Faydaları
Cilt Kanserleri Belirtileri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Cilt Kanserleri Belirtileri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Daha çok sarışın ve açık tenli bireylerde görülebilen cilt kanserleri bu sebeple bu özelliği taşıyan bireylerin özellikle zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınması tavsiye edilmektedir. Ciddi cilt hastalıkları olan ve birçok belirtiler gösterebilen cilt kanserleri birçok farklı türleri bulunmakta ve özellikle erken zamanlı teşhis edildiği takdirde tedavi sürecinin başarılı geçmesini sağlamaktadır. Cilt Kanserleri Türleri Ve […]

Daha çok sarışın ve açık tenli bireylerde görülebilen cilt kanserleri bu sebeple bu özelliği taşıyan bireylerin özellikle zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınması tavsiye edilmektedir. Ciddi cilt hastalıkları olan ve birçok belirtiler gösterebilen cilt kanserleri birçok farklı türleri bulunmakta ve özellikle erken zamanlı teşhis edildiği takdirde tedavi sürecinin başarılı geçmesini sağlamaktadır.

Cilt Kanserleri Türleri Ve Belirtileri İse Şunlardır;

Bazal Hücreli Kanser

En çok görülen deri kanseri türü olan ve daha iyi olma özelliğine sahip olan bazal hücreli kanserin belirgin özelliklerinden biri de yıllar boyu gelişim göstermeden sabit bir şekilde kalabilmesidir. Daha çok kulak, çene birleşme kısmında ve yüz bölgesinde etkisini gösteren bazal hücreli kanser özellikle güneş ışınlarına yüksek düzeyde maruz kalan ileri yaş grubu bireylerden görülebilmektedir. Genel olarak yüzeysel yerleşim gösterebilen bazal hücreli kanser, bazı durumlarda deri içerisine kadar iniş gösterebilmektedir. Deri ve kulak yerleşiminde tedavisi daha güç olabilen bazal hücreli kanser ciltte uzun süreçli olarak etkili olması durumunda, infeksiyon ve kötü kokulu akıntılar gibi bazı belirtiler gösterebilmektedir.

Epidermoid Cilt Kanseri

Daha çok alt dudak ve dudak birleşim kısmında etkisini gösteren epidermoid cilt kanseri özellikle kulak, burun ve göz kapağında görülmesi durumunda tedavi seçeneği olarak yalnızca cerrahi müdaha uygulanması söz konusudur. Ciddi bir deri kanseri türü olan epidermoid cilt kanseri, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Melanom

Ender görülebilen ancak oldukça seri bir şekilde ilerleme gösterebilen melanom en fazla 40 ila 50 yaş aralığındaki erkeklerde etkisini göstermektedir. Deri kanserlerinin yaklaşık olarak % 1.5 oranını oluşturan melanom kadınlarda daha çok bacak kısmında ve erkeklerde ise daha çok gövde kısmında görülebilmektedir. Deride bene benzer tondan belirtiler gösterebilen melanom, deride kızarıklık, kabarma, döküntü ve kaşıntı gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Toplamda 3 farklı türden oluşan deri kanserleri taşıdığı riskler sebebiyle mutlak olarak erken süreçli teşhis edilerek gerekli tedavi süreci başlatılmaktadır.

Cilt Kanserlerinde Uzmanlar Tarafından Sunulan Öneriler İse Şunlardır;

 • Cilt kanserlerine karşı korunmak için sandal yağından % 1-3 oranında deride oluşan tümör üzerine uygulanmalı ve güneş ışınlarına maruz kalmadan önce cilde bir miktar oranında uygulanmalıdır.
 • Badem çekirdeği yağ her sabah vakti tümörlü bölgeye uygulanmalıdır.
 • Sarımsak yağı her gün özellikle öğlen zamanında tümörlü bölge üzerine uygulanmalıdır.
 • Çörek otu yağı hergün özellikle akşam saatlerinde tömürlü bölgeye uygulanmalıdır.
 • Günlük olarak yarım çay bardağı miktarınca buğday çimi suyundan öğlen saatlerinde tüketilmelidir.
 • Günlük olarak 300 gram oranında meyveleri ile birlikte siyah üzüm çekirdeği tüketilmeli yada meyva suyu tüketilmelidir.
 • Günlük öğün aralarında 2 bardak oranında domates suyu tüketilmeli ve kış mevsiminde de salça kullanılmalıdır.
 • Haftada somon, ton veya palamut balığı tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Ayrıca deri kanseri belirtilerinde derinin daha fazla tahriş edilmemesine de özen gösterilmeli ve hemen dermatoloji bölümüne başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Böcek Alerjisi Nedir, Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM