besinlerde bulunur bilgisine sahip olarak günlük alımını gerçekleştirmek zorundadır. Bu nedenle bilinçli bir şekilde besinlerin taşıdığı mineralleri bilerek tüketmek zorundayız. Özellikle beyaz et türlerinde varlığı yüksek oranda olan çinko balık tüketiminde önem taşımaktadır. Çocuk gelişiminde dikkate alınan çinko en çok ıspanakta […]

Gerekli miktarda vücudun alım yapması gereken minerallerden birisi çinkodur.  Alımını gerçekleştiren vücut çinko hangi besinlerde bulunur bilgisine sahip olarak günlük alımını gerçekleştirmek zorundadır. Bu nedenle bilinçli bir şekilde besinlerin taşıdığı mineralleri bilerek tüketmek zorundayız. Özellikle beyaz et türlerinde varlığı yüksek oranda olan çinko balık tüketiminde önem taşımaktadır. Çocuk gelişiminde dikkate alınan çinko en çok ıspanakta bulunmaktadır. Buğday tohumunun etkisi fazla olması nedeniyle ekmek tüketiminde buğdaylı ekmekleri tercih etmek en doğrusudur.  Kuzu eti yerine sığır eti tercih edilerek çinko ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ?

Gerekli çinko ihtiyacı karşılayan en zevkli besin tüketilen bir avuç kabak çekirdeğidir. Karşıladığı miktar azımsanmayacak kadar %20 olması nedeni ile seçilen kuruyemişler arasında mutlaka liste başı olması gerekmektedir. Pek de sofralarda bulundurulmayan mantar aslında çinko depolamada oldukça önemlidir. Çünkü beraberinde birçok C ve D vitaminlerini de içermektedir. Yüksek bir kaloriye sahip olsa da dikkatli kullanımıyla susamdan da çinko minerali elde edilebilmektedir. Genellikle sofralardan eksik edilmeyen yoğurt da güçlü bir çinko ihtiyacını giderici rol üstlenmektedir. Bunun dışında sıralayacak olursak yumurta, muz, badem, süt, enginar, peynir, ceviz, karaciğer, ayçiçeği çekirdeği, karides, kuşkonmaz, tavuk eti, domates de çinko içeren besinler arasında yer almaktadır. Günlük ihtiyacı kaç mg karşılar diye düşünüyorsanız 15 mg yeterli gelmektedir.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur

Çinko faydaları

Bu kadar önemli bir konumda olan çinko faydaları ise, doku yenileyici güçlü bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle cildin taşıdığı esnekliği koruma ve tümör oluşumunu engelleme vazifesi üstlenmektedir. Yaşanılan eklem iltihabı sorunlarına cevap verebileceği gibi epilepsi, diyabet ve erkeklerde oluşan kısırlığa da iyi geldiği bilinen faydalar arasında yer almaktadır. Gelişim sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca en önemli bilinmesi gereken faydası koklama doğurganlık ve tatma alma duyuları için oldukça gerekli konumda olmasıdır. Düşük olan bağışıklık sistemini güçlendirerek olası soğuk algınlıklarının önüne geçmektedir. Gözlerle ilgili yaşanılan görüş kaybının da kontrol altına almaktadır. Diyabet hastalarının yaşayacağı birçok rahatsızlığı engellemektedir. Tırnak kırılması ve beyazlama sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi