Faydaları
Champix Kullanımı ve Yan Etkileri

Champix Kullanımı ve Yan Etkileri

Aslında bu ilacın tanıtımı ve champix kullananlar ile yapılan görüşmelerin kaleme alındığı bir yazı olacaktı. Fakat ilacı kullanan insanların kulaktan dolma bilgilerle tabiri caizse ezbere bir şekilde bu ilacı kullandığını duyduktan sonra kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanılmaması gerektiğinin altını çizmek istedim. Öncelikle size bu ilacın yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Bundan daha da önemlisi […]

Aslında bu ilacın tanıtımı ve champix kullananlar ile yapılan görüşmelerin kaleme alındığı bir yazı olacaktı. Fakat ilacı kullanan insanların kulaktan dolma bilgilerle tabiri caizse ezbere bir şekilde bu ilacı kullandığını duyduktan sonra kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanılmaması gerektiğinin altını çizmek istedim.

Öncelikle size bu ilacın yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Bundan daha da önemlisi bu tarz yan etkisi çok olan ilaçların doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemesi gerektiğidir. Zira ilaç hakkında sohbet ettiğim arkadaşların yaptığı gibi kulaktan dolma bilgiler ışığında fazla yan etkileri bulunan ilaçları almak ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Böylesine büyük sorunlara sebebiyet vermemek için doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. Sadece doktora müracaat etmeniz ve ardından nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

Champix Yan Etkileri Nelerdir

Bu konuya biraz sonra değineceğiz fakat, varenicline etken maddesine sahip olan Champix ilacının intihara yol açtığına dair bazı haberlerin yapılması da kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı. Hal böyle olunca ilacın doktor kontrolünde takip edilmesi gerektiği daha da büyük bir önem kazandı. Sık görülen yan etkileri:

 • Kabus görme: Champix kullananlar yaptıkları yorumlarda oldukça gerçekçi rüyalara (çoğu kabus olarak tanımlıyor) neden olduğunu söylüyor. İlacın yan etkileri arasında önemli bir sırada bunu saymak yanlış olmayacaktır.
 • Bulantı ve mide rahatsızlıkları: Hassas bir mideye sahipseniz bulantı oluşturması da olası biraz sonra değineceğimiz arkadaşlarımızın yorumlarına bakacak olursak mide ağrılarının da oluşmasına zemin hazırladığını söyleyebiliriz.
 • Uyku problemi: Gerek mide rahatsızlığı gerekse bulantı gibi nedenlerden dolayı uyku sorunları yaşanması mümkün olabilir. Bu bakımdan ilacı kullanmaya başladığınız dönemlerde uykusuz kalma ihtimalinizi göz önüne alarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlacın sık gözlemlenen yan etkilerinin dışında oldukça ciddi oranlarda görme ve kalp ritim bozukluklarının yanı sıra ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu da bazı haber ve makalelerde görmek mümkün oluyor. Aynı zamanda araç kullanımı üzerinde de oldukça önemli etkilerinin olması nedeniyle aktif olarak uzun yolda çalışıyorsanız bu ilacı kullanmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Psikolojik Rahatsızlıklar ve Champix

Bu ilacın kullanımında yazımızın başında da değindiğimiz gibi doktor tavsiyesinin hayati bir önemi bulunuyor. Bu bakımdan ilacı kullanmadan önce objektif bir şekilde yaklaşmak daha mantıklı olabilir. Özellikle yurt dışında ruhsal sorunu olan insanlarda bazı bozuklukların meydana gelmesi de bu düşüncenin ne kadar yerinde olduğunu gözler önüne seriyor.

İlacın nadiren intihara varan depresyon ve ruhsal bozukluklara neden olması da ilacın hassasiyetle takip edilmesinin gerekli olduğunu ortaya çıkaran bir diğer husus olarak dikkat çekiyor.

Bir uyarıyı da bu ilacı kullanan kişilerin yakınlarına yapalım. Hakkında özellikle yurt dışı kaynaklı pek çok haber yapılan bu ilacı bir yakınınız kullanıyorsa öncelikli olarak hareketlerinin takip edilmesinin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Depresif ruh hali, içe kapanıklık gibi durumlar yaşandığı zaman bir hekime müracaat edilmesinin son derece büyük bir önemi olduğu unutulmamalıdır.

Champix Kullanımı

Yan etkilerinin yanı sıra ilacı kullanıp sigarayı bırakanların sayısının da az olmadığının altını çizelim. Tek başına bir ilacın bu kadar olumlu yorum alması da özellikle internet üzerinde yer alan blog ve sosyal medya üzerinde takip edilmesi gereken önemli bir konu olarak dikkat çeker. Aynı şekilde, sadece merak ettiğimden ve detaylı bir yazı yazmak istediğimden yorumların büyük bir kısmını okuyup eczacı arkadaşlarımla konuştum. Yetmedi sigarayı bırakan iki kişinin yorumlarını aldığım detaylı bir yazı hazırladım. Sigarayı bırakmak isteyen insanların ayrıcalıklı bir ilaç arayışında umarım Champix konusunda kafanıza takılan her türlü soru işaretine cevap verebilmeyi başarmışımdır.

Champix Kullananlar

Champix hakkında internet üzerinde ciddiye alınacak bir bilgiye ulaşamadım. İki sene önce bu ilaç sayesinde sigarayı bırakan iki arkadaşımla (aslında üç kişi iddiaya girip sigarayı bırakmak adına bu ilacı almışlar ama sonradan bir tanesi vazgeçmiş.) ilaç hakkında uzun uzun sohbet ettim. Champix ilacı hakkında eğrisi ve doğrusu ile bütün bilgilere değinmeye çalıştım. Umarım sigarayı bırakmak isteyenler için faydalı bir yazı olacaktır.

Bilindiği üzere eskiye oranla sigarayı bırakmak isteyenlerin daha çok ilaçlardan yardım aldığı bir dönemden geçiyoruz. Ben 10 seneye yakın bir süre sigara kullandıktan sonra aile baskısı ve nikotin bantları yardımıyla sigarayı bırakmıştım. O sebeptendir ki bu ilaçları kullanıp sizlere detaylı bir yorumda bulunamayacağım. Benim yardımım ise daha çok ilacı kullanan ve ardından sigarayı bırakan iki arkadaşın yorumları ile ilacın prospektüsünde yer alan yorumlara göz atmak olacak…

Champix Nasıl Kullanılır

İlacı dört hafta boyunca kullanıyorsunuz. Champixi kullanmaya başladıktan sonra yedinci ila on dördüncü gün aralığında bir gün seçtikten sonra o gün sigarayı bırakmaya karar veriyorsunuz. Arkadaşlarım 11 ve 13. Günlerde sigarayı bırakmaya karar vermişler.

İlacı aldığınız zamanın oldukça büyük bir önemi bulunuyor. Bu sebepten gün içerisinde rahatlıkla alabileceğiniz bir zaman aralığını tercih etmeniz daha önemli bir hal alıyor. İlk günlerde 0.5 mg lık olanlardan alıyorsunuz. Bunun belirli bir düzeni bulunuyor. İlacın tabletini elinize aldığınız zaman kullanacağınız zaman aralığını da detaylı bir şekilde görmeniz mümkün oluyor. İlacın ilk kullanımında herhangi bir etkisi olmadığı söyleniyor. Genel olarak internet üzerinde yer alan yorumlara baktığım zamanda Champix’in özellikle ilk gününün herhangi bir etkisi olmadığına dikkat çekiliyor.

Arkadaşlarımın yorumuna değinecek olursam ilacı kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda mide rahatsızlığı yaşamanız mümkün olabiliyormuş. Hali hazırda hassas bir mideye sahipseniz ilacın dozu arttıkça, mide şikayetlerinizin de artmaya başlayacağı söyleniyor. Aynı zamanda ilaca alışmaya başlayana kadar bir yorgunluk ve uykusuzluk durumunun da olduğunun altını çizebiliriz. İki arkadaşımın da ciddi bir yorgunluk yaşadığını söylemeden geçmemek gerekiyor.

