Faydaları
Çağımızın Hastalığı İnternet Bağımlılığı

Çağımızın Hastalığı İnternet Bağımlılığı

Bulunduğu günden bu yana internet insanların ilgisini en çok çeken teknolojik buluşlar arasında yer almıştır. İnsanların bu aşırı ilgisi her geçen gün devam etmiştir ki günümüzde her iki evden birinde mutlaka internet bulunmaktadır. Peki, bu denli ilgi çeken ve başarılı olan bu teknolojik buluş insanlar tarafından ne amaçlarla kullanılıyor? Kimisi okul ödevlerini yapmak için, kimisi […]

Bulunduğu günden bu yana internet insanların ilgisini en çok çeken teknolojik buluşlar arasında yer almıştır. İnsanların bu aşırı ilgisi her geçen gün devam etmiştir ki günümüzde her iki evden birinde mutlaka internet bulunmaktadır. Peki, bu denli ilgi çeken ve başarılı olan bu teknolojik buluş insanlar tarafından ne amaçlarla kullanılıyor? Kimisi okul ödevlerini yapmak için, kimisi mesleğine dair işleri yapmak için, kimi bilgi almak için, kimisi ise surfing -internet üzerinde gezinti – yapmak için vs. kullanıyor. Ne yazık ki interneti bu amaçlarla kullanılan kesim her geçen gün azalıyor. İnternet kullanıcıları arasındaki en kötü kısım ise gününün çok büyük bir kısmını internet üzerinden oyun oynayarak, sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirerek – daha doğrusu zaman öldürerek – ya da sadece boş bir şekilde gezinti yaparak geçiriyor. Üstelik her geçen gün de internete bir adım daha bağımlı oluyorlar. Peki, internet bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir?

İnternet bağımlılığından kurtulmanın en önemli yolu şüphesiz bireyin bağımlı olduğunu fark etmesidir. Kendi kendine, geçirdiği zamanı ve geçen zamanın bir daha asla geri gelmeyeceğini düşünmesi gerekmektedir. Bu şekilde bilinçlendikten sonra internette öldürdüğü zamanın yerine herhangi bir aktivite, sportif faaliyet yapılabilir. Özellikle internete ayrılan zamanı en iyi şekilde doldurmak için kitap okunabilir. Kitap boş zamanınızı doldurmak için gayet etkili bir yöntemdir. İnternet bağımlılığını azaltmak için internet üzerinden yapılacak araştırmalar bir süreliğine ansiklopediler kullanılarak azaltılabilir. Tüm bunların yanında kendinize hobiler de edinebilirsiniz. Yapboz yapma, dergi okuma, şiir, kompozisyon yazma vs. gibi boş zaman aktiviteleri oluşturabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere internet bağımlılığından kurtulmanın birçok yolu bulunmaktadır. İnsanların gün içerisinde oldukça zaman harcadığı interneti daha yararlı olarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi