Faydaları
Champix Kullanımı ve Yan Etkileri

Champix Kullanımı ve Yan Etkileri

Aslında bu ilacın tanıtımı ve champix kullananlar ile yapılan görüşmelerin kaleme alındığı bir yazı olacaktı. Fakat ilacı kullanan insanların kulaktan dolma bilgilerle tabiri caizse ezbere bir şekilde bu ilacı kullandığını duyduktan sonra kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanılmaması gerektiğinin altını çizmek istedim. Öncelikle size bu ilacın yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Bundan daha da önemlisi […]

Aslında bu ilacın tanıtımı ve champix kullananlar ile yapılan görüşmelerin kaleme alındığı bir yazı olacaktı. Fakat ilacı kullanan insanların kulaktan dolma bilgilerle tabiri caizse ezbere bir şekilde bu ilacı kullandığını duyduktan sonra kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanılmaması gerektiğinin altını çizmek istedim.

Öncelikle size bu ilacın yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Bundan daha da önemlisi bu tarz yan etkisi çok olan ilaçların doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemesi gerektiğidir. Zira ilaç hakkında sohbet ettiğim arkadaşların yaptığı gibi kulaktan dolma bilgiler ışığında fazla yan etkileri bulunan ilaçları almak ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Böylesine büyük sorunlara sebebiyet vermemek için doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. Sadece doktora müracaat etmeniz ve ardından nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

Champix Yan Etkileri Nelerdir

Bu konuya biraz sonra değineceğiz fakat, varenicline etken maddesine sahip olan Champix ilacının intihara yol açtığına dair bazı haberlerin yapılması da kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı. Hal böyle olunca ilacın doktor kontrolünde takip edilmesi gerektiği daha da büyük bir önem kazandı. Sık görülen yan etkileri:

 • Kabus görme: Champix kullananlar yaptıkları yorumlarda oldukça gerçekçi rüyalara (çoğu kabus olarak tanımlıyor) neden olduğunu söylüyor. İlacın yan etkileri arasında önemli bir sırada bunu saymak yanlış olmayacaktır.
 • Bulantı ve mide rahatsızlıkları: Hassas bir mideye sahipseniz bulantı oluşturması da olası biraz sonra değineceğimiz arkadaşlarımızın yorumlarına bakacak olursak mide ağrılarının da oluşmasına zemin hazırladığını söyleyebiliriz.
 • Uyku problemi: Gerek mide rahatsızlığı gerekse bulantı gibi nedenlerden dolayı uyku sorunları yaşanması mümkün olabilir. Bu bakımdan ilacı kullanmaya başladığınız dönemlerde uykusuz kalma ihtimalinizi göz önüne alarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlacın sık gözlemlenen yan etkilerinin dışında oldukça ciddi oranlarda görme ve kalp ritim bozukluklarının yanı sıra ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu da bazı haber ve makalelerde görmek mümkün oluyor. Aynı zamanda araç kullanımı üzerinde de oldukça önemli etkilerinin olması nedeniyle aktif olarak uzun yolda çalışıyorsanız bu ilacı kullanmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Psikolojik Rahatsızlıklar ve Champix

Bu ilacın kullanımında yazımızın başında da değindiğimiz gibi doktor tavsiyesinin hayati bir önemi bulunuyor. Bu bakımdan ilacı kullanmadan önce objektif bir şekilde yaklaşmak daha mantıklı olabilir. Özellikle yurt dışında ruhsal sorunu olan insanlarda bazı bozuklukların meydana gelmesi de bu düşüncenin ne kadar yerinde olduğunu gözler önüne seriyor.

İlacın nadiren intihara varan depresyon ve ruhsal bozukluklara neden olması da ilacın hassasiyetle takip edilmesinin gerekli olduğunu ortaya çıkaran bir diğer husus olarak dikkat çekiyor.

Bir uyarıyı da bu ilacı kullanan kişilerin yakınlarına yapalım. Hakkında özellikle yurt dışı kaynaklı pek çok haber yapılan bu ilacı bir yakınınız kullanıyorsa öncelikli olarak hareketlerinin takip edilmesinin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Depresif ruh hali, içe kapanıklık gibi durumlar yaşandığı zaman bir hekime müracaat edilmesinin son derece büyük bir önemi olduğu unutulmamalıdır.

Champix Kullanımı

Yan etkilerinin yanı sıra ilacı kullanıp sigarayı bırakanların sayısının da az olmadığının altını çizelim. Tek başına bir ilacın bu kadar olumlu yorum alması da özellikle internet üzerinde yer alan blog ve sosyal medya üzerinde takip edilmesi gereken önemli bir konu olarak dikkat çeker. Aynı şekilde, sadece merak ettiğimden ve detaylı bir yazı yazmak istediğimden yorumların büyük bir kısmını okuyup eczacı arkadaşlarımla konuştum. Yetmedi sigarayı bırakan iki kişinin yorumlarını aldığım detaylı bir yazı hazırladım. Sigarayı bırakmak isteyen insanların ayrıcalıklı bir ilaç arayışında umarım Champix konusunda kafanıza takılan her türlü soru işaretine cevap verebilmeyi başarmışımdır.

Champix Kullananlar

Champix hakkında internet üzerinde ciddiye alınacak bir bilgiye ulaşamadım. İki sene önce bu ilaç sayesinde sigarayı bırakan iki arkadaşımla (aslında üç kişi iddiaya girip sigarayı bırakmak adına bu ilacı almışlar ama sonradan bir tanesi vazgeçmiş.) ilaç hakkında uzun uzun sohbet ettim. Champix ilacı hakkında eğrisi ve doğrusu ile bütün bilgilere değinmeye çalıştım. Umarım sigarayı bırakmak isteyenler için faydalı bir yazı olacaktır.

Bilindiği üzere eskiye oranla sigarayı bırakmak isteyenlerin daha çok ilaçlardan yardım aldığı bir dönemden geçiyoruz. Ben 10 seneye yakın bir süre sigara kullandıktan sonra aile baskısı ve nikotin bantları yardımıyla sigarayı bırakmıştım. O sebeptendir ki bu ilaçları kullanıp sizlere detaylı bir yorumda bulunamayacağım. Benim yardımım ise daha çok ilacı kullanan ve ardından sigarayı bırakan iki arkadaşın yorumları ile ilacın prospektüsünde yer alan yorumlara göz atmak olacak…

Champix Nasıl Kullanılır

İlacı dört hafta boyunca kullanıyorsunuz. Champixi kullanmaya başladıktan sonra yedinci ila on dördüncü gün aralığında bir gün seçtikten sonra o gün sigarayı bırakmaya karar veriyorsunuz. Arkadaşlarım 11 ve 13. Günlerde sigarayı bırakmaya karar vermişler.

İlacı aldığınız zamanın oldukça büyük bir önemi bulunuyor. Bu sebepten gün içerisinde rahatlıkla alabileceğiniz bir zaman aralığını tercih etmeniz daha önemli bir hal alıyor. İlk günlerde 0.5 mg lık olanlardan alıyorsunuz. Bunun belirli bir düzeni bulunuyor. İlacın tabletini elinize aldığınız zaman kullanacağınız zaman aralığını da detaylı bir şekilde görmeniz mümkün oluyor. İlacın ilk kullanımında herhangi bir etkisi olmadığı söyleniyor. Genel olarak internet üzerinde yer alan yorumlara baktığım zamanda Champix’in özellikle ilk gününün herhangi bir etkisi olmadığına dikkat çekiliyor.

Arkadaşlarımın yorumuna değinecek olursam ilacı kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda mide rahatsızlığı yaşamanız mümkün olabiliyormuş. Hali hazırda hassas bir mideye sahipseniz ilacın dozu arttıkça, mide şikayetlerinizin de artmaya başlayacağı söyleniyor. Aynı zamanda ilaca alışmaya başlayana kadar bir yorgunluk ve uykusuzluk durumunun da olduğunun altını çizebiliriz. İki arkadaşımın da ciddi bir yorgunluk yaşadığını söylemeden geçmemek gerekiyor.

İlacın 13. Gününe kadar sigara sayısında kademeli bir azalma olduğunu söylemek mümkün oluyormuş. Başka bir deyiş ile ilaç kademe kademe sizin sigara ihtiyacınızı azaltıp belirli bir noktadan sonra tamamen ortadan kaldırmayı başarıyormuş. Genel olarak günde iki paket sigara içen arkadaşın 14. Günde sigara sayısını ikiye düşürdüğünün de altını çizmekte fayda var.

Tabi ki bu durum champix yan etkileri bakımından da önemsenmesi gereken bir noktada yer alıyor. Zira bu süre zarfında mide rahatsızlıklarında ve yorgunlukta sigarayı bıraktıkları oranda yükselme olduğunu da özellikle belirtmemi istediler.

Daha sonrasında ise champix yardımıyla sigarayı bırakacağınız güne geliyorsunuz. Yine arkadaşlarımın yorumlarına bakacak olursam daha çok istekten çok alışkanlık haline dönüştüğünü söylüyorlar. Bu sebepten ilk gün oldukça zor geçiyormuş. İlk gün dirençli olmanız durumunda kademeli olarak bu alışkanlığın kırılmasının da büyük etkisi oluyor. Alışkanlığınızın önüne geçmek için bazı yardımcılardan destek alabilirsiniz. Sık tercih edilen sakız ve çekirdek ikilisi ilk birkaç gün sizin için ciddi birer yardımcı olabilir. Ama ne yazık ki onlar bile uzun vadeli değil direnmenizin son derece büyük bir önemi olduğunu unutmamalı.

champix kullanımı

Kendinize Güvenin

Bu ilacın sigarayı bıraktırmaya etkisi olduğunu internet üzerinde yer alan yüzlerce yorumdan görmek mümkün olmaktadır. Buna karşın öncelikli olarak kendinize güven duymanız ve bu güven ışığında sigarayı bırakmanızın da daha büyük bir artısı olmaktadır. Özellikle sigaranın hayatımızda yer alan çok ciddi bir alışkanlık haline gelmesi de yeri doldurulmaz bir boşluk şeklinde algılanmasına neden oluyor. Bu sebeptendir ki sigarayı bırakmak isteyen pek çok kişinin bu anlamda sıkıntı yaşayacağı için sigarayı bırakmaktan çekindiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Champix Sigara Bırakma Yöntemi

Bu konuda pek çok yorum bulunabilir. Özellikle champix adet dönemi gibi konularda doktorunuzdan destek almanızın altını bir kez daha çiziyoruz. Elbette ki bu ilaç önemli bir yardımcıdır fakat tek başına bir kurtarıcı olarak düşünülmemelidir. İnanmanız durumunda sigarayı rahatlıkla bırakarak sigarasız bir güne adım atmanız da mümkün olmaktadır.

Alternatifleri Unutmayın

Her şeye rağmen bu ilacın size uygun olmadığını düşünüyorsanız piyasada sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak pek çok ilaç ve yöntem olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Aslında kendinize inanmanız durumunda herhangi bir ilaçtan destek almadan da sigarayı bırakabileceğinizi unutmayın. Bugün atacağınız mantıklı bir adım sigaranın pençesinden kurtulup rahat etmeniz için yeterli olabilir. Seçim sizin…

Umarım bu yazı Champix konusunda aklınızda yer eden soru işaretlerini ortadan kaldırmıştır. Yan etkileri, kullanıcı yorumları, prospektüs bilgileri ve şahsi yorumlarıma yer verdiğim yazıda merak ettiğiniz herhangi bir durum olması halinde kullanıcı yorumlarında ulaşabilirsiniz.

Champix Ne Kadar ?

Champix başlangıç paketi 11+42 tablet: 203,79 TL
11+98 tablet: 346,34 TL

Champix devam paketi 1 mg 56 tablet: 203,79 TL
112 tablet: 352,72 TL

Bir önceki yazımız olan Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir ? başlıklı makalemizde kol sarkmaları için dambıl hareketleri, kol sarkmaları için egzersiz hareketleri ve kol sarkmaları nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

39 yorum

 1. Ben 2013 de bu haplarla bıraktım zorlanmadan birazda irade gerek tabi yan etki olayına gelecek olursak ben yan etkisini görmedim ama doktor kontrolünde bırakmak en doğrusu her insanda farklı etki olabilir.

  • Champix resmen beni ağır depresyona soktu. Sonra dan yaptığım araştırmalarda ise bu ilaçcın 54 ülkede yasaklandığını ve bazı bilimsel makaleler okudum. Bu ilaç resmen insanlık düşmanı. Yapanında satanın da taaaaa…….m..
   Daha ilaçın ilerleyen zamanda bize vereceği zararlar da şüpheli.

   • SİGARA SENİ ADAM EDİYOR SANKİ de CAMPİX Depresyon vs takıldın.
    selam.
    43 yaş, evli, 1 çocuk
    25 yıllık sigara içici. son 15 yıldır günlük 1,5-2 paket içici birisiyim.
    25 yıldır sigara içen birisinin sigarayı bırakma düşüncesi bile ne kadar sinir bozucu olduğunu ancak gerçek sigara tiryakileri anlar.
    bu zamana kadar hiç sigarayı bırakmayı denemedim. hatta hep korktum ya bırakamazsam diye. ramazan ayında oruç tutan biri 10-15 saat sigara içmeden durabiliyorsa bu saat dilimini uzatabilir bence. ama ben oruç da tutmadım bu yüzden. sabah 7 gibi uyanırım ve saat 10-11 olana kadar yarım paketten fazlası biter. otobüs yolculuğunu bile planlı yaparım. mola yerleri falan filan. sigara içilmesi mümkün olmayan yerlere asla gitmem. cenaze düğün dahil.
    neyse gelelim Campix hikayeme. kapıcımız hasan abinin tavsiyesi ile eczaneden aldım. ama almak için tam 8 ay bekledim. 🙂
    bir sabah uyandığımda çok yorgunum dedim. ilham diyelim. sigarayı bırakma isteği bugünden sonra arttı. sadece bir vesile gerekiyordu. kanser olmayı bekliyordum. gırtlağıma boru bağlanmasını falan hani. nasihat müsibet olayı sanki. ben müsibeti 54 yaşında kanserden ölen babamda gördüm aslında. kendisinin ve benim torununun onunla keyif alacağı bir hayatta bırakıp gitmesi aslında en büyük müsibet değil mi? buna rağmen babamın ölümünden 13 yıl sonra bırakmaya karar verdim. çünkü ben de 54 yaşında kanser yüzünden ölebilirim. çocuğumu yalnız bırakabilirim dedim.
    ama yine de sigarayı bırakma isteğim tamamen kendi manyaklığım işte. herkes zor diyor. falan filan. ben de biliyorum ama hiç denemedim korkudan işte.
    birgün gittim 2 aylık campixi eczaneden aldım. 400tl verdim. bir ay içmezsem bile bu parayı kurtarırım dedim.
    para pul hikaye aslında.
    ilacı aldım. eve koydum. hiç içmedim başlarda. sadece aldım. ama günün her anı içimde sigarayı bırakacam savaşı başladı. nihayet içindeki tarifeyi okudum. ilacı alırkende içebiyorsun falan diyordu. bende ilacı sabah kalkınca içtim. 8 gün sanırım sadece sabahları içtim sadece. sonra sabah akşam devam ettim. 15 gün sonra bırakın falan diyordu. ama ben tam olsun bari dedim 21 gün sonra bir pazartesi sabahı kalktığımda içmedim. tuvalete de gitmedim. gidersem içerim diye gitmedim. hemen çocuğu okula hanımı işe bırakıp kendimi dükkana attım. öğlen oldu ve ben hala sigara içmedim. dedim ya bu saate kadar yarım paket bitiyordu. hani derler ya sigarayı bırakınca spor yapın falan. ben birkaç gün denedim. akşamları 6-7 km yürüdüm. ama şunu farkettim spor yapınca kalp atışları hızlandığından sigara isteği daha çok artıyor. ilaç yavaşlatarak isteksizlik oluşturuyor zaten dedim ve sporu kestim. kalp atışlarımı hızlandıracak olan duygu ve düşünleri tesbit ettim bunlardan da kaçındım. yada aza indirdim. mesela trfikte olur olmaz herşeye öfkelenince madalya veriyorlarmış alışkanlığı yapmışız. sanki arabadan bağırıp çağırınca trafik açılıyor. yada maç seyrederken bağırınca gol oluyormuş gibi. biz bunları deşarj yöntemi diye kendimizi çürütmüşüz sadece. yada kapital babalar bizim böyle olmamızı sağlamış yıllar yılı.
    neyse ben bu keşifleri yaptım ve bugün campix ile 33 gündür bi fırt bile sigara içmedim. 2. kutuya devam ediyorum. evet etki tepkilere gelince. campix şöyle yapıyormuş böyle ediyormuş safsatasını bırakın. içtiğiniz sigara KANSER ediyor. bunu konuşan yok. ABD bilmem şöyle demiş bu böyle demiş aklımın işi değil. kim bilir belki de CAMPİX bu ABD sigara kapitalinin sonunu getiriyordur. bunun için karalama yapıyordur. Şunu unutmayın sigara zaten hayatınızı elinizden alıyor çocuğunuzu kucağınıza alıp adam gibi sevemiyorsunuz. ha öldürecekse campix öldürsün. sigara değil. NOT: sadece campix kullandığınız süre zarfında bırakın olaylar akışına gitsin. hayata yön vermeye çalışmayın. biraz relax olun yeter. gerisini sal aşağı ne olursa olsun. sen ne yaparsan yap. göklerden gelen bir karar vardır. kalın sağlıcakla 🙂

    • SADULLAH ABİ ÖYLE BİR ÖZETLEMİŞSSİN Kİ MÜKEMMEL ÖTESİ BE ABİ..YAZAN PARMAKLARINA SAĞLIK..BU YAZINA İSTİNADEN 25 YILLIK İÇİCİ OLARAK BENDE YARIN GİDİP ALICAM VE KULLANICAM..DURUMU SONRA AKTARIRIM..

     • Selamün aleyküm kardeşim aldinmi ne oldu bıraktı mı aradan baya vakit geçmiş inşallah burakmissindir

    • Sadullah bey çok iyi özetlemiş eline emeğine sağlık benim de bugün 13 cü günüm ilacı kullanıyorum ve hiç te siğara aklıma gelmiyor ilk zamanlar günde 1 adet alışkanlıktan dolayı içtim fakat hiç zevk vermedi herkese sağlıklı günler dilerim.
     Not:Bu arada 51 yaşındayım tam 40 yıldır siğara içiyordum

   • Zekai bey sigarada birçok ülkede yasak.Champix yüzünden ölen yok ama sigara yüzünden kanser olup ölen yada sürünen sayısız insan var(ben sürünenlerdenim ).İnanın girdiğinizi söylediğiniz o depresyon ,kanser tedavi aşamaları zamanı yaşanan fiziksel ve ruhsal çöküş yanında devede kulak kalırlar .Diyeceğim şu aspirin bile bazı kişilerde yan etki yapar.Öncelikle tok içmek bazı yan etkileri ortadan kaldırıyor.Sonrasında ben doktor kontrolsüz başladım ama tavsiyem doktor kontrolünde başlayın zaten ilk 3-4 gün yan etki yapmıyorsa sorunsuz kullanıcaksınız.

    Ben sigaraya yaklaşık 14 yaşımda başladım günde 2 paketten fazla içiyordum.Göğüs ameliyatı oldum ameliyat arası parça analizimde kanser çıkmıştı ameliyat sonu bunu öğrendim sigara içtim 🙂 kemoterapiye başladım saçlar döküldü ilk ay 10 kilo verdim yemek yiyemiyordum ama pakette azaltmaya dahi gitmedim 🙂 Hamd olsun kanser tedavim bitti ( Rabbim kimseye yaşatmasın)
    sonra internetten adını duyup karar verdim champix kullanmaya.Nitekim asla bırakamam diye düşünürken 15.gün gelmeden sigaradan tiksinir olmuştum.2.senemdeyim arada sinirlenip yaktığım oldu ama tekrar başlamadım.

    Bu sayfayı okuyup acaba bırakabilirmiyim diye düşünüyorsanız ertelemeyin başlayın ben bile tiksinip tad alamaz duruma geldiysem sizinde şansınız var .

    Son olarak içtiğiniz sigara ile hem kendinizi zehirliyorsunuz hem çevrenizdekileri hemde verdiğiniz parayla aile bütçenize zarar.Şimdi biz sigara içmeyenler şöyle diyoruz bu sigarayı üreteninde satanında içip milleti zehirliyeninde taaaaaaaa 🙂

    • Allah şifalar versin inşallah size ve bütün hastalarımıza Bende bugün başladım inşallah bırakırım akciğerde de ameliyatliyim yasak olduğu halde içiyorum tek temennim bu ilaç inşallah biraktirrie saygilarimla

 2. Adet düzensizliği yapıyor süt hormonunu yükseltiyor. Yabancı sayfalarda ve forumlarda bahşedilmiş fakat bizde buna değinen yok

  • e tamam sen değindin iste.. adamlar carcaf gibi yazmis prospektusunde yan etkilerini. kisiden kisiye degisiyor, ben sahsen hicbir yan etki yasamadim. bulantiyi yan etki saymazsak, hatta bulanti artsin sigaradan iyice nefret edeyim diye ust uste ictim sigarayi. benim icin kanser olmamak onemlidir cigerim girtlagim onemlidir senin icin sut bezin, degisir.. herkesin kendi karari tabi

   • Öldürecekse champix öldürsün demişsiniz de evet beni öldürüyordu bugün 3. Gündü ilacı aldığım ve bugün bana çok kötü yan etki yaptı alerjik reaksiyon gösterdi bende 2 dk içinde kendime olanlara inanamadım çok şanslıyım hastanede çalışıyorum anında müdahale ettiler bana hiç tavsiye etmiyorum bırakmamak istiyorsanız kendinizi beyninizi bırakmaya hazırlayın ilaçsız bırakın ben tavsiye etmiyorum

 3. Bende Champix le sigariyi birakanlardanim , Cok rahat bir sekilde biraktim ama yan etkisi olarakta 4 ay boyunca tatli veya tuzlu ne yersem yiyeyim hic birinden tad alamadim .Tamamen kaybettim 4 ay sonradan yavasca geri tad alamaya basladim ama tam degil sinir bozucu bir seydi benim icin .