İlacın 13. Gününe kadar sigara sayısında kademeli bir azalma olduğunu söylemek mümkün oluyormuş. Başka bir deyiş ile ilaç kademe kademe sizin sigara ihtiyacınızı azaltıp belirli bir noktadan sonra tamamen ortadan kaldırmayı başarıyormuş. Genel olarak günde iki paket sigara içen arkadaşın 14. Günde sigara sayısını ikiye düşürdüğünün de altını çizmekte fayda var.

Tabi ki bu durum champix yan etkileri bakımından da önemsenmesi gereken bir noktada yer alıyor. Zira bu süre zarfında mide rahatsızlıklarında ve yorgunlukta sigarayı bıraktıkları oranda yükselme olduğunu da özellikle belirtmemi istediler.

Daha sonrasında ise champix yardımıyla sigarayı bırakacağınız güne geliyorsunuz. Yine arkadaşlarımın yorumlarına bakacak olursam daha çok istekten çok alışkanlık haline dönüştüğünü söylüyorlar. Bu sebepten ilk gün oldukça zor geçiyormuş. İlk gün dirençli olmanız durumunda kademeli olarak bu alışkanlığın kırılmasının da büyük etkisi oluyor. Alışkanlığınızın önüne geçmek için bazı yardımcılardan destek alabilirsiniz. Sık tercih edilen sakız ve çekirdek ikilisi ilk birkaç gün sizin için ciddi birer yardımcı olabilir. Ama ne yazık ki onlar bile uzun vadeli değil direnmenizin son derece büyük bir önemi olduğunu unutmamalı.

champix kullanımı

Kendinize Güvenin

Bu ilacın sigarayı bıraktırmaya etkisi olduğunu internet üzerinde yer alan yüzlerce yorumdan görmek mümkün olmaktadır. Buna karşın öncelikli olarak kendinize güven duymanız ve bu güven ışığında sigarayı bırakmanızın da daha büyük bir artısı olmaktadır. Özellikle sigaranın hayatımızda yer alan çok ciddi bir alışkanlık haline gelmesi de yeri doldurulmaz bir boşluk şeklinde algılanmasına neden oluyor. Bu sebeptendir ki sigarayı bırakmak isteyen pek çok kişinin bu anlamda sıkıntı yaşayacağı için sigarayı bırakmaktan çekindiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Champix Sigara Bırakma Yöntemi

Bu konuda pek çok yorum bulunabilir. Özellikle champix adet dönemi gibi konularda doktorunuzdan destek almanızın altını bir kez daha çiziyoruz. Elbette ki bu ilaç önemli bir yardımcıdır fakat tek başına bir kurtarıcı olarak düşünülmemelidir. İnanmanız durumunda sigarayı rahatlıkla bırakarak sigarasız bir güne adım atmanız da mümkün olmaktadır.

Alternatifleri Unutmayın

Her şeye rağmen bu ilacın size uygun olmadığını düşünüyorsanız piyasada sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak pek çok ilaç ve yöntem olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Aslında kendinize inanmanız durumunda herhangi bir ilaçtan destek almadan da sigarayı bırakabileceğinizi unutmayın. Bugün atacağınız mantıklı bir adım sigaranın pençesinden kurtulup rahat etmeniz için yeterli olabilir. Seçim sizin…

Umarım bu yazı Champix konusunda aklınızda yer eden soru işaretlerini ortadan kaldırmıştır. Yan etkileri, kullanıcı yorumları, prospektüs bilgileri ve şahsi yorumlarıma yer verdiğim yazıda merak ettiğiniz herhangi bir durum olması halinde kullanıcı yorumlarında ulaşabilirsiniz.

Champix Ne Kadar ?

