Faydaları
Çikolata Kisti Tedavisi – Gebelik

Çikolata Kisti Tedavisi – Gebelik

Endometriozisten yani halk arasındaki adı çikolata kisti olan ve genellikle hafife alınan hastalıklardan birisidir. Ancak vücutta yarattığı olumsuzluklar, teşhisinin zorluğu gibi faktörler göz önünde bulundurulduğu zaman hiç de masum bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlara göre dünyada çikolata kisti olan kadınların sayısı yaklaşık olarak 180 milyon civarında. Bu da […]

Endometriozisten yani halk arasındaki adı çikolata kisti olan ve genellikle hafife alınan hastalıklardan birisidir. Ancak vücutta yarattığı olumsuzluklar, teşhisinin zorluğu gibi faktörler göz önünde bulundurulduğu zaman hiç de masum bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlara göre dünyada çikolata kisti olan kadınların sayısı yaklaşık olarak 180 milyon civarında. Bu da neredeyse her 10 kadından birisinde çikolata kisti görüldüğünü gösteriyor.

Çikolata Kisti

Rahim iç dokusunun vücudun başka bir bölümüne yerleşmesiyle ortaya çıkan çikolata kisti, adını şeklinin ve renginin çikolataya olan benzerliğinden alıyor. Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda görülmektedir. Çikolata kistinin belirtilerini iyi tanıyarak hastalığın teşhisini ve tedavisini kolaylaştırmak mümkündür.

Çikolata Kisti Belirtileri

Hastalar genellikle kendilerinde çikolata kisti olduğunu düşünmez; bu belirtileri başka hastalıklar olarak yorumlar. Hastalık büyük oranda şiddetli ağrılar hasıl olduğunda veya çocuk sahibi olunamadığında doktora başvurulmasıyla ortaya çıkar. Peki, çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

  • Kasık ve ağrıları
  • Adet döneminde veya dışında yaşanan şiddetli ağrılar
  • Cinsel ilişki esnasında acı ve ağrı hissi
  • Tuvaleti yapma esnasında acı çekme.

Çikolata Kisti Gebeliğe Engel Olur Mu?

Çikolata kisti fallop tüplerindeki kalıntılar nedeniyle oluşmuş bir tıkanıklığa sebep olursa  veya tüplerde oluşan bir yapışıklık gebeliği engeller.  Bu durumda çikolata kisti gebeliği engeller mi? Çikolata kisti kendi başına kısırlık sebebi değildir ancak bebek sahibi olmayı engelleyebilir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Laparoskopik ameliyat ile kistin olduğu yerden çıkarılması en sık başvurulan çikolata kisti tedavisi olarak karşımıza çıkar. Eğer aşırı ağrı yoksa, gebeliğe engel teşkil eden bir durum yoksa kist bir süre gözlemlenir ve gerekli durumlarda ameliyat edilir.

Bir önceki yazımız olan En Sık Görülen Kadın Hastalıkları başlıklı makalemizde Adet Düzensizliği, Cinsel Fonksiyon Bozuklukları ve İdrar Kaçırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/