 4. Champix’ı bende kullanıyorum. Bugün 10 günüm fakat midem inanılmaz kötü sürekli bi bulantı hali var korkumdan hiç birşey yiyemiyorum. Özellikle sigara içiyorum ne durumdayım diye sigara bitti gibi görünüyor ki günde neredeyse bir paket içiyordum.Şuan bir tane bile içemiyorum. Sigarayı birakicak olmam çok güzel fakat midem nasıl düzelecek bilmiyorum .sigarayı bırakmak isteyenler Doktor önerisi ve kontrolünde kullansın bence bana ilk doktorum tavsiye ettiğinde boşuna diyordum ben beyinde bitirmeyince ilacla asla diyordum şimdiki durumum bana bile inandırıcı gelmiyor

 5. Champix ile 15 gün bıraktım psikolojik destek sitesi vardı o zamanlar işe yarıyordu. Google da arattım o site kaldırılmış sanırım ama ilaç ile birlikte gerçekten işe yaramıştı. Şimdi doktoruma danışıp yeniden tedaviye başlamayı düşünüyorum. Muadili olan diğer ilaç psikolojik olarak beni daha çok etkiledi en fazla 3 gün o ilacı kullanabildim. Herkesin sigarayı bırakabilmesi ümidiyle.,

 6. 12.gün bıraktım sıgarayı. ilacı alalı bugün 15.gün yani 3 gün oldu sıgara içmiyorum arada bir istek geliyor ama başka yerlere yöneliyorum agresif haller uykusuzluk mide bulantısı oluyoryüzde dökülme oldu bakalım düzelecekmi aman bu pisliği tamamen çıkartayımda hayattan yüz düzelür. sevgiler tavsiye ediyorum ben çok denedim ilaçsız başaramadım bu ilaç sayesinde 3 gün oldu direnmeye devam…

 7. Bugun 9.günüm(14.günü seçtimbırakma günümü yılların alışkanlığı çabuk kopmayalım istedim?)ve günde hemen hemen neredeyse 30 dala yakın sigara içen biri olarak bugun paketimde 7 8 tane dal sigara var hala ?? sigarayı yaktıgımda çoğunu bitiremeden atıyorum ayrıca. inşallah bu sefer olacak.yan etkisi olarak acayip bir yorgunluk halsizlik üşengeçlik var birde ara ara mide bulantısı oluyor şimdilik bu kadar herkese başarılı sabırlar diliyorum ha bu arada çay kahve gibi alışkanlıklarınız varsa onlardan da uzak durmaya bakın sigarayı bırakana kadar

 8. merhaba. ilaca tam 7 gün önce başladım. bugün 8. günüm. normalde bugün bırakıcaktım ama nasıl olduysa 5. gün bıraktım. 3 gündür içmiyorum, canım istemiyor, sadece arada sırada aklıma geliyor o da alışkanlıktan dolayı. yan etki olarak çok fazla rüya görüyorum, bazen yorgunluk ve midemde kasılmalar oluyor. ancak en önemlisi ve bütün yan etkileri bertaraf eden şeye geldik; 3 gün olmasına rağmen sigaradan kurtulalı nefes alma konusunda farklı deneyimler yaşıyorum. nefes almıyormuşum önceden sanki, solunum yollarım açıldı şimdiden. umarım herkez bırakabilir.

 9. Merhaba arkadaşlar. Günde 1,5 paket sigara içen birisiyim. Bu ilaçla birlikte 4. gün sadece bir tane sigara içtim ve 5. gün hiç içmedim. Bugün 6. günüm ve sigaradan öyle tiksiniyorum ki hayatıma yeni bir kapı açtığımın farkındayım. Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye ederim. Yalnız olayın bir de etki boyutlarına gelirsek şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu ilaç müthiş bir mide kasılması yaşatıyor. Yorgunluk hissi ise fenaaa. Resmen hayattan zevk alamıyorum. Aslında sigarayı içmiyorum ama sanki günde 2 pakete çıkarmış gibiyim. Ciğerlerim ağrıyor öksürüyorum sürekli…