Champix başlangıç paketi 11+42 tablet: 203,79 TL
11+98 tablet: 346,34 TL

Champix devam paketi 1 mg 56 tablet: 203,79 TL
112 tablet: 352,72 TL

Bir önceki yazımız olan Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir ? başlıklı makalemizde kol sarkmaları için dambıl hareketleri, kol sarkmaları için egzersiz hareketleri ve kol sarkmaları nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

41 yorum

 1. Tam 3 ay oldu 3 kutuda bitti şükür bu lanet sigarayı bıraktım.bir yan etkisini görmedim insana göre değişiyor demekki .Tam tersi hayatım değişti nefes alıp verişim yemeklerden tat tuz almam uyku düzenim cok iyi oldu ve enerji cinsellik özellikle cinsellik hayatım bambaşka güzel oldu.bu sigara gerçekten insanı öldürüyor her konuda insallah sizlerde bırakırsınız…herkezi iyi günler

 2. İlacı kullandım 10 gün içmedim ilac bitti canım yine sigara istedi ve içtim şuan kullanıyorum sigara 😡 regli olmuyorum 😔

  • Merhaba benim 3 ay kullandim 2 ay zorda olsa adet oldum bu Ay hic olmadim tahlil yapildi erken menopoz dendi ben cok saskinim ilac yuzundenmi acaba sizin geldimi sonrasinda

 3. Ilaci 3 aydir kullaniyorum 2 ay adet zorlada olsa geldi fakat 3. ay hiç birsey yok tahlil yaptırdım erken menepoz diyorlar hosmon tahlilinde değerler yuksek çıktı cildiriyorum bu durum gecerni

 4. hiç bir yan etkisi sigaradan daha zararlı değildir ben bu hapı kullanmaya başladığımda bu yorum beni çok etkilimişti arkadaşlar sırf kötü yorumlar yüzünden hapı içmeyi sürekli ertledim ama hiçbir okuduğum ve korktuğum başıma gelmedi evet uykuda güçlük falan çekiyorsun rüya falanda görüyorsun fakat hiç abartılıcak yanı yok bu işin ben size söyleyim ertelemeyin ben sabah kalktığım gibi elime sigaraya götüren kendimi içimeyince berbat hisseden bir insanım hayatımda sigaraya herzaman vakit ayıran hergün bir paket sigarayı hatta gittikçe artırdığım farkında olmadan günde 1.5 pakete çıkarttığım bie oluyordu hastayken bile onsuz yapamazdım ben hayatımda ilk defa 7günden beri ağzıma deydirmiyorum bu sigarayı şuanda tek korktuğum şey en ufak bi öfkemde ona sarılmak bunu yapmamak içinde çok çok dua ediyorum… dokor kontrulde başlayın arkadaşlar çok fazla ama sizde isteyin sigaayı bırakmayı ben hapı aldıkdan 1 sene sonra başladım kullanmaya daha 26 yaşındayım evet arada bir gene canın istiyor hap hafızandan sigarayı silmiyor yılların alışkanlığı var fakat ben bunu 7 gün içmediysem dahada içmem allahın izininle inş 7yıl da olur 70 yılda sigarasız geçer.. kalın sağlıcakla

 5. Ben 43 yıl bu mereti içtim ne yazıkki ama bana verdiğı zararları saysam okumaktan sıkılırsıniz ve o kadar çok denedimki sigarayı bırakmayî ama maalesef başaramadım bu ilacla enistem bıraktı ondan cesaret alarak son bir defa daha deniyim dedim ve aldim ilacı çünkü artik bir kuah hastasiydim ya makineye bağlı yaşıcam yada bırakicam tabiki bırakmayi tercih ettim gittiğım daniştıgım tüm doktorlar ilacın yan etkileri var elbette dediler ama bu sigaranin size verdiği etkilerden daha az zararli siğaradan daha fazla hiç bişey size zarar vermez rahatlikla kullanin dediler ve aldim kullandim ohhh şimdı çokk mutluyum sigara hayatımdan çikti hiç aramiyor degilim aklima geliyor fakat aman diyorum o leş gibi kokuyu üzerime neden bulastirim cayimi alip aninda beynimden siliyorum inanin çok rahatladim darisi bütün içenlerin başina sağlikla kalin sigarasiz yaşamak çok güzellll🙏🌹

 6. 13 gundur kullanıyorum bu ilacı bir mucize 2 paket sigara içiyordum şuan 10 taneye düştü işe yarıyor bundan sonraki süreçte kendi irademiz devreye girecek hedefım 20. Gunde sigarayı bırakmış olmak.

  Bu arada yan etki hiç görmedim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/