 10. Bugün 16 cı günüm 2 gün oldu bırakalı sigarayı ve herkesin anlattığı gibi bu ksdar yan etki yaşamadım ben. Rüyaları yaşadım ama çok abartılacak gibi değildi. Öylr hergün yorgun falan olmadım. Midem genelde hep rahatsızdı ve bu ilaç extra bi rahatsızlık vermedi. Sadece alışma sürecin de zorlandım biraz. Tansiyonumun düştüğüni ve bayılmak üzere olduğumu biliyorum oda bi kereliğine mahsus zaten belki de acıkmıştım o yüzdende olabilir. Ve bu süre zarfında üniversite öğrencisiyim teslimlerim vardı şimdi de finallerim var ve bi sıkıntı yaşamıyorum. Tabi sizde yaşamayacaksınız bi durum yok. Yanlış yönlendirmeyeyim. Bende bu etkileri oldu ilacın.

 11. İlacı kullandım.kullandığım ğün den beri bi kaç kez kullandım. 7 ay oldu aklıma bile gelmiyor. Sadece bilinç altındakileri rüyana taşıyor.

 12. Yüzlerce kez sigarayı sabah bırakıp akşam başlayan biri olarak bu ilaçla sigarayı 20 Temmuz’da bıraktım çok şükür. Asla yoksunluk hissi ve zorlanma yaşamadım.
  Başarabildiğime kendim bile inanamıyorum🙂
  Yan etkileri:
  Mide bulantısı müthiş
  Rüyalar 3D filim kalitesinde bol atraksiyonlu
  Uyku hali sakinlik uyuşukluk…
  Adet düzensizliği ve süt salgısında artma
  Sigara içmediğim için çok mutluyum bütün yan etkilerini sevgiyle kucaklıyorum… şuan devam paketini kullanıyorum ilacı bırakınca yan etkileride geçer diye umuyorum. En önemlisi de sigaranın kokusuna bile tahammülüm yok müthiş midemi bulandırıyor. Rabbim isteyen herkeze sigarayı bırakmayı nasip etsin…

 13. Herkese Merhaba, 20 yildir sigara iciyordum. Son birkac yildir genzimde alerjik nezle veya rinit tarzi tikaniklik oluyordu. 2 farkli doktordan biri yaptigi test sonucu rutubetten beyaz peynire, domatesten polene kadar bircok yasakli liste verdi elime. Ssk ve ozel sagligin karsilamadigi alerji asisi onerdi. 7 haftalik kur 750 tl. Ustelik sonraki 2 senede de ayni sekilde asi olmak gerekiyor. Ozetle 2250 maliyeti vardi. Ilk yil sonunda hicbir fayda goremeyince sonraki yillar devam etmedim. Bu arada asi oncesinde ayni doktora sag burun tikanikligindan ameliyat olmustum.
  3 yil sonra farkli bir doktora muayene oldum. Sag burnun tikali alerjinin nedeni o, ameliyat olcaksin dedi. Daha once aneliyat oldugumu hatta sonrasinda alerjimin daha da arttigini soyleyip yazdigi receteyi de almayip hastaneyi terk ettim.
  Bu oyle bir sorun ki ne uyuyabiliyorsunuz ne konusabiliyorsunuz. 7 24 ve 365 gun gripli oldugunuzu dusunun.Ve ben bunun sigarayla ilgili olabilecegini dusunup birakmaya karar verdim. Suan Champix kullaniyorum ve burnumdaki alerjik nezle ilk 5 gunde duzeldi.normale dondu. Mutlaka benim gibiler vardir diye hatta sacma sapan doktor tavsiyeleriyle ugrasmasinlar diye (alerji konusunda) bu detayda bilgi vereyim dedim. Champixe gelince ben 7-14 gun aragiyla kendimi sinirlamadim. 33. Gunde biraktim. Bu aralik her tiryakiye uymayabilir. 1. Kutunun sonlarina dogru sigara sayim azaldi. Gunde 25 adet 5-7 adete dustu. Evet 33. Gunde biraktim. Bugun itibariyle 29 gundur icmiyorum. Nefes alip vermenin bu rahatligini yasadiktan sonra kolay kolay da baslamam diye dusunuyorum. Yan etki olarak 2-3 dk suren mide bulantisi ve bir de uyku problemi yaşiyorum. Kabus gorme yok ama gece 2 de 3 de uyanip sabaha kadar uyuyamayabiliyorum. Ama olsun nefes alip verebiliyorum 🤗

  • benimde sol tarafta var bir sıkıntı arada bir tikaniyor, doktora gitmedigim icin bisey diyemiyorum insallah sigaradandir ve dedigin gibi birakinca gecer. bu arada 33. gunde biraktim demissin yuzum guldu valla:) cunku ben de 11. gundeyim ve hala şakır şakır iciyorum. ama sigaranin tadi bozuldu ve bir kactane azaldi. yan etki yok cok sukur, ruyada yok

 14. Champixi 14 gun boyunca düzenli olarak kullandım ancak 14. Gun itibariyle ilacı bırakmak zorunda kaldım. Ben de ciddi yan etkiler gösterdiğinden burda sizinle paylaşmak istedim. Normalde herhangi bir metabmetabolik rahatsızlığım yok ilaçlara toleransın da yüksektir ancak bu ilaç bünyemi fena sarstı. Cok ciddi mide bulantısı ve mide ağrıları yaşıyorum 3 gündür ilacı almama rağmen ağrılarım azalmadı yarın doktora gidicem. Bunun yanında kalp ritminde düzensizlik var ve kendimi devamlı yorgun hissediyorum. Bunlar acaba panik ataktan mi oluyor dedim ancak kendimde sağlıkçı olduğumdan gerekli tetkikleri kendim yaptim ama olay psikolojik degil fizyolojik. Ben de görülen bi etkileri sizlerle paylaştım çünkü mutlaka doktor kontrolünde başlayın tedaviye istedim. Çünkü ben sağlıkçı olmama rağmen bi doktora başvurmadan kendi kafama göre ilaca başladım. Bu da benim ayıbın olsun.

  Bu arada sigarayı bıraktım gibi içmiyorum son 4 gündür. Zaten bu buluntuyla istesem de içemem. Ama sigaradan tiksinme gelmedi degil.

  Ve bence onemli bi yan etki yazacağım bu şimdiye kadar literatüre geçmiş mi bilmiyorum. Ben cok ciddi kahve tiryakisiydim gun de su niyetine 6’7 fincan kahve içerdim simdi kahve içmeyi bırakın kokusuna bile dayanamıyorum.

  Sigaradan kurtulduğum icin mutluyum ama kahveme dokunmasaydı iyiydi.. yat duygumu geri istiyorum kafeinimle biz cok mutluyduk.
  Herkese selamlar sigarasız sağlıklı bir yaşam sürmeniz dilegiyle

 15. Sakın sakın bu ilacı kullanmayın halisasyon evhmalanma daha sayamicim bir sürü hastalık bu ilacda hala depresyon tedavisi görüyorum sigarayı falan da bununla bırakmazdı iz zaten

 16. Evet yan etkileri oldukça var ama bence bünyeyle alakalı bende şuan devam paketi kullanıyorum 2 ay bitmek üzere bırakalı sigarayı.Bu ilacı kullanan her birey zaten bırakmaya karar vermiştir vede bırakıyor kafada olan birşey o yüzden ilacı 3 ay kullanmanızı tavsiye ederim ufak rahatsızlığı göz ardı Edin ilaç bittikten sonra zaten normal hayatınıza geri döneceksiniz ayrica daha sağlığliklı günler sizin olacak pes etmeyin derim sağlıklı günler diliyorum..

 17. İlacı kullanmaya başlayalı daha 5 günüm ve mantar enfeksiyonu oldum mide bulantısı karnımda aşırı derecede şişlik ve uykusuzluk..başladığıma bin pişman oldum bıraktım ilacı sigarayı bırakıcam diye daha çok sağlığımdan oldum kesinlikle kullanmayın derim

 18. Allah şifalar versin inşallah size ve bütün hastalarımıza Bende bugün başladım inşallah bırakırım akciğerde de ameliyatliyim yasak olduğu halde içiyorum tek temennim bu ilaç inşallah biraktirrie saygilarimla

 19. 17 yldır sigara tiryakisiyim.2000 yılında beri aralıksız içiyorum.bir arkadaşımın yönlendirmesiyle champx sigara bırakma ilacınıaldım.tabi eczaneden değil aile sağlık merkezi sigara bırakma polikliniğinde doktor kontrolunde ücretsiz veriliyo.1 haftadır ilacı kullanıyorum.az da olsa hafiften etkisi başladı.fakat aşırı yorgunluk ve uyku ve rüyalar gibi yan etkileri basşadı.bir aya kulanacam bakalım ne olacak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi